شماره امروز: ۵۴۷

لاریجانی در روز قدس:

| کدخبر: 123161 | |

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اسراییل از طریق امریکا به دنبال معامله بزرگ است، اما آنها در این طرح دچار خواب‌آلودگی هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اسراییل از طریق امریکا به دنبال معامله بزرگ است، اما آنها در این طرح دچار خواب‌آلودگی هستند.

به گزارش تسنیم، علی لاریجانی رییس‌ مجلس در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران گفت: اسراییل از طریق امریکا به دنبال معامله بزرگ است، اما آنها در این طرح دچار خواب‌آلودگی هستند، آنها می‌خواهند تعهداتی را که در سازمان ملل برای اسراییل ایجاد شده بود و هرچند ناقص حقوقی را برای اسراییل برشمرده بود را از بین ببرند. آنها می‌خواهند تعهداتی که در سازمان ملل برای رژیم صهیونیستی ایجاد شده بود که آوارگان حق بازگشت دارند، مجتمع‌های یهودی نباید در کرانه باختری ساخته شود و حقوق فلسطینی‌ها باید احقاق شود را از بین ببرند و جایگزین آن به فلسطینی‌ها پول بدهند که بازگشت به سرزمین‌شان را فراموش کنند. آنها تصور می‌کنند که مردم فلسطین ساده‌اندیش هستند در حالی که 70سال است که مبارزه می‌کنند و مساله‌شان پول نیست بلکه شرافت است و با پول نمی‌توان شرافت و غیرت و وابستگی به سرزمین را از بین برد.

وی افزود: آنها در همین مسیر چندی پیش طرحی به نام کلاه قرمز را با کمک یک کشور ثالث دنبال کردند که مقاومت فلسطین را دچار رخوت کنند و تا حدودی هم موفق بودند؛ لذا باید طرح‌هایی که طرف‌های ثالث جلو پای مقاومت قرار می‌دهند با دقت بررسی شود.

رییس مجلس با بیان اینکه امام از ابتدای مبارزه در سال 42 بارها خطر جدی درباره اسراییل را به مسلمانان و مردم ایران هشدار می‌داد، افزود: این روزها در صدا و سیما قسمت‌هایی از صحبت‌های آیت‌الله مطهری را درباره رژیم صهیونیستی می‌بینید که نشان‌دهنده شدت و حدت واکنشی است که روحانیت ما نسبت به این غده سرطانی داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت اسراییل در ایران تعطیل شد و نمایندگان فلسطین جایگزین آن شدند و روز قدس به عنوان اتحاد همه مسلمانان در جهت حمایت از فلسطین اعلام شد.

وی افزود: از آن زمان ملت ایران در حمایت همه‌جانبه از ملت فلسطین همیشه پیشگام بود و برآیند آن چنین بود که نیروی مقاومت قدرت بیشتری پیدا کرد و طرح‌های سازش رنگ باخت و از صحنه خارج شد و جریان مقاومت به عنوان تنها راه‌حل مساله فلسطین رخ نمود.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سیاست‌های خصمانه انگلیس در حمایت از اسراییل در منطقه گفت: در سال 1948 انگلیسی‌ها به دلایلی مشخص تصمیم گرفتند که سرپرستی فلسطین را به سازمان ملل واگذار کنند و اما در کنار آن حضور یهودی‌ها را در این منطقه تقویت کردند، طوری که تعداد یهودیان از 6 درصد به 33 درصد رسید. وی با بیان اینکه انگلیسی‌ها هر چه سلاح و امکانات داشتند به آنها دادند و لذا یهودیان صاحب قدرت شدند و در شهرک‌هایی که مسلمانان و یهودیان در آنجا زندگی می‌کردند را در اولویت قرار ندادند، خاطرنشان کرد: این یهودی‌ها به مسلمانان فشار آوردند و کشتار کردند و همانند موضوع دیریاسین آنها را قتل‌عامل کردند و بیش از 200 تا 300 نفر را قتل‌عام و چند هزار نفر را آواره کردند و این آوارگان به سمت مرزهای مختلف حرکت کردند.

وی افزود: انگلیسی‌ها دوباره یک فریب جدید را به وجود آوردند و این فریب جدید این بود که به رهبران کشورهای اسلامی که برای کمک به فلسطینی‌ها نیرو فرستاده بودند، فشار آوردند و گفتند که ما هیچ سلاحی به شما نمی‌دهیم و اما در مقابل اگر شما آتش‌بسی را قبول کنید ما مشکلات فلسطین را حل می‌کنیم.

رییس مجلس اظهار داشت: روسای کشورهای اسلامی و عربی همچون عراق، مصر، اردن و... این موضوع را پذیرفتند و 4 هفته آتش‌بس دادند اما این آتش‌بس چه شد، این آتش‌بس به عنوان یک زمان در اختیار اسراییل قرار گرفت و در این زمان امکانات زیادی را از کشورهای غربی به اسراییل سرازیر کردند و دیگر عده‌یی که در آنجا بودند با سلاح‌های اولیه با جریان اسراییل مبارزه کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: رهبران کشورهای اسلامی که این وضع را دیدند، نیروهای خود را بسیج کردند برای اینکه در آن شبی که قرار بود سرپرستی به سازمان ملل واگذار شود و چند هزار نفر آواره‌یی که به مرزها آمده بودن به کمک مردم فلسطین بیایند و این کار را کردند و جنگ‌ها و مهارباتی رخ داد اما به هر حال اینها پیش بردند. به‌طوری که کل جریان فلسطین که انگلیسی‌ها 30 سال برایش زحمت کشیده بودند تا این غده سرطانی را در آنجا به وجود بیاورند، داشت از دستشان می‌رفت. رییس مجلس با بیان اینکه تمام ‌طرح‌های سازش مطرح شده از سوی اسراییل و غرب عمدتا طرح‌های فریب بوده‌اند، گفت: ‌اسراییلی این استعداد را در بین برخی رهبران عرب دریافتند که می‌توانند آنها را با این طرح‌های سازش فریب دهند اما در این بین مشکلی وجود دارد و آن هوشیاری سیاسی مسلمانان بوده است و این هوشیاری سیاسی زنده بودن فلسطین را نشان می‌دهد.

لاریجانی ادامه داد: هر کشوری از کشورهای اسلامی این روزها در کنار اسراییل قرار گیرد، بدون شک منزوی خواهد شد و اسراییلی‌ها می‌دانند طرح معامله بزرگ به سادگی قابل اجرا نیست. رییس مجلس همچنین اظهار داشت: در درون رژیم صهیونیستی شرایط مختلی وجود دارد و این پرسش در دروه اسراییلی وجود دارد که آیا اسراییل به خط پایان خود نزدیک است؟ چرا که یک جریان تندرو در این رژیم، اسراییل را به حالت شکننده‌یی نزدیک کرده است. حوادثی که در منطقه و صحنه بین‌المللی رخ داده شرایط متناقضی را برای اسراییل به وجود آورده است. آنها فکر می‌کنند با وجود داعش، جبهه‌النصره و گروه‌های مختلف انرژی مسلمانان از بین رفته و سایش پیدا کرده و مقاومتی جدی در برابر اسراییل نیست به همین خاطر می‌گویند در بهترین شرایط هستند، اما از سویی به خاطر قدرت یافتن مقاومت نگران هستند، چرا امنیت لرزان دارند.

او با بیان اینکه رژیم صهیونیستی برای نجات خود به هر سیاستی دست می‌زند، آنها حتی در مقطعی مساله هسته‌یی ایران به دنبال فراموشی اذهان از موضوع فلسطین بودند، گفت: مثلث شوم امریکا، اسراییل و سعودی می‌خواهند ایران را در کنج قرار دهند، ولی کاری نکنند که با کنج قرار دادن ایران باعث ناامنی خودشان شوند. لاریجانی با بیان اینکه پیوستن جریان سعودی به جرگه حامیان صهیونیستی موثر است اما تغییر عمده‌یی ایجاد نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: آنها معتقدند ما باید از همین شرایط برای مهار بحران استفاده و به نحوی از این وضعیت عبور کنیم. نخستین اقدام آنها این است که ذهن‌ها را از مسیر فلسطین به مسیری دیگر منحرف کنند که این اقدام را نیز آغاز کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران