شماره امروز: ۵۴۷

گزارش «تعادل» از نمایندگانی که امضای خود را از طرح استیضاح وزیر اقتصاد پس گرفتند

| کدخبر: 128140 | |

87 نماینده طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی را امضا می‌کنند؛ اما طولی نمی‌کشد که تعدادی از آنها از استیضاح پشیمان می‌شوند و امضای خود را پس می‌گیرند. برخی

محمد غلامی|

87 نماینده طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی را امضا می‌کنند؛ اما طولی نمی‌کشد که تعدادی از آنها از استیضاح پشیمان می‌شوند و امضای خود را پس می‌گیرند. برخی این بازپس‌گیری امضاها را به پشت پرده‌ها پیوند می‌زنند؛ برخی هم آن را اتفاقی معمول توصیف می‌کنند. به گفته این دسته از نمایندگان گاهی مجلسی‌ها که طرحی را امضاء کرده‌اند با شنیدن نظرات و استنباط‌های مخالفین، استدلال‌های آنها را می‌پذیرند و امضایشان را پس می‌گیرند. چراکه وقتی طرحی پیشنهاد می‌شود، با تحلیل‌های موافقین انجام شده است و وقتی در کمیسیون‌ها یا صحن مطرح می‌شود ممکن است نماینده احساس کند با تحلیل‌های جدیدی روبروست و دوباره تصمیم بگیرد. عدم اشراف برخی نمایندگان به موضوع طرح استیضاح یا سوال نیز از دیگر دلایلی است که بعضا باعث پس گرفتن امضا می‌شود. در همین ارتباط، محمد علی کیخا نماینده زابل می‌گوید بارها پیش آمده که نماینده‌ای اطلاعات کامل ازطرح نداشته و امضا کرده است و پس ازکامل کردن اطلاعاتش و شنیدن حرف‌های مخالفان آن را پس گرفته و گاهی هم نمایندگانی پس از شنیدن صحبت‌های مخالف و موافق طرح را امضا کرده‌اند.

با این حال، طرح استیضاح مسعود کرباسیان هفته گذشته اعلام وصول شد و پس از گذشت بیش از یکماه، فردا یکشنبه جلسه استیضاح او برگزار می‌شود. در این بین، مجتبی ذوالنوری از نمایندگان اصولگرا مدعی شده که دولت تلاش داشته استیضاح کرباسیان برای این هفته در دستور کار قرار گیرد تا سوال از رییس‌جمهوری تحت‌الشعاع استیضاح باشد. حاجی دلیگانی دیگر نماینده اصولگرا همچنین نظری دارد. هر چند او ادبیات دیگری به کار برده و گفته است برخی نمایندگان به دنبال این بودند که استیضاح کرباسیان و سوال از رییس‌جمهوری از هم جداسازی شوند. حتی او گفته که برخی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند تا استیضاح را به بعد از سوال از رییس‌جمهور مطرح کنند. اما علیرضا رحیمی این ادعاها را رد کرده و گفته که زمان رسیدگی به طرح استیضاح کرباسیان فرارسیده بود و نمی‌شد آن را به تعویق انداخت. در جدول رو به رو اسامی 87 نماینده امضا‌کننده طرح استیضاح کرباسیان در تیرماه و در جدول زیر، 35 نماینده‌ای که تا آخر بر سر استیضاح وزیر اقتصاد ماندند، آمده است.

گزارش «تعادل» درخصوص حواشی این استیضاح را هم در صفحه 3 بخوانید.

P-02

P-02

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران