شماره امروز: ۵۴۷

نماینده پوتین در دیدار با شمخانی عنوان کرد

| کدخبر: 133156 | |

نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه که برای ارایه گزارش از نشست چهارجانبه استانبول به تهران سفر کرده است با «علی شمخانی»،

گروه ایران|

نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه که برای ارایه گزارش از نشست چهارجانبه استانبول به تهران سفر کرده است با «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. دیداری که الکساندرلاورنتیف نماینده ویژه پوتین در خصوص ابعاد و زوایای آن با صراحت می‌گوید: «برای ارایه گزارش اجلاس استانبول درباره سوریه و اعلام حمایت قاطع از ایران در برابر تحریم‌های امریکا به تهران آمده‌ام.» تحریم‌هایی که روسیه معتقد است نه‌تنها کمکی به بهبود شاخص‌های امنیتی منطقه و جهان نمی‌کند بلکه خود عاملی در راستای ملتهب شدن فضای منطقه‌ای و بین‌المللی است.

در ساعات ابتدایی برگزاری نشست 4جانبه استانبول در 6آبان ماه با محوریت سوریه بود که روسیه اعلام کرد این اجلاس بدون حضور طرف‌های اثرگذاری چون ایران به سرانجام مورد نظر نخواهد رسید و باید از ایران نیز برای حضور در یک چنین اجلاسی دعوت شود. یک هفته بعد از پایان نشست چهارجانبه استانبول نماینده پوتین راهی تهران شد تا ضمن تشریح مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در نشست استانبول از دیدگاه‌های مقامات ایرانی برای پایان بخشیدن به مشکلات مردم سوریه آگاه شود.  دریابان شمخانی نیز در این ملاقات با اشاره به سه اصل راهبردی و غیر قابل تغییر که مبنای همکاری‌های دفاعی، امنیتی و سیاسی ایران و روسیه در بحران سوریه بوده است، اظهار داشت: حمایت از دولت قانونی سوریه و همکاری با این کشور برای مبارزه با تروریسم، حفظ تمامیت ارضی سوریه و فراهم شدن سازوکارهای سیاسی برای تعیین آینده این کشور توسط مردم سوریه، اهدافی است که مجموعه موفقیت‌های سیاسی و میدانی حاصل شده بر مبنای آن شکل گرفته است.

      برتری میدانی ارتش سوریه

شمخانی تعامل و هماهنگی بسیار مناسب میان ایران، روسیه و سوریه را عامل اصلی ایجاد برتری میدانی ارتش سوریه و اضمحلال طیف دشمنان و مخالفان این کشور و ایجاد شکاف میان آنها عنوان و خاطرنشان کرد: ایران و روسیه در چارچوب ائتلاف موجود علاوه بر پیگیری فعال روندهای سیاسی به تقویت نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، با اشاره به اقدام شایسته روسیه در استقرار سامانه دفاعی اس ۳۰۰ در سوریه افزود: سطح همکاری و مواضع مشترک ایران و روسیه نشان می‌دهد، بازیگری منفی رژیم صهیونیستی و اقدامات ایذایی و مذبوحانه آنان تاثیری بر همکاری دو کشور ندارد.

شمخانی افزود: مواضع اصولی و قاطع رییس‌جمهور روسیه در قبال یکجانبه گرایی و بدعهدی امریکا نشان‌دهنده تعهد روسیه به موازین بین المللی و پیروی از منطق گفت‌وگو و مفاهمه برای حل و رفع چالش‌های سیاسی و امنیتی است.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به تلاش کشورهای غربی و منطقه‌ای برای جبران شکست‌های میدانی و نظامی خود در سوریه با استفاده از ابزارهای سیاسی تاکید کرد: کشورهایی که خود قانون اساسی ندارند و با انتخابات بیگانه‌اند و یا تمامی تعهدات و قوانین بین المللی را یکجانبه زیر پا می‌گذارند قطعا نمی‌توانند خیرخواه مردم سوریه و کمک کننده به امنیت منطقه باشند.

شمخانی با اشاره به فرصت‌های متعددی که تحریم‌های یک جانبه امریکا پیش روی جامعه جهانی برای پایان دادن به رفتارهای زور گویانه امریکا قرار داده است، اظهار داشت: در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد به غیر از امریکا و رژیم صهیونیستی همه کشورهای حاضر در اجلاس به قطعنامه پایان تحریم اقتصادی کوبا از سوی امریکا رای مثبت دادند که این رخداد بی سابقه نشان‌دهنده انزوای مطلق امریکا در جامعه جهانی است.

او در پایان افزود: مجموعه کشورها و گروه‌های مردمی که مورد تحریم ظالمانه امریکا قرار گرفته‌اند و یا با آن مخالف هستند باید با بهره‌گیری از اجماع ایجاد شده در جامعه جهانی فرآیندهای مبتنی بر پایان دادن به استفاده ابزاری امریکا از سلاح مخرب دلار علیه استقلال کشورها را طراحی و به سرعت اجرا نمایند.

      حمایت از ایران در برابر تحریم‌ها

الکساندرلاورنتیف نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در امور سوریه نیز در این ملاقات اظهار داشت: با دستور رییس‌جمهور روسیه برای اجرای دو ماموریت شامل ارایه گزارش از اجلاس چهار جانبه روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه در مورد سوریه که در شهر استانبول برگزار شد و همچنین اعلام حمایت قاطع از جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های غیر‌قانونی امریکا که دور دوم آن از دیروز آغاز شده است به تهران سفر کرده‌ام. نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه با حمایت از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در روند سیاسی ایجاد صلح در سوریه، خاطرنشان کرد: تقویت و استمرار همکاری سیاسی و امنیتی دو کشور در سوریه تا استقرار کامل ثبات و امنیت، خواست و اراده فدراسیون روسیه بوده و در این مسیر برنامه‌ریزی برای پاکسازی سایر مناطق آلوده به تروریسم به ویژه ادلب در دستور کار مشترک خواهد بود. او با استقبال از پیشنهاد دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از اجماع جهانی ایجاد شده علیه یکجانبه گرایی امریکا افزود: مسکو خود را متعهد به پشتیبانی از توافقات بین المللی دانسته و بر اجتناب کشورها از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر تاکید دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران