شماره امروز: ۵۴۷

دادستان کل کشور:

| کدخبر: 127801 | |

با گذشت بیش از 15سال از صدور فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری به سران سه قوه در خصوص مقابله با فساد و ناهنجاری‌های اقتصادی و اداری به نظر می‌رسد

با گذشت بیش از 15سال از صدور فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری به سران سه قوه در خصوص مقابله با فساد و ناهنجاری‌های اقتصادی و اداری به نظر می‌رسد که نوسانات ارزی و اعتباری اخیر، فضای لازم برای مقابله جدی با مفاسد اقتصادی را در اختیار مسوولان قرار داده باشد. نوساناتی که به سرعت برق و باد بازارهای مختلف کشورمان را در هم نوردید و به همگی ما نشان داد که اقتصاد ایران تا چه اندازه در خصوص موضوع مقابله با فساد؛ رانت‌خواری و ویژه خواری آسیب پذیر است. در چنین اتمسفری است که مسوولان اجرایی؛ قضایی و تقنینی همصدا با هم از ضرورت برخورد با فساد سخن می‌گویند و نکات جدیدی در این زمینه را یادآور می‌شوند که تاپیش از این در زمره موضوعات دگم و خطوط قرمز بودند.

 بعد از اظهارنظر صریح رییس‌جمهوری و رییس دستگاه قضا در خصوص ضرورت برخورد قانونی با مقوله فساد اقتصادی؛ دادستان کل کشور نیز در روزهای پایانی هفته ابعاد تازه‌ای از برنامه کشور برای مقابله با این پدیده ویرانگر را تشریح کرد.

 در آخرین اظهارنظرها از این دست دادستان کل کشور اعلام کرده نه تنها مفسدان اقتصادی و ویژه خواران را به دادگاه عدالت می‌سپارند بلکه پا را از این هم فراتر می‌گذارد و اعلام می‌کند که دادگاه این متهمان از صداوسیما نیز پخش خواهد شد.

منتظری در جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان گفت: دادگاه مفسدان اقتصادی علاوه بر علنی بودن پس از فیلمبرداری از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش خواهد شد.

جلسه کمیسیون سیاسی _ اجتماعی مجلس خبرگان رهبری عصر روز پنجشنبه با موضوع «برخورد قوه قضاییه با فساد و مفسدین اقتصادی» و «بررسی مسائل اقتصادی و تحولات بازار و سکه و ارز» با حضور کارشناسان و مسوولان مربوطه برگزار شد.

  ورود کمیسیون اصل 90

به پرونده احتکار‌ کالا‌

حجتالاسلام منتظری دادستان کل کشور با حضور در این جلسه اقدامات دستگاه قضایی علیه مفسدان اقتصادی را تشریح و گفت به زودی ضمن برگزاری علنی دادگاه اخلالگران اقتصادی، اسامی این افراد را به اطلاع عموم می‌رسانیم. در بخش دیگری از جلسه حسین صمصامی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی مسائل اقتصادی، بسته ارزی بانک مرکزی و تحولات بازار و سکه و ارز را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. او در پایان کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری در قم اظهار کرد: دادگاه مفسدان اقتصادی علاوه بر علنی بودن پس از فیلمبرداری از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش خواهد شد.

دادستان کل کشور از تشکیل پرونده‌های متعددی برای دانه درشت‌ها و عاملان فساد اقتصادی در موضوع ارز، سکه، طلا و خودرو خبر داد و افزود: با توجه به گستردگی این پرونده‌ها رسیدگی به این جرایم زمان بر خواهد بود اما به این معنا نیست که از حق قانونی خود کوتاه بیاییم.

حجت‌الاسلام منتظری با اشاره به اینکه «شعبه‌های ویژه و قضات مجرب و کاردان در سطح کشور برای رسیدگی به پرونده‌های فاسدان اقتصادی در نظر گرفته شده است» خاطرنشان کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه ریاست قوه قضاییه بر سرعت و اتقان تاکید داشتند، دستگاه قضایی با رعایت این دو اصل به این پرونده‌ها رسیدگی خواهد کرد. به ملت ایران اطمینان می‌دهیم که قوه قضاییه با اجازه‌ای که رهبری صادر فرمودند با هجمه سنگین‌تری علیه اخلال گران اقتصادی وارد صحنه شده است و این مبارزه را تا ریشه کنی فساد ادامه خواهد داد. دادستان کل کشور به منفعت‌طلبان و سودجویان اقتصادی هشدار داد که دست‌درازی آنها به اموال مردم و بیت‌المال با پاسخ قاطع دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.

 راهکارهای اجرایی

برای حل مشکلات اقتصادی

نائب رییس کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری هم در پایان این جلسه گفت: مجلس خبرگان بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری حق مطالبه‌گری دارد و در هر مقطع به اقتضائات کشور مسوولان مربوطه را برای پاسخگویی به این کمیسیون دعوت خواهد کرد.

حسینی شاهرودی افزود: در کمیسیون امروز دادستان کل کشور به دغدغه‌های نمایندگان که برگرفته از مطالبات مردمی است در موضوع برخورد با موضوع مفاسد اقتصادی و فضای مجازی پاسخ داد.

او یادآور شد: مجلس خبرگان با برگزاری این نشست‌ها به دنبال ارایه راهکارهایی است که مشکلات و دغدغه‌های مردم را کاهش دهد و درواقع بازوی حمایتی برای نهادهای تصمیم‌گیر باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران