شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132943 | |

مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مذاکره با امریکا: تجربه ناموفق کره شمالی را مورد بررسی قرار داد.

مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مذاکره با امریکا: تجربه ناموفق کره شمالی را مورد بررسی قرار داد.

دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در گزارشی با عنوان «مذاکره با امریکا: تجربه ناموفق کره شمالی» با بیان اینکه دولت ترامپ اخیرا از زمینه‌‍‌‌‌‌سازی برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای رییس‌جمهور امریکا و رهبر کره شمالی سخن گفته به بررسی تجربه مذاکره با امریکا پرداخته است .

این گزارش می‌افزاید؛ مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون نه تنها مهم‌ترین پرونده مذاکراتی دولت ترامپ، بلکه کلیدی‌ترین روند جاری مذاکراتی در حوزه مسائل امنیت بین‌الملل نیز محسوب می‌شود. برای نخستین‌بار در ۷۰ سال گذشته است که امریکا و کره شمالی در سطح سران با یکدیگر مذاکرات فشرده‌ای را در مورد یکی از بحران‌های پیچیده بین‌المللی برگزار می‌کنند که ابعاد مختلفی، از رژیم منع اشاعه هسته‌ای تا رقابت قدرت‌های بزرگ و تا قطعنامه‌های شورای امنیت را دربرمی‌گیرد. افزون بر این، مذاکرات با کره شمالی از منظر شناخت شیوه مذاکراتی ترامپ نیز اهمیت دارد، شیوه‌ای که با توجه به شخصیت خاص او به یک معما تبدیل شده است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که تجربه مذاکرات کره شمالی و ایالات متحده از چند جهت می‌تواند برای ایران حائز اهمیت بوده و درس‌هایی به همراه داشته باشد. نخست آنکه ایران و کره شمالی از معدود بازیگرانی به شمار می‌آیند که با ایالات متحده روابطی ندارند و در عین حال رقابت استراتژیک با واشنگتن بر کلیت سیاست خارجی این کشورها و هویت بین‌المللی آنها سایه انداخته است. دوم آنکه دو کشور در دهه‌های اخیر با وجود پیشبرد نوعی از رقابت استراتژیک با امریکا در دوره‌هایی نیز با این کشور وارد مذاکره شده و به توافقاتی نیز دست یافته‌اند. سوم اینکه در روند پس از توافق برجام و نیز پس از خروج امریکا از آن و گفت‌وگوهای ترامپ با رهبر کره شمالی، دو کشور به درس گرفتن از تجربه یکدیگر و مدل‌های مذاکراتی تشویق شده‌اند که در تعامل با امریکا برگزیدند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران