شماره امروز: ۵۴۷

دادستان کل کشور خبر داد

| کدخبر: 123784 | |

انتشار خبر کذب تجاوز به بانوان ایرانشهری در استان سیستان بلوچستان که طی روزهای اخیر بازتاب‌های فراوانی در افکار عمومی ایجاد کرده بود؛

انتشار خبر کذب تجاوز به بانوان ایرانشهری در استان سیستان بلوچستان که طی روزهای اخیر بازتاب‌های فراوانی در افکار عمومی ایجاد کرده بود؛ سرانجام پای قوه قضاییه را به موضوع خبر‌سازی در شبکه‌های اجتماعی باز کرد.

در شرایطی که انتشار برخی اخبار غیرواقعی در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌ها مشکلات بسیاری را در کشور ایجاد می‌کند؛ قوه قضاییه قصد دارد از طریق افزایش دامنه‌های نظارتی بر روند انتشار اخبار و رویدادها نظارت بیشتری داشته باشد تا از طریق افزایش نظارت با انتشار‌دهندگان اخبار کذب مقابله شود.  در همین زمینه دادستان کل کشور گفت: عامل انتشار خبر کذب تجاوز به تعدادی از بانوان در ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد. کسی که چنین خبری را ساخته و در یک جمع عمومی اعلام کرده باید بتواند این ادعا را اثبات کند. به گزارش «تعادل» از روابط عمومی دادستانی کل کشور، محمدجعفر منتظری با تکذیب ادعای مطروحه مبنی بر تجاوز به تعدادی از بانوان در شهرستان ایرانشهر از پیگیری این موضوع در دادستانی کل و مراجع قضایی استان سیستان و بلوچستان خبر داد و اظهار کرد: مطابق اعلام مقام‌های قضایی محلی و دادستانی مرکز استان سیستان و بلوچستان و بررسی‌هایی که بنده به عمل آوردم موضوع به این ترتیبی که مطرح شده، تکذیب می‌شود. او تصریح کرد: شکایتی از سوی دو یا سه نفر از بانوان انجام شده که باید دید موضوع در چه حدی و به چه کیفیتی بوده است و آیا شکات به شکایت خود باقی هستند یا خیر؟

 کاسبان اخبار دروغ

دادستان کل کشور با ابراز تاسف از اینکه گویا عده‌یی در کشور و با توجه به شرایط موجود برای پرداختن به اخباری که هیچ مبنا و منشأ صحیحی ندارد مامور هستند، افزود: متاسفانه عده‌یی اذهان عمومی را مورد هجوم خبر دروغین خود قرار داده و تشویش اذهان عمومی می‌کنند ولی بحث مهم این است که باید موضوع ریشه‌یابی شود.

او از دستور به مراجع ذی‌صلاح قضایی برای یافتن منشأ و تحت تعقیب قرار گرفتن عامل انتشار این خبر کذب خبر داد و گفت: کسی که چنین خبری را ساخته و بی‌مبنا در یک جمع عمومی و مراسمی اعلام کرده است حتما باید بتواند این ادعا را اثبات کند. در غیر این صورت این اقدام با عنوان اتهامی تشویش اذهان عمومی به موجب قانون قابل تعقیب خواهد بود. منتظری از ادامه بررسی‌ها و پیگیری ویژه دادستانی کل در مورد این موضوع خبر داد و با بیان اینکه دستگاه قضایی در دفاع از حریم و نوامیس مردم تکلیف قانونی خود را انجام می‌دهد، گفت: قطعا این ماجرا به این کیفیتی که مطرح شده دروغ محض است و منبع این خبر را نیز تحت تعقیب قرار خواهیم داد و مقدمات آن نیز فراهم شده است.

 تاثیر منفی خبرسازی‌های دروغین

منتظری ادامه داد: امروز کشور ما متاسفانه با آماجی از اینگونه اخبار جعلی و دروغین مواجه است و همانطور که در همه دنیا اتفاقاتی اینچنینی رخ می‌دهد در کشور 80 میلیونی ما نیز ممکن است یک حوادث سوئی اتفاق بیفتد که البته وظیفه دستگاه قضایی، امنیتی و انتظامی پیگیری و پیشگیری از وقوع اینگونه مسائل است؛ اما قوه قضاییه با اینکه یک فردی از حضور در جمعی سوءاستفاده کرده یک خبر دروغین و جعلی را بدون بررسی صحت و سقم آن منتشر کرده و حیثیت و آبروی خانواده‌ها را مورد هجمه قرار دهد، برخورد قاطع خواهد داشت.

دادستان کل کشور به همه کسانی که تریبونی در اختیار دارند، توصیه کرد در بیان مطالبی که جنبه خبری دارد حتما صحت و سقم قضیه را بررسی کنند و افزود: همه بدانند در صورت انتشار یک خبر کذب اینچنینی که آثار و تبعات سوءاجتماعی دارد قطعا موضوع قابل تعقیب خواهد بود. او با تاکید بر اینکه قطعاً دستگاه قضایی شکایت کسی را که به قوه قضاییه مراجعه کند در چارچوب قانون پیگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: همه باید بدانند که مسائل مربوط به امور اخلاقی، نوامیس مردم و مسائلی که جنبه حیثیتی و خانوادگی دارد به موجب موازین شرعی و قانونی باید مکتوم بماند بنابراین همگان وظیفه دارند اگر حادثه‌یی در جایی اتفاق افتاد، آن را مکتوم کنند نه اینکه با طرح در اماکن عمومی در صورت بی‌اساس و بی‌مبنا بودن آن ذهن خانواده‌ها و افکار عمومی را مشوش کرده و موجبات سوءاستفاده عده‌یی را فراهم کنند.

 توصیه مهم امام جمعه ایرانشهر به مردم

در همین زمینه مولانا محمدطیب ملازهی، امام جمعه مسجد نور اهل سنت ایرانشهر درخصوص تجمع و اعتراض مردم برای تجاوز صورت گرفته به چند دختر ایرانشهری گفت: مردم برای حادثه ایرانشهر تجمع نکنند زیرا مسوولان قول پیگیری و برخورد داده‌اند.  مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز با اشاره به پرونده تجاوز به دختران در ایرانشهر گفت: برای اینکه به این جنایت صحیح و درست رسیدگی شود، کسانی که مورد آزار و تجاوز قرار گرفته‌اند حتما باید شکایت کنند و ترسی نداشته باشند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران