شماره امروز: ۵۴۷

معاون دستگاه قضا خبر داد

| | |

نقش قوه قضاییه در بی‌اثر ساختن تلاش‌های دشمنان برای بحران‌سازی و ایجاد حاشیه برای کشورمان چیست؟ این پرسشی که سخنگوی دستگاه قضا با طرح آن تلاش می‌کند

گروه ایران|

نقش قوه قضاییه در بی‌اثر ساختن تلاش‌های دشمنان برای بحران‌سازی و ایجاد حاشیه برای کشورمان چیست؟ این پرسشی که سخنگوی دستگاه قضا با طرح آن تلاش می‌کند تا از درون نگاهی به اولویت‌های دستگاه قضایی در شرایط خطیر فعلی بیندازد؛ اولویت‌هایی که از منظر محسنی اژه‌ای باید مورد توجه قرار بگیرند تا تلاش‌های دشمنان برای ایجاد مشکلات اقتصادی و افزایش دامنه بحران‌های ارزی کشورمان بی‌اثر شوند. در روزهایی که دولت بدون بهره مندی از سخنگویی که مواضع اصولی‌اش در حوزه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... را شفاف با رسانه‌های گروهی مطرح کند؛ دوره‌ای سکوت از کم خبری را پشت سر می‌گذارد؛ سخنگوی دستگاه قضا از هر فرصتی برای تشریح برنامه‌های این قوه برای مقابله با تخلفات اقتصادی؛ احتکار، قاچاق و...استفاده می‌کند و در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کند. حال محل این اطلاع‌رسانی نشست‌های هفتگی سخنگوی دستگاه قضا باشد یا اینکه در حاشیه تودیع و معارفه روسای دادگستری استان زنجان فرصتی برای گفت‌وگو با خبرنگاران فراهم شده باشد.

دیروز هم معاون اول قوه قضاییه که راهی استان زنجان شده بود، در خصوص راهبردهای قوه قضاییه برای مقابله با تخلفات اقتصادی گفت: تاکنون در دادگاه‌های ویژه‌ای که در راستای رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی تشکیل شده است، ۳۵ نفر محکوم شده‌اند که از این تعداد 3 نفر به عنوان مفسد فی‌ الارض شناخته و به اعدام محکوم شدند که حکم آنها غیرقطعی است و در صورت رفتن به دیوان عالی کشورو تایید، اجرایی خواهد شد.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه روسای کل دادگستری استان زنجان، اظهار کرد: امروز استکبار جهانی با بهانه‌های واهی، ایران را به انجام کارهای مختلف متهم و تهدید می‌کند، بی‌تردید دشمن با ماهیت نظام کار دارد و بالطبع در چنین شرایطی باید با توکل بر خدا، اتحاد، تلاش، مجاهدت، صبر بر مبنای ایمان و بصیرت در این میدان حضور یابیم.

او تصریح کرد: حال این سوال مطرح است که نقش قوه قضاییه در چنین شرایطی چیست، امروز آنچه دشمن از به‌راه انداختن فتنه‌ها، ترورها و فشار بر اقتصاد کشور دنبال می‌کند، عملیات روانی تمام‌عیار است که بخشی از اینها نیز به قوه قضاییه سرریز می‌شود؛ وظیفه قوه قضاییه در این مقطع چیست، مردم قوه قضاییه را پناه خود می‌دانند. اگر چنین قوه‌ای نباشد و نتواند پاسخ قانع و قاطعی بدهد، مردم احساس بی‌پناهی و در عوض دشمن احساس پیروزی خواهد کرد. در چنین شرایطی باید به نکاتی چون تشخیص حق و باطل در وهله نخست، شناسایی اولویت‌ها و نیز داشتن تدبیری درست در موقعیت‌های مختلف توجه داشته باشیم.

    اولویت‌بندی مشکلات و تلاش برای حل آنها

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: مشکلات را می‌دانیم، از کمبودها اطلاع داریم و از فشارهایی که بر مجموعه قوه قضایی وجود دارد آگاه هستیم. امروز قوه قضایبه هدف نخست دشمن قرار دارد، در نتیجه باید با تدبیر و اولویت‌بندی و تشخیص درست، یک جهاد واقعی را به نمایش بگذاریم.

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند که قوه قضاییه باید صد درصد انقلابی باشد؛ امروز در هر حوزه‌ای که حضور داریم، ضروری است به قوه قضاییه اشرافیت کامل داشته و با همه مسوولان معاشرت و ارتباط کامل و مستقیم با مردم داشته باشیم. بخش بزرگی از کارهای امروز تک‌بعدی نیست؛ در چنین شرایطی که محتکران خواسته و ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند، باید با اشد مجازات با آنان برخورد کرد.

او در ادامه افزود: در بحث احتکار، اگر فرض بگیریم مواد اولیه‌ای در یک انباری احتکار شده، فرد را شناسایی و به پرونده وی رسیدگی و انبار را نیز پلمب کنیم، این در حالی است که به مواد اولیه در انبار نیاز ضروری وجود دارد اما تا رسیدگی به پرونده، مواد در انبار باقی بماند این یک نوع رسیدگی است اما در بخش دوم با مجموعه مسوولان ذی‌ربط در چارچوب قانون فکر شود که این مواد اولیه که نیاز مردم و تولید است در انبار نماند و در کنار آن هر چه سریع‌تر به پرونده رسیدگی شود که در چنین حالتی باید بخش دوم را در نظر گرفت و بدان عمل کرد. محسنی‌اژاه‌ای خاطرنشان کرد: امروز باید با سرعت و دقت به پرونده‌های مهم که مردم درخواست رسیدگی به آن را دارند، رسیدگی شود تا این اعتماد به مردم داده شود که قوه قضاییه همواره در کنار مردم بوده و با مجرمان برخورد قاطع و به موقع خواهد داشت.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: دشمن امروز دست به شیطنت‌های بزرگی زده است؛ امروز عده‌ای کامیون‌داران را در کوچه و خیابان و در جاده‌ها تهدید می‌کنند که با این عوامل خرابکار با اشد مجازات برخورد خواهد شد.

وی یادآورشد: در مقطع کنونی این قوه باید همواره پشتیبان سازمان اطلاعات و نیروی انتظامی باشد اما حتما باید نظارت بر عملکرد این سازمان‌ها را نیز انجام دهد تا به سلامت کشور از این برهه سخت و دشوار عبور کند.

    محکومیت 3 متهم اقتصادی به اعدام

محسنی‌اژه‌ای در حاشیه این مراسم، در جمع خبرنگاران در رابطه با آخرین اخبار در خصوص مبارزه با مفسدان اقتصادی، اظهار کرد: تاکنون در دادگاه‌های ویژه‌ای که در راستای رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی تشکیل شده است، ۳۵ نفر محکوم شدند که از این تعداد سه نفر به عنوان مفسد فی‌ الارض شناخته و به اعدام محکوم شدند که حکم آنها غیرقطعی است و در صورت رفتن به دیوان عالی کشور و تایید و اجرایی خواهد شد. این سه نفر در دادگاه بدوی محکوم به اعدام و مابقی نیز محکوم به حبس شدند؛ البته ممکن است انفصال و رد مال نیز داشته باشند. محکومان به حبس به ۲۰ سال، ۱۰ تا ۱۲ سال و پایین‌تر محکوم شده‌اند.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در شرایطی که دشمن تلاش دارد به زعم باطل خود، فضای جامعه را ملتهب کند، مطمئن باشد که دولت به میزان مورد نیاز مردم، کالاهای اساسی را وارد و ذخیره کرده است و جای نگرانی نیست. در نتیجه از مردم نیز استدعا داریم که به اندازه نیاز خود خرید کنند؛ البته دشمن غیر از این تبلیغ کرده و مردم را تشویق به خرید بیش از حد نیاز خود می‌کند.

معاون اول رییس قوه قضاییه یادآور شد: امروز افرادی در بخش حمل و نقل در حال فعالیت و خدمات‌رسانی هستند که در این بین عده‌ای به تحریک دشمن در این حوزه خلل ایجاد می‌کنند، کسانی که این اقدامات را انجام می‌دهند به ویژه در بحث کامیون‌داران که آنان را تهدید کرده و یا از تردد آنها جلوگیری می‌کنند؛ بدانند که مجازات سختی در انتظار اخلالگران است.

این مسوول یادآور شد: همچنین در حوزه حمل و نقل کالا به همه دادستان‌ها تاکید شده که با کمک نیروی انتظامی، در دستگیری افرادی که از این طریق اخلال و تهدید ایجاد می‌کنند، اغماض نکنند .

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران