شماره امروز: ۵۴۷

رییس مجلس در جمع وزیر و اعضای کمیسیون اقتصادی:

| کدخبر: 126047 | |

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دیروز با حضور علی لاریجانی رییس مجلس دهم، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و حسن هاشمی وزیر بهداشت،

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دیروز با حضور علی لاریجانی رییس مجلس دهم، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و حسن هاشمی وزیر بهداشت، لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کردند. لایحه‌یی که تلاش می‌کند تا مشکلات و کاستی‌های لایحه قبلی را بر طرف و الگوی کارآمدتری از سیستم اجرایی مالیات بر ارزش افزوده ارائه کند. لاریجانی اما در جمع اعضای کمیسیون اقتصادی و وزیر اقتصاد از اهمیت ثبات در ساختار حقوق و تقنینی کشور صحبت کرد و از نمایندگان خواست تا در زمینه قانونگذاری در حوزه‌های اقتصادی توجه و تمرکز بیشتری داشته باشند تا قوانین بنیادین در حوزه‌های اقتصادی هر روز دچار تغییر و دگرگونی نشوند. تغییراتی که چنانچه بر اساس منطق اقتصادی در مسیر تغییر قرار نگیرند برای ساختار اقتصادی کشور آسیب‌زاست.  رییس مجلس دهم در همین زمینه گفت: «شرایط فعلی کشور این ضرورت را ایجاب می‌کند که در برخی امور تغییرات کوتاه‌مدت در نظر گرفته شود بنابراین نباید قوانین مادر هر روز تغییر کند اما برای مقطع فعلی ممکن است برخی تغییرات ضرورت داشته باشد.»

 هزینه تغییر قوانین

علی لاریجانی دیروز در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس که با محور بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برگزار شد، افزود: اینکه یک قانون مادر هر روز تغییر کند، برای کشور هزینه دارد، بنابراین باید سازوکاری در قانون لحاظ شود که در شرایط خاصی مانند امروز یک مرجع بتواند تغییرات را ایجاد کند. تغییراتی مانند لحاظ معافیت‌های مالیاتی که شاید این موضوعات را از طریق شورای هماهنگی قوا که توسط مقام معظم رهبری پشتیبانی می‌شود، پیگیری کرد.

او ادامه داد: پیشنهاد بنده این است که به قوانین مادر دست زده نشود، اما به‌طور مثال برای یک سال می‌توان استثنائاتی در قوانین لحاظ کرد. در برخی از بخش‌ها مانند بهداشت و درمان باید مسائل تشریح شود، هر چه انگیزه کسانی که مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند، بیشتر شود، بهتر است، بنابراین باید مالیات‌دهندگان در جریان خدمات‌دهی ناشی از پرداخت مالیات قرار بگیرند. رییس قوه مقننه به ضرورت توجه به بخش‌های مختلف در توزیع درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: لیستی که وزارت بهداشت درخصوص جذب درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده آماده کرده باید حدودی داشته باشد تا به‌طور مثال وزیر اقتصاد برای امور دیگر کشور با مشکل کمبود منابع روبرو نشود، بنابراین باید مشخص شود که به‌طور مثال چند دهم از درآمدهای مالیاتی به بخش بهداشت اختصاص یابد تا در قانون بودجه تقسیمات لازم لحاظ شود، چرا که یکی از منابع بودجه درآمدهای مالیاتی است.

او ادامه داد: توجه به انگیزه مند کردن مردم برای پرداخت مالیات بسیار مهم است و آنها باید در جریان مصرف منابع حاصل از مالیات قرار بگیرند. درخصوص اختصاص بخشی از درآمدهای مالیاتی به شهرداری‌ها نیز شورای عالی استان‌ها پیشنهاداتی داشتند که باید مطالعه شود، چرا که خیلی از شهرداری‌ها محتاج منابع هستند و باید سرپا بمانند.

 افزایش دامنه معافیت ها

رییس مجلس تصریح کرد: در هر صورت باید شرایط برای رونق تولید فراهم شود و نباید مانعی در زمینه رونق تولید وجود داشته باشد. برخی از معافیت‌های مالیاتی مناسب بود که می‌توان به معافیت مالیاتی در بخش صنایع دستی، کشاورزی، امور فرهنگی و روزنامه‌نگاری اشاره کرد.

او همچنین گفت: لیست تغییرات درخصوص اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را مشاهده کردم، برداشت بنده این است که کار عاقلانه و باتدبیری صورت گرفته و بخش‌های مختلف اقتصادی این تغییرات را قبول کرده‌اند و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی و اصناف نیز در جریان موضوع هستند، بنابراین کار مهمی صورت گرفته چرا که بخش‌های تولیدی ساز وکار تغییرات در زمینه امور مالیاتی را پذیرفته‌اند. رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: باید تصمیمات نهایی درخصوص لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اتخاذ شود و بنده نیز تاکید کرده‌ام که این موضوع در اولویت کار مجلس قرار بگیرد، همچنین لایحه مربوط به صندوق مکانیزه فروش نیز در دستور کار است و همان‌طور که می‌دانید این دو لایحه لازم و ملزوم یکدیگرند.

 اصلاح قوانین مالیاتی

لاریجانی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی وقت زیادی را درخصوص بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده صرف کردند تا قوانین، درست سامان یابد، البته این موضوع بسیار ضرورت داشت چرا که تمامی بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر این بحث قرار می‌گیرند و نیاز به کار کارشناسی داشت. رییس مجلس افزود: اصلاحات انجام شده درخصوص ساماندهی مالیات بر ارزش افزوده، اصلاحات خیلی خوبی بود که به حذف تشخیص مالیات علی الرأس اشاره کرد یا اینکه به موضوع ماموران مالیاتی متخلف رسیدگی شد، اقدام خوبی بود، چرا که اینگونه تخلفات معمولا مورد اعتراض تولیدکنندگان قرار می‌گرفت. لاریجانی ابراز امیدواری کرد که مراحل پایانی رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده انجام شود، چرا که این یکی از موضوعات مهم مجلس برای بررسی است، اما در کل نباید هر روز به قوانین مادر کشور دست زد، چرا که تجار و تولیدکنندگان باید قاعده کار را بدانند. او ادامه داد: البته برای موانع استثنا در مدت محدود نیز باید تمهیدات لازم اندیشیده و اتخاذ شود، در هر صورت شرایط برای رونق اقتصادی باید فراهم شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران