شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در همایش روز صنعت دفاعی عنوان کرد

| کدخبر: 128141 | |

در روزهای منتهی به تعطیلات عید سعید قربان و در شرایطی که ایرانیان بعد از پایان مراسم روز عرفه آماده برگزاری مناسک عید قربان بودند؛

گروه ایران|

 در روزهای منتهی به تعطیلات عید سعید قربان و در شرایطی که ایرانیان بعد از پایان مراسم روز عرفه آماده برگزاری مناسک عید قربان بودند؛ رییس‌جمهوری در مراسمی که به مناسبت سالروز گرامیداشت صنایع دفاعی کشورمان برگزار شده بود؛ آمادگی دفاعی ایران را نه به معنی جنگ طلبی، بلکه به معنای صلح طلبی پایدار برشمرد و با بیان اینکه تاریخ به ما آموخته که اگر قدرتمند و استوار نباشیم، ما را از پای در می‌آورند، تاکید کرد: عدم بازدارندگی دفاعی، یعنی چراغ سبز به دشمن وهمه موظفیم امنیت، قدرت و عزت ملت ایران را با کمترین هزینه تامین کنیم.» مراسمی که در آن اولین نمونه از جنگنده‌های داخلی با نام کوثر رونمایی شد و رییس‌جمهوری در مراسمی نمادین به عنوان اولین سرنشین جنگنده در کابین خلبان نشست. اما بخش مهم مراسم روز صنعت دفاعی به اظهاراتی بر می‌گشت که رییس دولت دوازدهم در خصوص دکترین دفاعی ایران مطرح کردذ؛ دکترینی که از منظر روحانی نه به خاطر جنگ طلبی بلکه به دلیل سیاست‌های بنیادین ایران در پاسداشت صلح و صلح طلبی تدوین و عملیاتی شده است.

روحانی در مراسم سالروز صنعت دفاعی، با اشاره به اینکه ما ملت مسالمت و همکاری هستیم، اظهارداشت: تاریخ به ما می‌گوید که اگر قدرتمند نباشیم و روی اهداف خود استوار نایستیم، دیگرانی هستند که ما را از پای در خواهند آورد. خداوند اراده کرده است که انسان‌ها در کمال صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی کنند و اساساً کلمه انسان از ریشه انس است اما متاسفانه وضعیت به گونه‌ای است که نمی‌توان اطمینان یافت که همه انسان‌ها در مسیر مستقیم حرکت کرده و کسی به ما چشم طمع نداشته باشد.روحانی اظهار داشت: ایران علاوه بر آنکه در یک منطقه حساس جغرافیایی قرار دارد در 40 سال گذشته نیز همواره آماج هراس‌افکنی و ترویج ایران‌هراسی بوده و عده‌ای سعی کردند به کشورهای اطراف ما این‌گونه القاء کنند که ایران حیات، بقاء و عزت آنان را تهدید می‌کند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تجربه 40 سال گذشته نشان داده که ایران اهل تجاوز به دیگران نیست، ادامه داد: در سال‌های سپری شده از استقرار جمهوری اسلامی، اگر قصد تجاوز به کشور دیگر را داشتیم، فرصت‌های استثنایی مثل مقطع حمله صدام به کویت و محاصره بین‌المللی این کشور با توجه به ظلم و تجاوز 8 ساله رژیم بعثی به کشورمان و یا سوءاستفاده از موقعیتی که در اثر فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمد در اختیار ما بود، اما ایران در این مقاطع حساس ترجیح داد به مردم در کشورهای همسایه کمک کند که به عنوان مثال پذیرای تعداد زیادی از آوارگان عراقی و کویتی در حمله صدام به کویت بودیم، یا در زمان فروپاشی شوروی یکی از اولین کشورهایی بودیم که جمهوری‌های تازه استقلال یافته را به رسمیت شناخته و به دنبال کمک و تعامل با آنها بودیم.

  دفاع برای صلح

روحانی تصریح کرد: ملت ایران همواره به دنبال زندگی مسالمت آمیز و تعامل با دیگر کشورها بوده است. در سال‌های اخیر که پدیده تروریسم در منطقه گسترده شده بود، اگر چه به ظاهر خطر آن ایران را تهدید نمی‌کرد، اما جمهوری اسلامی ایران، داوطلبانه به کمک ملت‌های منطقه شتافت و نقش موثری در پاکسازی کشورهای منطقه از تروریست‌ها داشت.روحانی گفت: آمادگی ما، آمادگی برای جنگ نیست، بلکه آمادگی برای ایجاد و حفظ صلح پایدار است. وقتی می‌گوییم ملت ایران آماده دفاع جانانه از خود است یعنی می‌خواهد صلح پایدار را حفظ کند. فقدان آمادگی و توانمندی کافی یعنی به استقبال جنگ رفتن و در برابر آن افزایش قدرت دفاعی یعنی صلح‌طلبی. اگر توان دفاعی کشوری بازدارنده نباشد، این خود چراغ سبزی به دیگران برای چشم طمع دوختن به آن کشور است. بازدارندگی یعنی آنکه دشمن در محاسباتش قدرت و توازن دفاعی کشورمان را برای تجاوز احتمالی‌اش بسیار پرهزینه ببیند.روحانی اظهار داشت: تمام تلاش‌ها و هزینه‌های ما برای ارتقاء توان دفاعی کشور به منظور آن است که جلوی تحمیل جنگ و تجاوزهای پرهزینه به کشورمان را بگیریم. اگر نه عمل کردن بر خلاف این رویه کار سختی نیست و با سردادن چند شعار می‌توان وضعیت را به هم ریخت و به کشور هزینه‌های جبران‌ناپذیر تحمیل کرد.رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: همه در هر بخشی که هستند از بخش‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گرفته تا بخش نظامی، موظف هستیم به گونه‌ای عمل کنیم که ملت و کشور ما امنیت، عزت و قدرتاش را با هزینه‌ای کمتر حفظ کند و این در گرو آن است که توانمندی دفاعی و بازدارندگی کشور را ارتقاء دهیم.روحانی افزود: امروز کشورهای اطراف ما نیز به ظاهر تلاش می‌کنند، امنیت خودشان را حفظ کنند. این کار را بسیار پرهزینه انجام می‌دهند، آنها سلاح را با گران‌ترین قیمت ممکن می‌خرند و تازه نمی‌توانند، خودشان بطور کامل از این سلاح‌ها استفاده کنند و برای بهره‌گیری از این سلاح‌ها مجبورند مستشاران خارجی استخدام کنند و از سوی دیگر خرید این سلاح‌ها در گرو آن است که در برابر فروشندگان این سلاح‌ها و خواسته‌های آنان تسلیم باشند که همین مساله هزینه دفاع آنان از کشورشان را بسیار بالا برده است.

  حفظ روحیه استقلال طلبی

رییس‌جمهور اظهار داشت: نوکری کردن شاید به ظاهر هزینه‌های مادی را پایین بیاورد، اما هزینه‌های معنوی را بالا می‌برد. حفظ عزت و غیرت یک ملت خود هزینه دارد، هنر ما این است که بتوانیم با کمترین هزینه به بهترین شکل و در بالاترین سطح منافع و مصالح کشور را تامین کنیم.روحانی تصریح کرد: یکی از مزیت‌های نیروهای مسلح کشورمان آن است که بین نیروهای مسلح ما و مردم فاصله‌ای نیست و نیروهای مسلح ما نیروهای مردمی هستند. هر چه فاصله بین نیروهای مسلح و مردم بیشتر باشد و مردم نتوانند به نیروهای مسلح خود اعتماد کنند، هزینه تامین امنیت و آرامش برای مردم بالا می‌رود و به حس امنیت و آرامش مردم خدشه وارد می‌شود، اما اگر مردم به نیروهای مسلح خود اطمینان داشته باشند، اولاً در کنار آنان قرار می‌گیرند و در ثانی از حضور آنان احساس امنیت و آرامش خواهند کرد.

رییس‌جمهور با اشاره به پرواز جنگنده کوثر که قطعات آن توسط متخصصان کشورمان تولید شده است، گفت: این نشان از توانایی ما در این بخش دارد و اقدامی ارزشمند و خوشحال‌کننده است.

روحانی با بیان اینکه تولید این هواپیما باید به چند بخش تقسیم شده و از بخش خصوصی، محققین و دانشگاهیان استفاده شود، گفت: بخش دفاع، صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری باید در کنار هم قرار داشته باشند تا به راحتی بتوانند، برای انجام پروژه‌های بزرگ، کارها را تقسیم کرده و همه بخش‌ها را به میدان بیاورند تا بتوانیم در آینده اقدامات و تولیدات مشترک با کشورهای همسایه خود داشته باشیم.رییس‌جمهور اظهار داشت: ما امروز می‌توانیم با دیگر کشورها در کنار هم بوده و صنعت‌مان را در کنار هم بسازیم که در آن صورت صنعت کشور با کیفیت بهتر و رقابتی‌تر خواهد شد.رییس‌جمهور ضمن ابراز امیدواری از تداوم رشد شتابان صنعت دفاعی و عظمت کشور، گفت: امروز در مقطع حساسی که در آن قرار داریم، قدرت دفاعی بسیار حائز اهمیت است، چرا که دشمنان ما سیه‌روتر از همه وقت در تاریخ شدند و دشمنانی داریم که به هیچ اصلی پایبند نیستند.روحانی با بیان اینکه باید در شرایط کنونی قدرت ملی را افزایش دهیم، ادامه داد: امریکا به دلیل آنکه احساس می‌کند، ایران، ترکیه و چین هر کدام نقاط ضعفی دارند، آنها را در کارزار جنگ اقتصادی قرار داده است و ما باید تلاش کنیم تا نقاط ضعف خود را برطرف نماییم.رییس‌جمهور با طرح این سوال که چرا امریکا به ایران حمله نظامی نمی‌کند، گفت: این به خاطر آن نیست که امریکا از کشته شدن انسان‌ها ناراحت باشد، بلکه به خاطر قدرت ایران است و می‌داند نتایج این اقدامش چه خواهد بود و چه هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران