شماره امروز: ۵۴۷

عراقچی از جزئیات اجرای ساز و کار ویژه خبر داد

| کدخبر: 133240 | |

در شرایطی که ترامپ و نزدیکانش در کاخ سفید از طریق جنگ روانی و نبرد رسانه‌ای تلاش می‌کنند

گروه ایران|

در شرایطی که ترامپ و نزدیکانش در کاخ سفید از طریق جنگ روانی و نبرد رسانه‌ای تلاش می‌کنند تا بر سر راه تجارت و اقتصاد ایران سنگ اندازی کنند؛ معاون سیاسی وزیر امورخارجه بدون توجه به این حاشیه‌سازی‌ها می‌گوید: «ایران براساس خرد حرکت کرده است و گرفتار تحریکات مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا و همفکران او نخواهد شد .»تحرکات و اظهاراتی که هر از گاهی از سوی ترامپ و چهره‌های نزدیک به او رسانه‌ای می‌شود و بعد از مدتی مشخص می‌شود که هیچ پایه و اساسی نداشته است.  سیدعباس عراقچی در گفت‌‎وگویی در پاسخ به این سوال که مشخص نبودن تاریخ و نحوه اجرای SPV این احساس را به وجود آورده است که این سازوکار مالی به زودی برای کشورمان قابل بهره‌برداری نخواهد بود، عنوان کرد: به عقیده من اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای اینکه درمقابله با تحریم‌های امریکا به ایران کمک کنند امری واضح و روشن است، سابقه ندارد اروپا به عنوان نزدیکترین متحد واشنگتن وارد چنین اقداماتی شده باشد و به کشوری به خصوص ایران برای ایستادگی در برابر تحریم‌های ایالات متحده کمک کند.

معاون وزیر امورخارجه افزود: اراده اروپاییان برای همکاری با ما در مقاطع مختلف ابراز شده است، آخرین بار در اجلاس وزیران خارجه برجام (ایران و 1+4) که در نیویورک برگزار شد، کشورهای عضو برجام از جمله اروپایی‌ها با صراحت در بیانیه‌ای اذعان کردند که بقای برجام منوط به تحقق خواسته‌های اقتصادی ایران از برجام است، آنها مصمم به ادامه برجام هستند، با تهران همکاری داشته باشند و برای تحقق آن سازوکار ویژه مالی تدارک دیده‌اند که البته پیچیدگی‌ها و ابعاد حقوقی زیادی دارد.

عراقچی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل سیطره‌ای که دلار و سیستم مالی امریکا بر نهادهای اروپایی دارد، ایجاد مکانیزمی که با این سیطره دلار سروکار نداشته باشد و امریکایی‌ها نتوانند آن را در چمبره تحریم‌های خود قرار بدهند کار آسانی نیست، با این حال روی آن کار می‌کنند.

  بیانیه سه وزیر اروپایی و موگرینی

معاون سیاسی وزیر امورخارجه با اشاره به امضای بیانیه سه وزیر خارجه اروپایی و موگرینی به همراه سه وزیر دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان در هفته گذشته خاطرنشان کرد: این هم اتفاق نادری است که وزرای دارایی این کشورها برای امضا یک بیانیه به وزرای خارجه کشورشان ملحق شوند. در این بیانیه اعلام کردند که روی SPV کارمی کنند، اقدامات کارشناسی همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، عراقچی در رابطه با روند کارشناسی سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا عنوان کرد: چهارشنبه 16 آبان ماه کارشناسان ما در وین با کارشناسان سه کشور (فرانسه، انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا جلسه داشتند، این رایزنی‌ها در ادامه جلساتی است که در گذشته داشتیم و در این نشست ابعاد مختلف این ساز و کار (SPV) بررسی شد.

او با بیان اینکه لازم است ساز و کار مشابه SPV در ایران هم فراهم شود تا بتوان با اروپایی تعامل داشته باشیم، افزود: سازوکار ویژه مالی اروپا از نظر فنی، مالی و حقوق جزییاتی دارد که رسیدن به آنها زمان بر است. معاون وزیر خارجه گفت: امیدوار هستیم در آینده بسیار نزدیک این سازوکار اعلام و در اروپا رسما ثبت شود و بعد از آن به تدریج عملیاتی خواهد شد، البته اینکه اروپایی‌ها بسیار آهسته‌تر از تصور ما حرکت کردند یک واقعیت است، همچنین اینکه مواضع سیاسی آنها بسیار خوب بوده هم یک واقعیت است و موضوع دیگر به این بازمی‌گردد که هنوز به راهکارهای عملیاتی نرسیده‌اند و انتظارات ما را برآورده نکرده‌اند.

  سازوکار SPV پیچیدگی‌های بسیاری دارد

او در پاسخ به این سوال که چرا طرف‌های اروپایی هنوز برای زمان عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی تاریخی مشخصی را تعیین نکرده‌اند، عنوان کرد: باتوجه به اینکه این سازوکار پیچیدگی‌های بسیاری دارد هنوز تاریخی برای آن اعلام نشده و فعلا روی آن کار می‌شود، امیدواریم به زودی این برنامه انجام شود. عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا تاریخ 13 آبان یا 4 نوامبر برای آغاز به کار SPV اعلام شده بود؟ توضیح داد: 4 نوامبر تاریخی بود که تحریم‌های امریکا رسما اعمال می‌شد، البته تحریم‌ها به خاطر بعد روانی که داشت زودتر از این تاریخ اعمال شد، درنتیجه هیچ اتفاق خاصی رخ نداد.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه وزیر امورخارجه امریکا درمورد از سر‌گیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع‌گیری داشته است، و این‌طور ادعا کرده است که ایران به شرایط هسته‌ای خود در پیش از برجام بازنخواهد گشت توضیح داد: اگر او اطمینان خاطر دارد که ما به برنامه‌های هسته‌ای قبل از برجام باز نمی‌گردیم شاید از این جهت است که می‌داند که کماکان برجام به نفع ایران است، امریکایی‌ها مدعی هستند که در برجام ضرر زیادی کردند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند که از آن خارج شوند.

او  ادامه داد: برنامه هسته‌ای ما هیچ‌گاه تعطیل نشده است که بخواهد دوباره از سر گرفته شود و همچنان با قوت ادامه دارد. در برخی حوزه‌های خاص ما سرعت خود را کمتر کردیم وگرنه هیچ حوزه‌ای در برنامه هسته‌ای ما تعطیل نشده که فعالیت آن بخواهد از سر گرفته شود، در تمام حوزه‌ها آمادگی داریم مجددا به سرعت گذشته یا حتی سرعت جدید‌تری برگردیم و با سرعت بیشتری برنامه خود را ادامه بدهیم. عراقچی افزود: درحال حاضر در بخش هسته‌ای شرایطی بهتر نسبت به پیش از برجام را داریم؛ بخش تحقیق و توسعه ما در این سال‌ها به نحوی پیشرفت کرده است که اگر قبل از برجام روی ماشین‌های IR1 کار می‌کردیم، امروز روی ماشین‌های IR8 کار می‌کنیم که نسل بسیار پیشرفته است و نسبت به ماشین‌های قبل از برجام 20 برابر قدرتمندتر هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران