شماره امروز: ۵۴۷

روحانی درجلسه پاسخ به سوالات مجلس مطرح کرد

| کدخبر: 128480 | |

نه خبری از افشاگری شد؛ نه نطق تند و تیز. روز گذشته، مجلس شورای اسلامی برخلاف آنچه انتظار می‌رفت شاهد یک روز آرام بود. طراحان عمدتا اصولگرای سوال از روحانی به حاشیه نرفتند

گروه ایران   

نه خبری از افشاگری شد؛ نه نطق تند و تیز. روز گذشته، مجلس شورای اسلامی برخلاف آنچه انتظار می‌رفت شاهد یک روز آرام بود. طراحان عمدتا اصولگرای سوال از روحانی به حاشیه نرفتند و صرفا از مدیریت دولت انتقاد کردند، روحانی هم بی‌آنکه بر آتش سخنانش بیفزاید، با آمار و ارقام گفت که دولت در هر 5 موضوع مورد سوال خوب عمل کرده است. در حالی که گمان می‌رفت جلسه سوال از روحانی به مانند سوال از احمدی‌نژاد در مجلس هشتم پرچالش باشد، چنین نشد و با وجود عدم اقناع اکثریت نمایندگان از جواب روحانی به 4 سوال، نشست به آرامی خاتمه یافت. از آن جلسات آرامی که شاید تا چندماه دیگر کسی یادش نباشد در آن روحانی از چه گفت و مجلسی‌ها حرفشان چه بود. در این بین، نمایندگان می‌گویند روز یکشنبه درباره ارجاع پرونده 4 سوال مجلس که اکثریت نمایندگان از پاسخ‌های روحانی قانع نشدند، تصمیم‌گیری می‌شود؛ اینکه نیازی به طرح آن در قوه قضاییه است یا نه.

  انتقاد از سیاست ارزی تا نرخ بیکاری

روز گذشته، در جلسه سوال از رییس‌جمهور، محمد دهقان اولین نماینده‌ای بود که به نمایندگی از طراحان سوال نطق کرد. او از مدیریت دولت در بازار ارز و طلا انتقاد کرد که به اعتقاد او، دولت در تصمیم‌گیری‌ها تاخیر فراوان داشته است. به گفته این نماینده اصولگرا چرا زمانی که مشخص شد اختصاص ارز مسافرتی منطقی نیست دولت آن را متوقف نکرد. محمد حسین فرهنگی دیگر عضو فراکسیون نمایندگان ولایی هم با انتقاد از سیاست‌های دولت که منجر به تشدید رکود شد، گفت: تعطیلی ۵۸۰۰ کارخانه در طول دولت شما اتفاق افتاد. رکود کسب و کار و رکود فعالیت‌های عمرانی از آثار رکود اقتصادی دولت شماست. این رکود سنگین در شرایطی اتفاق افتاد که تورم کشور طی سال‌های گذشته مدام بیشتر شده است. افزایش ۲.۳ برابری نقدینگی و عبور از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان موجب به‌هم ریختن بازارها شده است. نقدینگی در حال حاضر بیش از جی دی پی شده است. تورم اعلامی مرداد بانک مرکزی ۹.۷ اعلام شد در حالی که زندگی مردم این را نشان نمی‌دهد. به باور این نماینده، دولت باید از سال 92 دست به اصلاحات اقتصادی می‌زده؛ اما چنین نکرده است. عدم اجرای قوانین از سوی مجلس انتقادی بود که حمیدرضا فولادگر دیگر عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در نطق خود عنوان کرد. او با اشاره به وعده ترمیم تیم اقتصادی دولت از سوی رییس‌جمهور گفت: آیا در تصمیمات اخیر ارزی و بخش‌نامه‌های مکرر مواد قانون بهبود محیط کسب و کار شفاف سازی سیاست‌ها، ایجاد ثبات و امنیت سرمایه‌گذاری، را رعایت کردید. شما که به بی‌ثباتی تصمیم‌گیری‌های دولت قبل اعتراض داشتید چرا به این روش مبتلا شدید. در تقسیم کار نمایندگان فراکسیون ولایی در طرح سوال از روحانی، انتقاد از وضعیت اشتغال به نقوی حسینی دیگر نماینده اصولگرای مجلس رسید. به باور این نماینده ظرفیت‌های اشتغال مهم‌تر از خودِ شغل است. از این رو پیشنهاد کرد دولت روی ایجاد ظرفیت اشتغال فکر کند. نقوی حسینی خطاب به روحانی گفت: بخش مسکن را راه بیندازید. ۳۰۰ نوع شغل در حوزه صنعت وجود دارد. همه این بخش‌ها، بیکارند. بیش از ۵۰۰۰ مرکز تولیدی و خدماتی که منشأ تولید و شغل است، تعطیل است. اما در این بین، یکی از نمایندگان همسو با دولت هم در طرح سوال، نطق کرد. کوروش کرم پور از اعضای فراکسیون مستقلین ولایی وضعیت قاچاق را که یکی از محور پرسش‌های روحانی بود به میان کشید. او گفت: رهبری گفتند اگر کالایی قاچاقی وارد کشور شده باید در انبار عمومی به آتش کشیده شود. ایشان گفت که مراد من فلان کوله بر ضعیف نیست بلکه قاچاق سازمان یافته بزرگ است. آیا با این وجود حرفی باقی می‌ماند که من نماینده در ارتباط با قاچاق مطرح کنم؟

  بین دولت و مجلس شکاف نیست

با پایان نطق نمایندگان، فرصت به رییس‌جمهوری رسید. حسن روحانی در ابتدا با اشاره به اینکه به توصیه‌های رهبری درباره نحوه حضور در این جلسه عمل می‌کند، گفت: هیچ کس از مردم شریف ایران از دوستان ما در جهان یا دشمنان ما فکر نکنند امروز آغاز شکافی بین دولت و مجلس است.کاملا این تصور اشتباه است. مجلس و دولت هدف بسیار بزرگی را بر دوش دارند و این بار مسوولیت را با همکاری همدیگر باید به مقصد برسانند.

وی خاطرنشان کرد: سوال نمایندگان محترم علی القاعده باید از دولت دوازدهم باشد و نه یازدهم ولی لحن سوالات دولت یازدهم و دوازدهم است. از نظر من هم ایرادی ندارد با اینکه دولت دوازدهم دو شخصیت حقوقی هستند.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همواره در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش من این بود که بین دولت و مجلس یک ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من اینچنین بوده است.

روحانی گفت: بسیاری از نمایندگانی که الان در برابرشان سخن می‌گویم در سال 96 در انتخابات حضور فعال داشتند. در کابینه دولت دوازدهم نمایندگان عزیز کمک کردند و در لوایح و طرح‌ها در کنار هم بودیم.ممکن است گله‌ای شما از دولت داشته باشید یا ما از شما گله داشته باشیم اما گله‌ها دوستانه و برادرانه است.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: به نظر من سوال نمایندگان محترم که در 5 بند تدوین شده و بسیاری از سوالات دیگر مشابه این سوالات، سوالات ملت ایران هم هست. نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس شور‌ای اسلامی این سوالات را دارند بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم این سوالات را دارند چرا بیکاری، چرا وضع بانک اینچنین، و چرا قاچاق آن چنان، چرا رکود و رونق شرایطی را طی می‌کنند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز.

وی اضافه کرد: شما به هر کوچه و خیابانی بروید باید بخشی از سوالات مردم همین گونه سوالات باشد.

رییس‌جمهوری گفت: مردمی که دردولت یازدهم و در طول چهارسال و ماه‌های اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، امنیت ملی و درسیاست خارجی و داخلی بوده‌اند امروز برایشان این سوال مهم مطرح شده که چه شده است که باید از آینده زندگی خود و کشور نگران باشند.

روحانی افزود: سوال اصلی این است که چرا در طول چهار سال و نیم حرکت ما به سرعت رو به جلو بود. در رشد اقتصادی، تورم، اشتغال و تعادل قیمت ارز ورونق اقتصادی همه آمار و ارقام وجود دارد وچیزی مخفی نیست اما در این هفت هشت ماهه اخیر چرا ناگهان شرایط نویی آغاز شد، ممکن است بفرمایید که این شرایط از اشتغال، ارز و رکود و قاچاق و یا سیستم بانکی بود .

وی ادامه داد: به نظر بنده اشکال از تصور مردم و ترسیم ملت ایران نسبت به آینده ایران بود، ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییرشد و این درد بزرگ است.

رییس‌جمهوری اظهارداشت: اشتغال بسیار مهم و بیکاری درد بزرگی است، قبول دارم و نابسامانی بانکی هم مشکل است. قبول دارم مساله رونق هم مهم و قیمت ارز هم مهم است اما همه اینها در برابر اعتماد و امید مردم ناچیز است .

روحانی با اشاره به اینکه چرا امید مردم تغییر کرده است، تصریح کرد: چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شده‌اند و بالاتر حتی عده‌ای نسبت به عظمت نظام و قدرت نظام و رشد وتوسعه آینده دچار شک شده‌اند و این شک را باید درمان کنیم .

وی افزود: ما باید با زبانی درست وصحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات ایران چند ماهه زود گذر است، کلید مساله در همین است . ما باید برای مردم توضیح دهیم که از مشکلات با هدایت رهبری و هماهنگی قوا و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد .

  کاخ سفید از پایان جلسه اندوهگین خواهد شد

رییس‌جمهوری گفت: باید به ملت ایران بگوییم ما نخواهیم گذاشت توطئه‌های امریکا پیروز شود . ملت مطمئن باشد ما نمی‌گذاریم یک مشت ضد ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده‌اند علیه ما توطئه کنند.

روحانی گفت: کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود و بداند از پایان جلسه امروز به‌شدت اندوه‌بار خواهد شد چون پایان جلسه امروز اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و دو قوه و قوه قضاییه و بین سه قوه و نیروهای مسلح وهر چهار نهاد و نظارت وراهبری مقام معظم رهبر ی است.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: نه ترسی از امریکا داریم و نه ترسی از مشکلات داریم از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد .

روحانی افزود: در پنج سوال اول بطور اختصار توضیح خواهم داد و از دستگاه‌های مربوطه گزارش گرفته و همراهم است که اگر مجلس مایل باشد گزارشات را در زمینه قاچاق، اشتغال، برجام، بانک و رکود که وزارتخانه‌های آن مسوولان اصلی در برابر این سئوالات هستند پاسخ دادند و می‌توانیم در اختیا نمایندگان قرار دهیم .

  قاچاق نصف شده است

رییس‌جمهوری با بیان اینکه اولین سوال این است که در زمینه قاچاق کالا وارز چرا دولت موفق نبوده است، گفت: موضوع قاچاق کالا و ارز در سال 81 با فرمان رهبری مبارزه با آن شروع شد و نمایندگان در سال 92 قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند ودولت همه آیین نامه‌های آن را تدوین کرد .

رییس‌جمهوری گفت: وقتی به کالاها یارانه می‌دهیم قیمت کالاها بالا می‌رود . هرچه قیمت ارز پایین برود واردات قاچاق بیشتر می‌شود و برعکس هر چه قیمت ارز بالا برود واردات قاچاق نیز کاهش می‌یابد . برای جلوگیری از قاچاق باید از تولید داخلی حمایت کنیم و اگر از تولیدکنندگان دفاع کنیم معنی ندارد قاچاق وارد شود.

روحانی افزود: ما چطورتوانستیم از 25 میلیارد دلار در چهار سال و نیم گذشته به 12 و نیم میلیارد دلار برسیم؟ این تحول چگونه ایجاد شد؟ ستاد مبارزه با قاچاق نهادی فرا قوه‌ای است و مختص دولت نیست همه با هم داریم تلاش می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در قاچاق خروجی که عمدتا سوخت است اقدامات ما باعث شد 25 میلیارد دلار سال 92 تا الان به 12 میلیارد دلار رسیده است. دولت با برنامه‌ریزی برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوییل برمبنای پیمایش، قاچاق 7.8 میلیارد دلار به نیم میلیارد در سال 95 رساند.

رییس‌جمهوری اظهار داشت: در زمینه قاچاق نقش سربازان گمنام، نیروی انتظامی، نیروهای مسلح به ویژه سپاه اهمیت داشت. از 10 ماه پیش کنترل قاچاق در آب‌های جنوبی در اختیار سپاه قرار داده شد و همچنین در مرزهای غربی و شرقی. همه به کمک هم توانستیم به این عدد برسیم.

روحانی گفت: ما چطور توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق برسیم به ۱۲ و نیم میلیارد دلار در عرض چهار سال و خرده‌ای. این تحول بزرگ چطور ایجاد شد؟ چون شما می‌دانید که ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی تنها نیست؛ فراقوه‌ای است، سه قوه‌ای است. نمایندگان محترم مجلس و قوه قضاییه هم هستند. نیروهای مسلح هم نماینده‌شان در آن ستاد حضور دارد. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نیست، همه با هم داریم تلاش می‌کنیم.

  برجام برای چه بود

رییس‌جمهوری گفت: من از شما می‌پرسم برجام برای چه بود؟ برجام برای این بود که ما به دنیا بگوییم که فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای که آنها به دروغ گفتند غیر صلح آمیز است، و بر مبنای همین دروغ و اتهام ناروا قطعنامه‌های فراوانی را علیه ما تصویب کردند و به ذهن دنیا اینچنین رسانده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران خطر برای صلح جهانی است؛ لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بردند.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است. هیچ صلح و امنیتی را تهدید نمی‌کند. شورای امنیت سازمان ملل به جای اینکه بگوید تحریم باید بگوید تشویق؛ همه کشورها را به کمک ایران تشویق کند. ما به اینجا رسیدیم؛ قطعنامه گذشته شورای امنیت این است که ایران صلح و امنیت را تهدید می‌کند، بعد از برجام قطعنامه 2231شورای امنیت اینگونه تغییر کرد که ایران باید فعالیت هسته‌ای داشته باشد و از دنیا هم می‌خواهد که در کنار ایران حضور داشته باشد. این اساس یک کلمه می‌شود: برجام.

رییس‌جمهوری ادامه داد: در برجام ما دستاوردهایی داشتیم که هیچگاه از بین نمی‌رود. دستاورد بین المللی، دستاورد سیاسی، اخلاقی. در عین حال که پی‌ام دی را هم از بین بردیم. این‌ها دستاوردهایی است که وجود دارد. تحریم تسلیحاتی کشور را که می‌گفت ایران نه حق خرید و نه حق فروش سلاح را دارد، این تحریم را به پنج سال تقلیل دادیم که دو سال و نیم آن گذشته و دو سال و نیم دیگر آزاد خواهد شد، این کار برجام است و کار برجام روشن است.

وی اضافه کرد: در زمینه اقتصادی هم برجام گشایش‌هایی را به وجود آورد. شما همه می‌دانید و اگر تا دیروز تردید بود امروز می‌دانید که وقتی این شرکت‌ها از ایران می‌روند معلوم است که روزی آمده‌اند که امروز می‌روند. اگر گفته می‌شود فلان بانک با ما از دیروز کار نمی‌کند، معلوم می‌شود که با ما کار می‌کرده است، اگر کار نمی‌کرده که ادبیات و زبان فارسی را باید از نو بنویسیم.

رییس دستگاه اجرایی تاکید کرد: برجام آمده، بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را هم حل کرده، تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای بعد از امضای برجام و اجرایی شدن آن لغو شد. اما تحریم‌های ما بخشی هسته‌ای بود، بخشی از آن تحریم‌های اولیه امریکا بود. بخشی از آن مربوط به سیستم بانکی است، تحولاتی که سیستم بانکی نیاز دارد همه این‌ها هست و با وجود این ما امروز با حدود 287 بانک رابطه کارگزاری داریم و هزاران حواله و گشایش اعتباری از طریق بانک‌های خارجی انجام دادیم.

وی خاطرنشان کرد: گزارشی بانک مرکزی به من داده است که در این مدت از سال 94 تا امروز چیزی حدود 70 میلیارد دلار پول از طریق سیستم بانکی تبادل شده و بنابراین روابط اولیه در حوزه بانک برقرار است.

 

  ضرورت تصویب لوایح مالی

حجت‌الاسلام روحانی افزود: در زمینه بانک ما چهار لایحه تقدیم مجلس کردیم این چهار لایحه نه تنها برای روابط بانکی که برای حیثیت ایران اساسی است، ما کشوری هستیم ضد تروریسم و ضد پولشویی، بنابراین برای ما مهم است. بنابراین لوایح شما می‌تواند در زمینه روبط بانکی بسیار به ما کمک کند. یکی از این چهار لایحه تصویب شده و سه لایحه دیگر باقی مانده است که من از ریاست محترم مجلس و نمایندگان محترم درخواست می‌کنم تسریع بفرمایید در تصویب این لوایح که می‌تواند در روابط بانکی ما بسیار تاثیرگذار باشد.

رییس‌جمهوری گفت: شما می‌دانید که ما سرمایه و فاینانس زیادی در این مدت از کشورهای خارجی گرفتیم که موارد اجرا شده آنها بیش از 22 میلیارد دلار است. البته در شرایط فعلی که امریکا تحریم‌ها را آغاز کرده مشکلات جدیدی برای ما به وجود آورده که باید از آنها عبور کنیم.

  756هزار شغل ایجاد شده است

رییس‌جمهوری در خصوص ایجاد اشتغال و مقابله با بیکاری گفت: کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بسیار درخشان است و جزو کارنامه‌هایی است که در کمتر کشوری می‌توانید بیابید.

روحانی با اشاره به آمار اشتغال در سال 84 تا 91 خاطرنشان کرد: اشتغال خالص ما در آن دوران اینقدر کم بوده است که نمی‌توانم بگویم، اشتغال خالص ما در آن زمان فقط 10هزار نفر بوده است، ولی امروز اشتغال خالص کشور در طول 5 سال گذشته 2میلیون و 700هزار نفر بوده است که یک افتخار بزرگ برای کشور است.

رییس‌جمهوری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا با مراجعه به آمار بانک مرکزی و مرکز آمارهای اشتغال و بیکاری را مقایسه کنند و در ادامه افزود: البته اشتغال سرمایه خارجی، امنیت داخلی و شرایط خاص سکون و آرامش سیاسی می‌خواهد.

روحانی تاکید کرد: در زمینه اشتغال موفقیت بسیار بزرگی داشتیم، برای اولین بار در بهار 97 بیش از آن چه که داوطلب کار بودند، ما کار و اشتغال ایجاد کردیم.

وی توضیح داد: طبق آمار 711هزار جویای کار بودند و 756 هزار اشتغال ایجاد شده است، از نظر بیکاری کارنامه خوبی داریم، اما البته مردم ما قانع نیستند و این حرف درست است. هنوز بیکاری فراوان است این هم درست است.

موفق‌ترین دولت در رفع بیکاری بودیم

رییس‌جمهوری در بخش دیگر از سخنانش اظهار داشت: اینکه ما بیکاری مزمن چند ساله داریم درست است. رقم بیکاری ما 12.1 دهم است که بسیار زیاد است و قابل قبول نیست. اما من از شما خواهش می‌کنم به یک نکته توجه داشته باشید. اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم در اشتغال کار می‌کرد امروز رقم بیکاری ما به جای 12 درصد 22 درصد بود. این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است. البته قوای دیگر مجلس شورای اسلامی همه کمک کردند.

وی اضافه کرد: در زمینه رکود چندین ساله، ما بعد از جنگ اولین دولتی بودیم که با رشد منفی روی کار آمدیم. تنها دولتم بعد از جنگ هستیم که با رشد منفی 7.7 در سال 91 و در سال 92 هم رشد منفی داشتیم.

روحانی ادامه داد: با این حال در سال 93 رشد مثبت داشتیم؛ در 94 قیمت نفت کاهش یافت. از آخرین فصل 94 تا امروز 9 فصل متوالی پشت هم ما دارای رشد اقتصادی هستیم.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: رشد اقتصادی سال 95 ما 12.5 درصد بوده که در دنیا کم نظیر بوده است. رشد متوسط ما در 5 سال بالای 4 درصد است رشد متوسط دو دولت قبلی ما 2.2 هست بنابراین ما در زمینه رونق تلاش کردیم.

وی اظهار داشت: رکود به معنای مصطلح اقتصادی که دو سه فصل رشد اقتصادی منفی باشد که بحمدالله در 9فصل متوالی نداشیم و این راه را باید ادامه دهیم.البته تا رونقی که مطلوب مردم است فاصله داریم.

  چرایی اختصاص دلار 4200 تومانی

روحانی در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره شرایط امروز ارز با طرح این پرسش که به چه دلیل وضعیت امروز اینچنین شد؛ آیا عامل اقتصادی بود، یا عامل سیاسی بود، یا عامل روانی بود و یا همه اینها بود. من در نوبت دوم اشاره بیشتری به این سوال می‌کنم که در زمینه ارز مسائل اجتماعی، روانی و مسائل سیاست خارجی آثارش بیشتر بوده است تا مسائل اقتصادی.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: اینکه ما در یک مقطعی تصمیم گرفتیم و تصمیم مان را بعدا عوض کردیم، خیلی طبیعی است.ما قبل از تحریم امریکا یک جور تصمیم گرفتیم بعد از تحریم امریکا جور دیگری تصمیم گرفتیم.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: اگر در تصمیم قبلی خود مانده بودیم اشکال بود. در تصمیم قبلی هم اجماع همه اقتصاددانان ما در آن شرایط بود یعنی 20 فروردین که ما باید یک نرخ واحدی را اعلام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانستیم اجرای آن مشکلاتی دارد اینکه می‌گویید چرا به مسافر ارز‌ دادید خوب وقتی به مسافر ارز ندهیم ارز خود را از کوچه پس کوچه‌ها تهیه می‌کند و همان ارز کوچه پس کوچه است که تبدیل به یک نرخی می‌شود که روی زندگی و کسب و کار مردم تاثیر می‌گذارد. برای کنترل بوده است.

روحانی گفت: البته هر برنامه جدید سوءاستفاده می‌شود انجام داد که برای این سوءاستفاده‌ها پیش‌بینی‌های خوبی انجام داده ایم.

  انتقادات برجامی ذوالنور

پس از پایان سخنرانی رییس‌جمهوری، مجتبی ذوالنوری از نمایندگان طراح سوال پشت تریبون رفت تا آخرین نماینده ناطق در جلسه سوال باشد. او در نطق خود تلاش کرد آمار و اطلاعات ارایه شده از سوی روحانی را زیر سوال ببرد؛ آنچنانکه کاهش قاچاق به 12 میلیارد را زیر سوال برد و از عدم حل مشکل ارتباط بانکی ایران با سیستم بانکی بین‌المللی پس از برجام سخن گفت. ذوالنوری افزود: رهبری فرمودند هدف مذاکرات در برجام رفع تحریم‌ها است که اگر نشود خسارت محض دارد. آقای روحانی شما در پاسخ به سوالات در جزوه‌ای که منتشر کرده و توزیع کردید اعلام کردید که بعد از برجام با ۳۰۰ بانک دنیا ارتباط برقرار کردید سوال این است که این ارتباط با بانک‌های بزرگ بوده یا کوچک؟ حتما بانک‌های بزرگ بود. موضوع دیگر آن است که سیستم بانک‌های اروپایی جزیره‌ای نیست و یکپارچه است و ابزار و امکانات بانک‌های بزرگ نیز انعطاف زیاد ندارد. اگر مشکل نرم افزاری هم وجود دارد چرا بانک‌های کوچک آن مشکل را نداشته و فقط بانک‌های بزرگ مشکل نرم افزاری است. پس بحث بر سر مشکل نرم افزار نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان کرد: اگر موضوع را به FATF ربط می‌دهید. مجلس از کنوانسیون‌هایی مثل پالرمو و پولشویی عبور کرد و اکنون در دست شورای نگهبان است. تنها کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم باقی مانده است. اگر می‌خواهید همه امور را به آن ربط بدهید لازم است یاد آوری کنیم طبق نامه آقای طیب نیا در دو سال گذشته ریسک از ۶ به ۵ کاهش پیدا کرد و ما از لیست سیاه به لیست خاکستری وارد شدیم در این دو سال مشکل اف‌ای تی اف نبود. چرا باز با بانک‌های بزرگ ارتباط برقرار نکردید.

ذوالنور افزود: مشکل آن است که شما در مذاکرات برجام تضمین نگرفتید و سایه تهدید و تحریم امریکا روی بانک‌های بزرگ باقی ماند. اگر صدتا FATF هم حل شود تحریم‌ها برداشته نمی‌شود چون برجام ماموریتش را انجام نداد و تحریم‌های بانکی سرجایش است.

  حادثه دی ماه ترامپ را به طمع انداخت

پس از نطق ذوالنوری، حسن روحانی باردیگر پشت تریبون رفت تا با سخنان خود نمایندگان را قانع کند که دولت در حوزه‌های مربوط به 5 سوال مجلس خوب عمل کرده است. رییس‌جمهوری در بخش دوم سخنرانی خود گفت: نکته اساسی این است که چه شد کشور، کشوری که در یک مسیر کاملا آرامی حرکت می‌کرد و حتی همین ترامپ هم سرکار آمده بود در منطقه خلیج فارس آمد و در عربستان وهمان ایام انتخابات بود که مردم حماسه بزرگ را آفریدند و ضربه محکمی را به ترامپ و کشورهای کوچکی که دور ترامپ جمع شده بودند، زدند، چه شد یک مرتبه جو تغییر کرد.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: تاریخ این تغییر 5 دی ماه سال 96 است و هر کس تاریخ دیگری دهد به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است.

روحانی افزود: مردم ناگهان دیدند در خیابان‌ها عده‌ای آمدند و شعار می‌دهند و شعارها کم کم تبدیل شد به شعارهای هنجارشکنانه وغیرقابل قبول برای همه مردم و مردم دچار حیرت شدند.

وی اضافه کرد: درست است که مردم آمدند و پاسخ قاطع در راهپیمایی‌ها دادند اما این حادثه، یک حادثه کم نظیری بود که در سال‌های گذشته نداشتیم.

رییس‌جمهوری گفت: حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا اینکه در اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران با من راجع به بند غروب و مساله موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند یک جانبه خارج می‌شوم و بعد از این تهدید می‌بینیم با آن ناآرامی داخل و تهدیدات بیرون مردم نگران شدند.

روحانی افزود: برادران وخواهران بدانید تخریب خرابی می‌آورد، بدانید سیاه نمایی زندگی مردم را به سمت سیاهی می‌برد و کلام نیست، فقط اجتماع نیست فقط، شعار در گوشه و کنار نیست. البته اگر شعار علیه فردی مثل حسن روحانی باشد اهمیتی ندارد نوکری است مثل نوکرهای مردم و سربازی است از سربازها .

وی گفت: دلم برای اینها نمی‌سوزد و اگر من تهدید به ترور شوم برای من مهم نیست، همه ماه رمضان‌ها همه خواندیم که آرزوی ما است که این را داشته باشیم.

  چه شد که رییس‌جمهور را

تهدید به مرگ کردند

رییس‌جمهوری یادآور شد: اما چه شد عده‌ای جرات کردند رییس‌جمهوری کشور را تهدید به مرگ کنند؟ چون حس کردند بین ما و شما فاصله است و به غلط فکر کردند بین مجلس و دولت و قوه قضاییه فاصله است.

روحانی تاکید کرد: ما اگر وحدت داشته باشیم فیضیه مرکز انقلاب تبدیل نمی‌شود به جایی که عده‌ای آب به آسیاب دشمن بریزند . باید با هم متحد شویم ودست در دست هم پشت رهبری حرکت کنیم .

وی اضافه کرد: شما می‌گویید چرا قیمت ارز بالا رفت و می‌فرمایید چرا برجام همه جایش اجرا نشد قبول داریم که طرف ما در برجام تخلفاتی انجام داده به ویژه امریکایی‌ها وبارها اعلام کردیم اما همه ما منصفانه قضاوت کنیم اگر برجام هیچ بود پس چه غصه‌ای امروز داریم .

رییس‌جمهوری گفت: شما می‌گفتید هیچ شرکتی نیامده ایران، خوب نیامده؛ پس چرا می‌گویید شرکت‌ها چرا دارند بیرون می‌روند؟ شما که گفتید نیامدند. شما گفتید هیچ هواپیمایی نیامده یا گفتید هواپیما کاغذی است حال می‌گویید می‌روند.

وی ادامه داد: شما اعلام کردید این برجام هیچ رابطه بانکی را درست نکرد حتی وقتی ما گفتیم سوییفت برقرار شده ناچار شدیم خبرنگاران را در بانک مرکزی ببریم تا با چشم ببینند. می‌گفتند امکان ندارد آقایی که متخصص این امور هم هست نوشته بود هرچه بشود سوییفت امکان ندارد.این شد.

روحانی اضافه کرد: شما می‌گویید آیا به صد درصد اهداف رسیدید؟ نه نرسیدیم؛ در بعضی زمینه‌ها 100 درصد بعضی 80 درصد و بعضی 60 درصد. اما ما در بسیاری از زمینه‌ها به صد درصد رسیدیم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: تمام کارشناسان می‌گفتند پی‌ام دی (پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران) چیزی بود که از محالات است بتوانید حل کنیم اما حل شد تمام شد. قطعنامه‌ها علیه ایران برچیده شد تحریم نظامی بلندمدت تبدیل به 5 ساله شد دو و نیم سال دیگر برداشته می‌شود.

وی گفت: در زمینه اقتصادی هم خیلی قدم‌ها برداشته شد بله بعضی قدم‌ها برداشته نشد عمدتا تخلف امریکا در این زمینه بود. باید چه کار کنیم. مردم باید نسبت به آینده خودشان آرامش داشته باشند.

  راه من اعتدال است

روحانی یادآورشد: شما می‌فرمایید مردم زندگیشان مطلوب نیست و ناراحتند کاملا این حرف درست است.اما من می‌پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد آیا اگر تورم در طول چهار سال سرجمع حدود 60 و چند درصد شد، حقوق کارمند به دو برابر افزایش نیافت اگر زندگی مردم سخت شد برای مبارزه با فقر مطلق آیا پرداختی مستمری بگیران را سه و چهار دهم برابر و در بعضی موارد به چهار برابر افزایش ندادیم.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: اگر بناست به اینها تکیه کنیم باید همه را بگویم.دوستان می‌گویند عده‌ای هم از اشتغال خارج می‌شوند من می‌گویم اشتغال خالص.یعنی حساب کردیم کل آنهایی که وارد شدند و آنهایی که خارج شدند منها کردیم، شده اشتغال خالص. این را مرکز آمار و بانک مرکزی به عنوان مراجع رسمی آماری کشور اعلام می‌کنند گفته من و یکی دیگر نیست.

وی ادامه داد: آنچه من قول دادم و در انتخابات 92 و 96 قول دادم و گفتم راه من راه اعتدال است. باز هم می‌گویم ملت ایران با تند روی ما به جایی نمی‌رسیم. تند روی از راست باشد یا چپ باشد فرق نمی‌کند.راهی جز اعتدال نداریم. راهی جز دوستی و برادری نداریم راهی جز وحدت نداریم.

روحانی تاکید کرد: اشکال ندارد شما مخالف دولت باشید این حق شماست اما برای منافع ملی کنار هم باشیم. از همه نمایندگان خواهش می‌کنم هم شما و هم ما هر کاری می‌خواهیم بکنیم یک بار اصل 40 قانون اساسی را بخوانیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به اصل 40 قانون اساسی گفت: اصل 40 قانون اساسی به عنوان حقوق به من یا به او حقی داده است . در اجرای حق ما نمی‌توانیم به منافع ملی ضربه بزنیم. اصل منافع ملی به عنوان یک شرط در تمام برنامه‌ها محفوظ است . مجلس، قوه قضاییه، دولت، نیروهای مسلح وهمه باید به اصل 40 قانون اساسی توجه کنند.

  دولت حتما نقص دارد

دکتر روحانی با تاکید بر این موضوع که 'دولت نقص دارد حتما نقص دارد، تردید نکنید، ما هم دولتی مثل همه دولت‌ها هستیم.'، خاطرنشان کرد: تلاش من این بوده است که بهترین‌ها را جمع کنم و ممکن است نقص داشته باشیم و به همین دلیل هم شما استیضاح می‌کنید و حق شما است و اشکالی هم ندارد، شما بگویید وزیری نباشد یا وزیری باشد، این جزو حقوق شما است، اینها مهم نیست.

وی ادامه داد: آنچه مهم است اینکه همه برای حل مشکل مردم دست به دست هم دهیم. مردم از ما نمی‌خواهند که شما از من بپرسید و من هم در اینجا آمار و ارقام ارایه دهم و جزوه‌ها را بخوانم. مردم این را نمی‌خواهند. مردم درد را می‌دانند و از من و تو بهتر می‌دانند. مردم مشکلات اقتصادی خود را روزمره و لحظه‌ای درک می‌کنند، صبح با سوار شدن به تاکسی و اتوبوس، وارد شدن به مغازه و غیره می‌بینند.

رییس‌جمهوری افزود: لمس این مساله که زندگی مردم توام با سختی و مشکلات شده است، چندان مهم نیست که شما به من بگویید . اگر هم من و شما به فکر درمان موقت باشیم، مردم نمی‌پسندند و درمان موقتی که یک بار کار کشور را درست کنیم و دو مرتبه به وضع سابق برگردیم، نمی‌خواهند.

  مردم درمان دایم می‌خواهند

دکتر روحانی با تصریح این امر که«مردم درمان دایم را می‌خواهند» اظهارداشت: درمان دایم چگونه درست می‌شود؟ با کار دولت، حتما نه. با کار تنها مجلس یا قوه قضاییه به تنهایی؟ حتما نه. ولی اگر همه با هم و کنار هم باشیم حتما از مشکلات عبور می‌کنیم. چرا از مشکلات عبور نکنیم.

رییس‌جمهوری در انتقاد از کسانی که وضع موجود را به بحران تعبیر می‌کنند، خاطرنشان کرد: پشت تریبون‌ها نگوییم؛ والله ما دچار بحران نیستیم اول مساله است و بعد به آسیب و تهدید تبدیل می‌شود و سپس به بحران تبدیل می‌شود. ما در مرحله آسیب هستیم و در بعضی موارد در لبه تهدید. چرا می‌گوییم بحران.

وی ادامه داد: ما مشکل داریم و البته مشکل داریم، مردم ما مشکل دارند و همه آن مواردی که شما در سوالات خود گفتید بی مشکل نیست، ما باید همه دست به دست هم دهیم و ممکن است کاری هم کرده باشیم که دقیق نبوده است، به ما بفرمایید، باید اصلاح کنیم. ما معصوم نیستیم.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: من به شما قول می‌دهم به ملت ایران قول می‌دهم هیچگاه کاری بدون مشورت و خرد جمعی انجام نداده‌ام. من تمام دولت، تمام کارشناسان را به شهادت می‌طلبم که هیچ‌وقت حتی تصمیم قاطع صددر صد داشته اما زمانی که به جلسه‌ای آمده و دیده‌ام که همه نظر مخالف دارند، نظر آنان را قبول کرده‌ام. اینکار نادرست وخودسری و به معنای استبداد رای است. حتما ما اشتباه داشته و داریم و باید آن را با هم جبران کنیم.

  اسامی ارزبگیران را به قوه قضاییه می‌دهیم

وی افزود: در مساله ارز آنهایی که ارز برای واردات کالا گرفتند و وارد نکردند، وزارت صمت و بانک مرکزی موظف هستند که به قوه قضاییه بدهند و ما با آنها برخورد خواهیم کرد. قوه قضاییه ما با آنها برخورد خواهد کرد. اگر کسی کالایی را کم وارد کرده است، با آنها برخورد می‌شود. اگر کسی ارز 4هزار و 200 تومانی گرفته و اکنون کالای آنها در گمرک است ما از آنها ما به التفاوت می‌گیریم.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه« رانت در مواردی بوده است اما نه به آن وسعت.» گفت: شما را به خدا، مساله و مشکل را در حد خود آن ببینیم؛ وقتی مشکل را اضافه می‌کنیم به تبع در حل آن عاجز می‌شویم، ما مشکل داریم و آن را می‌توانیم حل کنیم چرا نتوانیم. شما ممکن است بگویید رابطه مجلس و دولت ضعیف است که ممکن است این حرف درست باشد.

رییس‌جمهوری در تشریح رابطه دولت و مجلس گفت: اگر رابطه مجلس و دولت ضعیف است، اگر رابطه وزرای ما با مجلس کم است، آن را بیشتر می‌کنیم. ما چند هفته پیش از نمایندگان مجلس دعوت کردیم که جلسه‌ای باهم داشته باشیم. رییس مجلس زمان را مناسب ندید تاخیر انداختیم. بنا بود ما شما را دعوت کنیم، شما ما را دعوت کردید. ما حتما باید روابط خود را قوی و نزدیک کنیم. برای اینکه بتوانیم مسائل خود را حل و فصل کنیم.

رییس‌جمهوری افزود: برادران عزیز، شما می‌فرمایید دو راه بیشتر نداریم یا باید در برجام بمانیم یا خارج شویم. بله در ظاهر همین دو راه را داریم اما راه سومی هم وجود دارد. من دیروز با رییس‌جمهوری فرانسه صحبت می‌کردم و گفتم اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند ما شیوه جدید را به شما اعلام می‌کنیم که راه سوم است. حالا اگر به آن مقطع رسیدیم ولازم شد همه نمایندگان محترم هم مطلع خواهند شد که ما راه سوم هم داریم.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنان خود خطاب به ملت ایران گفت: مردم مشکلات اقتصادی و اجتماعی ما قابل حل است. ما همه توان خود را به کار گرفتیم تا کالاهای ضروری با قیمت مناسب در اختیار شما قرار گیرد. تمام تلاش مان را انجام دادیم که تولید بتواند به مسیر خود ادامه دهد. همه تلاش ما بر این است محصولات داخلی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد. ما بسیاری از قیمت‌ها را در آب در برق در گاز و در سوخت در بسیاری از موارد حمل و نقل آن چه مربوط به دولت بوده، دست نزدیم تا مردم در رفاه بیشتر باشند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: این همه تلاشی که امسال در زمینه برق انجام شد با همکاری مردم به موفقیت رسید. اگر مردم با دولت و وزارت نیرو همکاری نمی‌کرد ما دچار مشکل بزرگی در تابستان می‌شدیم، همکاری کردیم، عبور کردیم. اگر ما در زمستان زمینه گاز همکاری کنیم صادرات گاز ما بیشتر خواهد شد. اگر ما در مصرف نفت صرفه جویی کنیم فراورده نفتی ما بیشتر صادر می‌شود.

  باید متحد باشیم

رییس دستگاه اجرایی افزود: دوران تحریم در اختیار من و شما و ملت ایران است. اگر متحد باشیم و در کنار مردم و اگر مردم با ما باشند به سرعت عبور می‌کنیم. اگر باهم نباشیم و فاصله بگیریم، زمان طولانی خواهد گذشت. برادران وخواهران گرامی، نمایندگان محترم و ملت ایران، مساله اول مردم این است که ما با هم اختلاف نداشته باشیم مردم از امریکا، تحریم و تهدیدات خارجی نمی‌ترسند. مردم از دعوای بین خودمان می‌ترسند، اگر همه گروه‌ها و جناح‌ها، تمام نمایندگان امروز دست به دست هم دهیم، برای حل معضلات و مشکلات مردم و مردم مطمئن شوند ما با هم هستیم، می‌فهمند که مشکل حل می‌شود. علامتی که ما باید بدهیم همین است. مقام معظم رهبری دستور دادند شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور روسای سه قوه تشکیل شود. یکی از دلایل تشکیل آن بود که به مردم علامت دهد که سه قوه متحدند و باهم تصمیم می‌گیرند.

حجت‌الاسلام روحانی تاکید کرد: ما امروز یک بار دیگر می‌خواهیم به جامعه و دنیا این علامت را بدهیم که متحد هستیم. شما نمایندگان محترم سوال کردید برای دلسوزی و من پاسخ دادم در چارچوب وظیفه. اگر نتیجه آن قانع شدن عده‌ای از مردم باشد یعنی ما در کار امروز موفق شدیم. اگر نتیجه جلسه امروز ما این باشد که در سال چهلم انقلاب و بلوغ انقلاب اگر اختلافی به مجلس و دولت است برادرانه در کمال اخلاق با صراحت حرف می‌زنند و جواب می‌شنوند، این به معنای بالاترین هدیه در هفته دولت به ملت بزرگ ایران است. این به عنوان کاری است که روح شهید رجایی، باهنر و شهید بهشتی و مطهری و امام عزیز ما را راضی می‌کند. ما راهی جز وحدت و اتحاد برای رسیدن به اهداف خود نداریم و آن را دنبال می‌کنیم.

رییس‌جمهوری درباره نرخ ارز هم گفت: تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادل‌تر شود. در روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته قیمت ارز مقداری متعادل‌تر شده و در هفته‌های بعد متعادل‌تر خواهد شد. همه تلاش ما این است که مردم احساس نگرانی نکنند. البته نکته‌ای را هم باید بگویم. ما ذخایر ارزی خود را بالا می‌بریم. در این روزها ارز ما کم نشده است، صادرات غیر نفتی ما افزایش یافته است. صادرات نفتی غیر میعانات گازی سه ماهه نوزده درصد افزایش پیدا کرده است. به ذخایربانک مرکزی و بانک‌های دنیا اضافه می‌شود. برای ماه‌ها و سال‌های آینده کارهای اقداماتی انجام می‌دهیم.

رییس‌جمهوری گفت: به رییس کل بانک مرکزی گفتم که از ذخائر ارز حق استفاده ندارید وهمانطور که شما گفتید می‌توانستیم مقداری طلا به جامعه بیاوریم، اما دست ما باز نیست.

روحانی افزود: طلای ما به عنوان پشتوانه اسکناس است و ما حق نداریم دست بزنیم. بنابراین ما در مسیر تعادل هستیم و قدم به قدم کار را پیش خواهیم برد و بی تردید موفق خواهیم شد و این توفیق به حول وقوه الهی از آن ما است.

  عدم اقناع از پاسخ های روحانی به 4 پرسش

پس از پایان نطق ها، نوبت به رای گیری از نمایندگان رسید. نمایندگان نیز چهار پاسخ رییس جمهور را قانع‌کننده ندانستند و تنها از پاسخ‌های روحانی درباره استمرار تحریم‌های بانکی قانع شدند. نمایندگان مجلس پاسخ رییس جمهور در مورد کنترل قاچاق را با ۱۲۳ رای موافق و ۱۳۸ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده مجلس شورای اسلامی حاضر قانع‌کننده ندانستند.

در ادامه نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق، ۱۳۰ مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر پاسخ‌های رییس جمهور درباره استمرار تحریم‌های بانکی را قانع‌کننده دانستند.

همچنین پاسخ‌های رییس جمهوری درباره کاهش نرخ بیکاری به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۷۴ رای موافق، ۱۹۰ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۷۳ نماینده حاضر آن را نیز قانع‌کننده ندانستند. نمایندگان همچنین پاسخ رییس جمهور در مورد رکود اقتصادی را با ۱۱۶ رای موافق، ۱۵۰ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر قانع کننده ندانستند. پاسخ رییس جمهور درباره افزایش نرخ ارز نیز به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۶۸ رای موافق، ۱۹۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر این پاسخ‌ها را قانع‌کننده ندانستند.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران