شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126630 | |

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه فناوری‌های جدید را به بخش کشاورزی نفوذ می‌دهیم،

سند ویژه «تراریخته» تدوین می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه فناوری‌های جدید را به بخش کشاورزی نفوذ می‌دهیم، از حمایت از چندین فناوری‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و نهایی شدن قراردادهای آن در ماه‌های آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، مصطفی قانعی در حاشیه بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، اظهار کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی قادر به حل بسیاری از مشکلات غذایی و حوزه کشاورزی است و وظیفه ستاد توسعه زیست فناوری در قبال فناوری‌های جدید این است که این فناوری‌ها را در صنعتی که امروز بخش کشاورزی با آن مواجه است، نفوذ دهد.

وی افزود: ستاد توسعه زیست‌فناوری با حمایت از سه تا چهار مورد از فناوری‌های حوزه کشاورزی، بین بخش خصوصی و این پژوهشگاه به عنوان واسط اقدام می‌کند.

به گفته قانعی، قرارداد این فناوری‌ها تا یک ماه آینده آماده و تا سه ماه دیگر نهایی خواهد شد و چنانچه این فناوری‌ها به نتیجه برسد، می‌توانیم شاهد تحول خوبی در بحث کشاورزی باشیم. دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی در خصوص رویکرد ستاد در زمینه محصولات تراریخته نیز بیان کرد: هیچ ابهامی در قوانین موجود کشور در این حوزه وجود ندارد؛ اما اجرایی شدن یا نشدن آن به تصمیم مسوولان اجرایی مرتبط است. وی در عین حال از اقدامات در حال انجام برای تدوین سند ویژه در حوزه تراریخته در آینده خبر داد و عنوان کرد: بعد از تهیه سند آن، موضوع تراریخته در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همچنین اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای سهیم شدن در تولید ناخالص ملی کشور از طریق تجاری‌سازی محصولات و فناوری‌ها، به نظر می‌رسد الان زمان آن فرا رسیده که در این زمینه نقش خود را ایفا کنیم. وی به حمایت از دستاوردهای محققان در حوزه‌های مختلف بیوتکنولوژی کشاورزی از سوی صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری اشاره کرد و گفت: ستاد توسعه زیست فناوری آمادگی لازم برای کمک به تجاری‌سازی محصولات را دارد و در همین زمینه، قراردادها و تفاهم نامه مختلفی با بخش خصوصی و فعالان حوزه کشاورزی و مواد غذایی امضا شده است.

نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز در این نشست با تقدیر از حمایت و همراهی ستاد توسعه زیست فناوری، دستاوردهای پژوهشگاه در سال گذشته و چشم‌انداز آینده را در بخش‌های مختلف تحقیقاتی تشریح کرد.

وی گفت: دانش فنی تولید نانوسیلیکا از کلش و سبوس برنج، تولید کود زیستی برپایه استرپتومایسس، دانش فنی کشت و تولید گیاهان شورپسند (سالیکورنیا)، دانش فنی تولید فرمولاسیون جدید پروبیوتیک گیاهی مبتنی بر سویه‌های بومی قارچ تریکودرما، دانش فنی تولید شیر تخمیری فراسودمند و پروبیوتیک، دانش فنی سالم‌سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه‌های درختان باغی مهم کشور و فناوری تولید نهال ارقام تجاری خرما و دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی از جمله دستاوردهای پژوهشگاه در سال گذشته به شمار می‌رود.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بر اساس چشم‌انداز پژوهشگاه، تا سال 1400، تجاری‌سازی 40 محصول و ثبت 15 اختراع بین‌المللی نیز در دستورکار قرار دارد.

خوش خلق سیما با اشاره به بازار جهانی بیوتکنولوژی کشاورزی تا سال 2017 اظهار کرد: گردش مالی بذر تراریخته سالانه حدود 20 میلیارد دلار است و این در حالی است که با وجود توانایی تولید محصولات تراریخته توسط محققان ما، سالانه حدود 5 میلیارد دلار از این محصولات وارد کشور می‌شود. وی با بیان اینکه به زودی مجوز تولید پنبه تراریخته را اخذ خواهیم کرد، گفت: با توجه به خطرات جهانی و مشکلاتی که در تامین مواد غذایی در سال‌های آینده با آن مواجه هستیم، توسعه و بهره‌مندی از روش‌ها و فناوری‌های حاصل از مهندسی ژنتیک ضروری به نظر می‌رسد و امیدواریم همچنان از حمایت‌های ستاد توسعه زیست فناوری در این زمینه برخوردار باشیم.

کشت برنج فقط در ۲ استان شمالی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان‌های مازندران و گیلان از سال ۱۳۹۳ اتخاذ و با مصوبه اسفندماه سال ۹۶ دولت، در سال جاری با اهتمام بیشتر پیگیری شده است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز با اشاره به اینکه سیاست عدم حمایت از کشت برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی موضوع جدیدی نیست و از سال ۱۳۹۳ با توجه به برآوردهای کارشناسی در خصوص منابع آب قابل دسترس بخش کشاورزی، میزان تبخیر مناطق مختلف، عملکرد در واحد سطح و نهایتا بهره وری آب و همچنین کم آبی شدید در استان‌های مختلف از جمله فارسی اصفهان و... اتخاذ شده است، اظهار داشت: بدیهی است در سال زراعی جاری در سطح کمیته‌های خشکسالی استان‌ها به ریاست استانداران و پیرو مصوبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ هیات دولت، سیاست عدم حمایت از کشت برنج در مناطق مختلف کشور به غیر از استان‌های مازندران و گیلان با اهتمام بیشتر و همکاری دیگر دستگاه‌های دولتی پیگیری شده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امنیت غذایی بیش از هر دستگاه دیگر تمایل به تولید و نیل به خوداتکایی پایدار در محصولاتی چون برنج دارد، تصریح کرد: پایداری تولید و معیشت کشاورزان در بلندمدت به مراتب مهم‌تر از تصمیمات احساسی و بدون پشتوانه کارشناسی و مقطعی خواهد بود.

کشاورز ادامه داد: نتیجه اینگونه تفکرات در بسیاری استان‌های مهم کشاورزی هم‌اکنون قابل رویت است به گونه‌یی که کشاورزان این مناطق حتی قادر به کشت محصولات پاییزه با نیاز آبی کمتر چون گندم نیز نیستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران