شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری تصریح کرد

| کدخبر: 126679 | |

«مسوولی که انگیزه ندارد و کار بلد نیست، کنار بکشد.» این عباراتی است که معاون اول رئیس جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند

«مسوولی که انگیزه ندارد و کار بلد نیست، کنار بکشد.» این عباراتی است که معاون اول رئیس جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا مدیران اجرایی و مسوولان در بخش‌های مختلف را متوجه اهمیت تلاش همگانی برای عبور از چالش‌های پیش روی کشور کند. چالش‌هایی که هرچند بخشی از آنها به دلیلی رفتار غیر معقول مقامات تازه کار امریکایی ایجاد شده، اما بخش مهم‌تر و تاثیرگذار‌تر آن به دلیل سوءمدیریت‌ها و ناهماهنگی‌هایی است که از منظر جهانگیری باعث بروز مشکلات اقتصادی و معیشتی در کشور شده است و باید هرچه سریعتر برای آنها چاره‌یی اندیشیده شود.

معاون اول رییس‌جمهوری که برای افتتاح واحدهای مسکونی نوسازی شده زلزله‌زدگان راهی کرمانشاه شده بود با اشاره به تلاش عمومی مردم ایران برای حمایت از مردم کرمانشاه در زمان بحران زلزله استفاده از این مدل مشارکتی را برای مقابله با بحران‌های اقتصادی و معیشتی پیش رو ضروری دانست و اعلام کرد که بهترین راه مقابله با تحریم‌های اقتصادی امریکا فعال‌سازی مرزهای کشور و تکیه بر ظرفیت‌های درونی کشور است.

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: از همه استانداران می‌خواهم که در شرایط جدید اقتصادی تمام ابزارها را به کار بگیرند تا برنامه‌های امریکا برای تحریم ما به زمین بخورد که یکی از راه‌های آن تقویت مرزها و تامین کالاها و نیازهای مردم از طریق مبادلات

مرزی است.

 اتحاد عمومی در زمان بحران

اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح پنج هزارمین خانه مسکونی روستایی نوسازی شده در روستای شیرین آب گفت: این اتحاد و همبستگی یک بار دیگر در زلزله آبان ماه سال گذشته در منطقه سرپل ذهاب به منصه ظهور نشست. مردم در آن حادثه که بیش از 620 تن از هموطنان جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز مصدوم شدند، به میدان آمدند و نمایش بزرگی از اتحاد را به دنیا نشان دادند. معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: پس از این حادثه

اسف‌بار از بالاترین سطح نظام از رهبر معظم انقلاب تا رییس‌جمهوری و همه وزرا و مسوولان در کنار مردم به صحنه آمدند تا این زخم التیام یابد. مردم نیز طوری در صحنه حاضر شدند که گویی خانواده خود آنها در این حادثه آسیب دیده بود.

او با اشاره به ایفای نقش چهره‌های محبوب و سرشناس مردم پس از این اتفاق گفت: شخصیت‌های محبوب مردم از سرمایه اجتماعی خود استفاده کردند تا همراه مردم و مسوولان به آسیب دیدگان کمک کنند که باید از آنها قدردانی شود هر چند گاهی سخنانی درباره آنها گفته می‌شود که مایه شرمساری است. جهانگیری ادامه داد: من از استاندار و مسوولان خواسته‌ام تا از کمک‌های جمع شده توسط این چهره‌های سرشناس با کمک آنها در جای مناسب و به نفع مردم استفاده شود. معاون اول رییس‌جمهور با قدردانی از عملکرد نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت نیز تمام مساعی خود را برای تامین منابع و بازسازی مناطق زلزله زده به‌کار بسته و تلاش دارد تا وضعیت اسکان در شهرها و روستاها به سرعت فراهم شود. او با بیان اینکه روند بازسازی در شهر سرپل ذهاب با کندی مواجه شده است از استاندار و مسوولان این شهر خواست تا هر چه سریعتر در جهت تسریع در روند بازسازی‌ها برای بازگشت مردم به خانه‌هایشان برنامه‌ریزی و تلاش کنند.

 حمایت از اقشار آسیب‌پذیر

جهانگیری همچنین به آسیب‌های وارده به مسکن مهر و اهمیت بازسازی سریع این خانه‌ها اشاره کرد و گفت: مسکن مهر متعلق به ضعیف‌ترین اقشار جامعه بوده و ضرورت دارد که هرچه سریعتر بازسازی شود تا این اقشار به خانه‌های خود نقل مکان کنند.

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: مراکز آموزشی در مناطق زلزله زده باید تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید به بهره‌برداری برسد و در غیر اینصورت با استفاده از سایر مراکز و ساختمان‌های قابل بهره‌برداری شرایطی فراهم شود که دانش‌آموزان برای شروع سال تحصیلی مشکل نداشته باشند.

او با بیان اینکه ایران به لحاظ جغرافیایی روی گسل‌های زلزله قرار گرفته و هر از چند گاه شاهد این واقعه طبیعی در گوشه و کنار کشور هستیم، تصریح کرد: بازسازی و مقاوم‌سازی خانه‌ها در کشور وظیفه مهم دولت است. تاکنون بیش از 2 میلیون واحد مسکونی روستایی به همت بنیاد مسکن بازسازی شده است و باید این روند ادامه یابد.

جهانگیری با ابراز خرسندی از موفقیت بنیاد مسکن در بازسازی و نوسازی 5 هزار خانه در منطقه مسکونی سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: خواست مردم منطقه افزایش میزان وام‌های بلاعوض یا کم بهره یا بدون بهره برای جبران تخریب‌ها است و دولت تلاش کرده در کنار افزایش کمک‌های بلاعوض میزان وام‌ها را نیز از 25 به 30 میلیون و سپس 40 میلیون افزایش دهد و امیدوارم بتوانیم در جلسه آتی هیات دولت این میزان را نیز افزایش دهیم.

معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: اهتمام دولت به ساخت و ساز مسکن روستایی و شهری جدی است و اینگونه نیست که دولت نقش و نظارتی در این امور نداشته باشد بلکه با نظارت بر پرداخت تسهیلات اعطایی و عملکرد بنیاد مسکن و مردم تلاش می‌کند تا مقاوم‌سازی خانه‌ها به نحو احسن انجام شود. دولت هیچگاه امور را رها نکرده و اینگونه نیست که پس از اهداء کمک کنار کشیده و کاری با سایر مسائل و مشکلات مردم نداشته باشد.

 مقابله با تحرکات دشمن

او با تاکید بر ضرورت فعالیت بیش از پیش مسوولان برای توسعه کشور گفت: اگر مسوولی انگیزه کار ندارد یا کاربلد نیست بهتر است کنار بکشد. ما مطمئن هستیم که با انگیزه و برنامه در میان مسوولان و با کمک مردم قادر خواهیم بود مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم.

جهانگیری از قصر شیرین به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی آینده کشور نام برد و گفت: این منطقه با توجه به همجواری با کشور عراق و سایر زیرساخت‌ها می‌تواند به منطقه‌یی مهم مبدل شود.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه ملت ایران و برنامه‌های این کشور برای ممانعت از تجارت و داد و ستد مالی توسط ایران گفت: در شرایط جدید کشورهای هم مرز و شهرهایی مثل قصر شیرین می‌توانند دالان جریان داد و ستد کشور باشند و باید مسوولان استان در این رابطه فعال‌تر عمل کنند.

گفتنی است معاون اول رییس‌جمهور پیش از حضور در این مراسم از واحدهای مسکونی بازسازی شده در روستای دستک علیا، شهر سرپل ذهاب و روستای شیرین آب بازدید و به صورت نمادین کلید یکی از واحدها را به مالک آن اهدا کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران