شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126075 | |

رفیعی‌پور گفت: شیوع ویروس در گرمای بالای 40 درجه موضوع چرخش ویروس در استان‌های پرخطر را ثابت کرد.

رفیعی‌پور گفت: شیوع ویروس در گرمای بالای 40 درجه موضوع چرخش ویروس در استان‌های پرخطر را ثابت کرد. علیرضا رفیعی‌پور رییس سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه گزارش کانون‌های جدید آنفلوانزای حاد پرندگان اتفاق جدیدی نیست، اظهار کرد: بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان تحت تیپ جدیدی با عنوان H5N6 از سال 95 وارد کشور شد و تا اوایل سال 97، حالت طغیانی کانون‌های بیماری در مرغداری‌های کشور داشتیم. وی با بیان اینکه چرخش ویروس در نقاط مختلف کشور به ویژه استان‌های پرخطر در طول سال وجود دارد، افزود: برخی افراد این موضوع را قبول نداشتند و معتقد بودند که موضوع چرخش ویروس به اندازه‌یی که در کشور ادعا می‌شود، وجود ندارد، اما شیوع ویروس در گرمای بالای 40 درجه در حوزه چند کانون مرغداری صنعتی و بومی این امر را به ما اثبات کرد.

به گفته رفیعی‌پور چرخش ویروس در نقاط مختلف کشور نیاز به اقدامات جدیدتری در کنار بحث‌های رصد، پایش و شناسایی بیماری در کانون‌های گزارش شده دارد. رییس سازمان دامپزشکی ادامه داد: موضوع چرخش ویروس در چند کانون مرغداری صنعتی دلیل نمی‌شود که زحمات دستگاه‌های عضو ستاد آنفلوانزای حاد پرندگان، تولیدکنندگان و تشکل‌ها را نادیده گرفت چرا که بنده معتقدم با توجه به اقداماتی که تاکنون در حوزه سالم‌سازی کود مرغی، عدم جابه‌جایی کود مرغی عقیم شده، تعیین تکلیف مرغداری‌های غیرمجاز، ساماندهی مرغ‌های بومی و رنگی کنترل ترددها در حوزه صنعت طیور با همکاری نیروی انتظامی صورت گرفته است، امسال نگرانی جدی مبنی بر شیوع ویروس در حالت طغیانی وجود ندارد.

وی از اجرای برنامه واکسیناسیون هدفمند مرغداری‌های تخمگذار طی دو هفته اخیر خبر داد و گفت: از دو هفته گذشته در کنار اقدامات اخیر، بحث واکسیناسیون هدفمند در استان‌های پرخطر آغاز شده است تا در کنار رصد و پایش کانون‌ها و سایر اقدامات بتوانیم شرایط عادی را پشت سر بگذرانیم و نگرانی مرغداران را به حداقل رسانیم.

این مقام مسوول با بیان اینکه طرح رصد و پایش مرغ‌های بومی و رنگی در 12 استان پرخطر را آغاز کرده‌ایم، افزود: در مهرماه سال جاری طرح پایش، رصد و تشخیص ردپای ویروس در 610 و 620 تالاب، آبگیر و سدهایی که پرندگان مهاجر می‌توانند در آنجا حضور داشته باشند، انجام خواهیم داد. به گفته وی، در شعاع 50 کیلومتری مرغداری بومی، صنعتی، مرغ‌های وحشی، مهاجر و مرغ‌های وحشی بومی کشور رصد و پایش را آغاز خواهیم کرد تا در صورت چرخش ویروس بتوان با به‌کارگیری برخی اقدامات بهداشتی با طغیان بیماری فوق حاد پرندگان مبارزه کرد.

رفیعی‌پور ادامه داد: از تمامی فعالان صنعت طیور از جمله بخش خصوصی، تولیدکنندگان، حوزه ناوگان حمل و نقل صنعت طیور و دستگاه‌های حاکمیتی دخیل در این صنعت تقاضا دارم که هر کس به وظیفه خود عمل کند تا امسال شاهد آنفلوانزای حاد پرندگان در کشور نباشیم، ضمن آنکه اعضای صنعت طیور نقطه نظرات خود را برای پیشبرد اهداف سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از بروز طغیان بیماری اعلام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتبارات لازم برای اجرای واکسیناسیون هدفمند در نظر گرفته شده است، بیان کرد: اجرای واکسیناسیون هدفمند نیاز به اعتبار دولتی ندارد و مرغداران تخمگذار خود هزینه واکسیناسیون را پرداخت می‌کنند چرا که به اهمیت این موضوع پی برده‌اند و سازمان دامپزشکی همانند دیگر واکسن‌ها و به شکل هدفمند واکسن‌ها را در اختیار مرغداری‌ها یا پولیت‌های مرغداری قرار می‌دهد. به گفته این مقام مسوول، در مجموع 12 استان پرخطر باید بیش از 150 میلیون دوز واکسن مصرف شود تا چرخش ریسک در صنعت طیور کنترل و متوقف شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای تیرماه تاکنون مجموع معدوم‌سازی‌ها به 300 هزار قطعه طیور نمی‌رسد، افزود: این رقم بیانگر چرخش ویروس در مناطق پرخطر است، به همین دلیل به مرغداران توصیه می‌کنیم که یک لحظه به سبب شرایط گرما در فصل تابستان نسبت به عدم چرخش ویروس در مرغداری آسوده خاطر نباشند چرا که در طول دوازده ماهه سال امکان انتقال آنفلوانزای حاد پرندگان وجود دارد و تنها با هوشیاری تولیدکنندگان، تشکل‌ها و اقدامات نظارتی سازمان دامپزشکی می‌توان درگیری در واحدها را به حداقل رساند.

رفیعی‌پور با بیان اینکه پراکندگی صنعت طیور در برخی استان‌ها مشکلات متعددی در بردارد، اظهار کرد: اگرچه پراکندگی صنعت طیور در برخی استان‌ها مشکلاتی در بردارد، اما باز هم به تشکل‌ها و مرغداری‌ها اعتماد داریم و معتقدیم که با اقدامات بهداشتی نظیر رصد، پایش و تشخیص می‌توان بیماری را تحت کنترل درآورد. وی درباره آخرین وضعیت مرغداری‌های غیرمجاز تصریح کرد: فعالیت یک مرغداری بدون توجه به مسائل بهداشتی و قرنطینه‌یی می‌تواند منجر به گسترش بیماری شود.

رفیعی‌پور با بیان اینکه هم‌اکنون 5 تا 7 هزار واحد غیرمجاز هزار قطعه‌یی تا 5 هزار قطعه‌یی در کشور مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: واحدهای غیرمجاز دارای هزار قطعه تا 5 هزار قطعه هستند که این عدد رقم قابل توجهی در صنعت طیور نیست اما به سبب آنکه می‌تواند منجر به چرخش ویروس در مجموعه باشد، خطرناک است که خوش‌بختانه با ورود دستگاه قضا، سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و سایر دستگاه‌های امنیتی و سیاسی استان‌ها و شهرستان‌ها نسبت به پلمپ بسیاری از واحدهای غیرمجاز اقدام شده است و انتظار می‌رود با عدم جوجه‌ریزی این واحد‌ها و نیز مراقبت‌های دامی، شناسایی واحدها و معرفی به دستگاه قضا امسال شاهد فعالیت این واحدها نباشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران