شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128514 | |

یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: برداشت رسانه‌ها از جلسه امروز مجلس این است که در هر حال، قانع نشدن نمایندگان از پاسخ رییس‌جمهور به قوه قضاییه ارسال می‌شود،

یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: برداشت رسانه‌ها از جلسه امروز مجلس این است که در هر حال، قانع نشدن نمایندگان از پاسخ رییس‌جمهور به قوه قضاییه ارسال می‌شود، اما آیین نامه داخلی مجلس قید دارد که اگر موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون باشد به قوه قضاییه فرستاده می‌شود و تشخیص این موضوع با خود مجلس است.

سید احمد حبیب نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با جلسه دیروز مجلس و قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های رییس‌جمهور به سوالاتشان، گفت: نظارت سیاسی قوه مقننه بر قوه مجریه یکی از مهم‌ترین ارکان دموکراسی است و این پاسخگویی به نظارت رییس دولت در جمهوری اسلامی ایران در مقابل پارلمان، نمادی از مردم سالاری است. هر اندازه این نظارت دقیق‌تر، منطقی‌تر و شفاف‌تر باشد به همان درجه هم میزان دموکراسی و مردم سالاری در کشور افزایش پیدا می‌کند و بالعکس هر اندازه این سوالات، پاسخگویی و مسوولیت‌ها کمرنگ‌ و کم رمق‌تر شود از میزان رمق، نیرو و جان دموکراسی در ایران کاهش می‌یابد. این حقوقدان افزود: در این رای‌گیری از 5 سوال در مورد 4 سوال نمایندگان قانع نشدند بلکه فقط در یک سوال قانع شدند. به موجب آیین‌نامه داخلی مجلس اگر نمایندگان در جلسه طرح سوال از رییس‌جمهور از سوالی قانع نشدند و اگر موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون باشد آن سوال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: اگر موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون باشد، طبق بند 10 اصل 110 قانون اساسی برای دیوان عالی کشور فرستاده و در این مرجع، رسیدگی قضایی می‌شود که آیا رییس‌جمهور از وظایف قانونی خود تخلف کرده است یا نه. دیوان عالی کشور در این شرایط مرجع صالح رسیدگی به تخلفات رییس‌جمهور از وظایف قانونی خود است. پس باید اینها را از هم تفکیک کرد. اینگونه نیست که در حال حاضر حتما به قوه قضاییه و دیوان ارسال شود بلکه در صورتی ارسال می‌شود که موضوع سوال استنکاف از قانون باشد.

حبیب نژاد با تاکید بر اینکه سوال و استیضاح نمایانگر اصل برتری پارلمان است، بیان کرد: نقطه ممتاز رژیم پارلمانی از رژیم ریاستی همین مسوولیت سنگین و پاسخگویی مستمر قوه مجریه در مقابل قوه مقننه است. اگر این ابزار نباشد شما با مردم سالاری به مشکل بر می‌خورید و امر مبارکی است که شرایط کشور شفاف‌تر نشان داده می‌شود. این گفت‌وگویی است که نباید آلوده به جریانات سیاسی شود. نمایندگان مردم به نمایندگی از مردم سوالاتی از رییس‌جمهور داشتند و ایشان پاسخ‌هایی دادند حالا به هر دلیل نمایندگان قانع نشدند، ضمانت اجرای آن نیز در آیین نامه داخلی مجلس و قانون اساسی پیش بینی شده است. بنابراین هر دو جریان سیاسی در کشور نباید از قانع شدن یا نشدن نمایندگان از پاسخ‌های رییس‌جمهور سوءاستفاده کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران