شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128237 | |

دولت روحانی در حالی دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد که با اقداماتی که در دوره اول انجام داده بود، انتظار می‌رفت شرایطی ایده آل را پیش روی خود و مردم داشته باشد. دولت اقدامات بنیادینی مانند مهار تورم و مذاکره در مورد برجام را به‌خوبی انجام داد. یکی از تبلیغات دروغین که

سید رضا اکرمی  

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز     

دولت روحانی در حالی دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد که با اقداماتی که در دوره اول انجام داده بود، انتظار می‌رفت شرایطی ایده آل را پیش روی خود و مردم داشته باشد. دولت اقدامات بنیادینی مانند مهار تورم و مذاکره در مورد برجام را به‌خوبی انجام داد. یکی از تبلیغات دروغین که علیه دولت در کشور و توسط مخالفان داخلی دولت مطرح می‌شد این بود که دولت همه‌وقت خود را برای برجام گذاشته و این حرف بی‌اساس است. تورم تک‌رقمی، ثبات در بازار، بهبود وضعیت ایران با دنیا و مسائلی ازاین‌دست نباید یادمان برود. دوران قبل از دولت روحانی را یادمان نرود که در چه وضعیتی بودیم. حسن روحانی توانست ایران‌هراسی را به ایران‌دوستی تبدیل کند و این بزرگ‌ترین خدمت به‌نظام بود. اکنون شاهدیم که اروپا و کشورهای طرف قرارداد ایران به دنبال حفظ برجام به‌عنوان سندی صلح‌آمیز هستند. ما با برجام توانستیم ایران هراسی را برداریم و سایه سنگین اجماع علیه کشور برداشته شد. این نکات مسئله مهمی است. در رابطه بااینکه دولت همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام چید باید بگویم این‌گونه نیست.

دولت روحانی در شرایط سختی قرارگرفته به‌طوری‌که زحمات مبارزه با تورم را در طول 4 سال و ثبات اقتصادی، دستاوردهای برجام در این مدت کوتاه تحت‌الشعاع خود قرار داده و همه از معایب و مصایب می‌گویند. در طول 40 سال بعد از پیروزی انقلاب این مسائل و سختی‌ها را به‌وفور شاهد بوده‌ایم و بعد از مدتی با آبرومندی و سربلندی رفع شده‌اند و حالت عادی پیداکرده‌ایم. اگر وعده‌های دولت‌ها و نظام جمهوری اسلامی در همه‌سال‌های پس از انقلاب بررسی شود به دید منطقی نسبت به اوضاع کنونی می‌رسیم. باید ببینیم در این ۴۰ سال دولت‌ها چه شعارهایی داده‌اند و چقدر به شعارهای‌شان عمل کرده‌اند. از دولتی که رییس‌جمهورش مقام معظم رهبری بود تا دولت آقای روحانی همه وعده‌هایی را داده‌اند؛ اما باید بررسی کرد که چرا دولت‌ها نتوانسته‌اند به وعده‌های‌شان عمل کنند. نظر من این است که دولت‌ها می‌خواستند اما نگذاشتند. همیشه و در همه دولت‌ها مخالفانی بودند که نمی‌گذاشتند دولت‌ها به برنامه‌ها و شعارهای خود برسند و متاسفانه این موضوع استثنا هم ندارد و در همه دولت‌ها با این موضوع روبه‌رو بوده‌ایم. علاوه بر آن حجم فشارهای بین‌المللی به ایران و دولت‌ها را هم باید در نظر گرفت. رییس‌جمهوری امریکا ترامپ در برابر ایران بی‌اخلاقی و بدعهدی داشت و امیدواریم این بدعهدی به درسی تبدیل شود و در ادامه قوی‌تر از پیش جلو برویم و تمامی قوا  اهتمام بورزند و معایب را برطرف کنند. چه‌بسا این مسائل بتواند به یک فرصت تبدیل شود. درست است که این مشکلات در اصل تهدید است اما می‌تواند به فرصت تبدیل شود. اگر به ظرفیت‌های داخل کشور توجه شود و درون‌نگر شویم و مسائل را برطرف کنیم،  می‌توانیم به جامعه‌ای مقتدر، شکوهمند و با عزت برسیم. از دی‌ماه سال 96 که حوادثی در اکثر شهرهای کشور رخ داد اگر به درون‌نگری و اهتمام به ظرفیت‌های کشور همت می‌گذاشتیم یقینا تحریم امریکا در جامعه ما کمتر اثر می‌گذاشت. وعده‌های روحانی وعده‌هایی درست بوده و دولت نیز به وعده‌های خود پایبند است و برای همه وعده‌های خود برنامه و ایده دارد اما شرایط برای عملی کرد آنها فراهم نمی‌شود و هر بار با شیوه‌ای جلوی  عملی کردن این وعده‌ها گرفته می‌شود؛ اما باید به سمت عملی شدن وعده‌ها حرکت کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران