شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس ‌جمهوری در همایش استانداران:

| | |

نخستین همایش استانداران دولت دوازدهم با حضور معاون اول رییس‌جمهور و وزیر کشور، استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر کشور آغاز شد. براساس اعلام سامانی،

اعتماد عمومی نباید دچار فرسایش شود

گروه بنگاه‌ها  

نخستین همایش استانداران دولت دوازدهم با حضور معاون اول رییس‌جمهور و وزیر کشور، استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر کشور آغاز شد. براساس اعلام سامانی، سخنگوی وزارت کشور در این همایش 3روزه اولویت‌ها و برنامه‌های دولت در سال ۹۷ تبیین و حوزه‌های تخصصی وزارت کشور(سیاسی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی) مطالب خود را به صورت کارگاه آموزشی بیان می‌کنند.

 سامانی همچنین با بیان اینکه پیش‌شرط تحقق اصل حاکمیت قانون در جامعه، اشراف مجری به قوانین است، افزود: در نخستین همایش فرمانداران دولت دوازدهم، کلیه قوانین و مقررات و اصول و قواعد حقوقی مورد نیاز فرمانداران را در اختیار آنها خواهیم گذاشت و برای اطمینان بیشتر از تسلط این عزیزان به قانون، آزمونی در خرداد ۹۷ برگزار خواهیم کرد.

میهمان ویژه همایش امسال اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری بود که در سخنرانی افتتاحیه این همایش گفت:«انسجام و وحدت در داخل کشور و حفاظت از سرمایه اجتماعی اولویت امروز کشور است. همه ما مسوولان و نخبگان باید طوری عمل کنیم که اعتماد عمومی مردم دچار فرسایش نشود.»

جهانگیری با اشاره به ضرورت هماهنگی همه ارکان کشور برای عبور از برخی بحران‌های اقتصادی و معیشتی با مخاطب قرار دادن استانداران اعلام کرد: «برای دولت قابل قبول نیست که کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چراکه هر واردکننده‌یی که بخواهد کالا به کشور بیاورد، می‌تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت 4200تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دو ماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است.» او همچنین اعلام کرد که امریکا تمرکز خود را روی حوزه‌های اقتصادی و ارزی قرار داده است و برای مقابله با این روند باید همه بخش‌ها به دولت کمک کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری از استانداران خواست که وقت و ظرفیت‌های خود را صرف حاشیه‌های غیرضروری نکنند و با تزریق امید در استان‌ها مردم را نسبت به چشم‌انداز آینده کشور امیدوار کنند.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه باید از تمام قدرت و توان مدیریتی کشور برای حل مسائل بهره بگیریم، گفت: اگر مدیران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محکم پای کار بایستند از جنگ اقتصادی پیش رو سر بلند بیرون خواهیم آمد.

 ناامنی در فضای اقتصادی ایران

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه دولت امریکا در مقطع کنونی تمام تلاش خود را برای ناامن کردن اقتصاد ایران به‌ کار بسته و به تعبیر رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه‌داری امریکا تبدیل به اتاق جنگ علیه ایران شده است، تصریح کرد: ما در مقابله با تحریم‌ها، کوله‌باری از تجربه در اختیار داریم و همانطور که از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته‌ایم از تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان عبور کنیم این‌ بار نیز می‌توانیم با تکیه بر انسجام و وحدت ملی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مهم مدیریتی کشور از مشکلات عبور کنیم. به گزارش پاد، جهانگیری با بیان اینکه بزرگ‌ترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی سرمایه اجتماعی است، اظهار کرد: تا زمانی که این سرمایه و حمایت مردمی از کشور، نظام و دولت پابرجا باشد، قادر هستیم از همه مسائل عبور کنیم. اگر اعتماد مردم به مسوولان و کارآمدی نظام از بین برود، اوضاع متفاوت خواهد شد البته به فضل الهی همواره از این سرمایه اجتماعی حفاظت شده و در آینده نیز از آن صیانت خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهوری ضمن تحلیل رفتار دولتمردان امریکا و شرایط منطقه گفت: در برهه کنونی ائتلافی شوم میان سعودی‌ها و صهیونیست‌ها برای حمایت از سیاست‌های امریکا در جهت آسیب زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است. آنها علاوه بر هدف قرار دادن اقتصاد کشور در سطح منطقه‌یی نیز می‌خواهند به هم‌پیمانان کشور و عقبه استراتژیک و عمق راهبردی ایران آسیب بزنند و ما باید به خوبی متوجه این شرایط باشیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه سرنوشت ایران، نظام و دولت در مقطع کنونی به یکدیگر گره خورده است، عملکرد و مواضع برخی افراد را در جهت خواست دشمنان توصیف کرد و گفت: برخی به اشتباه تصور می‌کنند، می‌توان به دولت در برهه کنونی آسیب رساند اما نظام آسیب نبیند یا برخی فکر می‌کنند، می‌توان نظام را دچار مشکل کرد اما به ایران ضربه وارد نیاید اما باید همه متوجه باشیم که امریکایی‌ها و هم‌پیمانانش، ایران مقتدر و قوی را در منطقه حساس خاورمیانه نمی‌توانند تحمل کنند و هدف نخست‌شان ضربه زدن به ایران است.

او با بیان اینکه تلاش آنها در جهت سیاه نشان دادن آینده و ناامید کردن مردم نسبت به افق پیش رو است، خاطرنشان کرد: افق و آینده ایران را خود ما خواهیم ساخت و من مطمئنم ملت ایران با آن سابقه بزرگ تمدنی و تاریخی تهدیدها را به فرصت مبدل خواهند کرد.

 استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی

در اقتصاد

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به حوادث اخیر و اعمال تحریم‌های مجدد امریکا علیه کشورمان گفت: یکی از فرصت‌های بزرگ کشور ظرفیت دیپلماسی ما است. دیپلمات‌های ما در مذاکرات با 6 قدرت برتر دنیا توافقی را به سرانجام رساندند که رییس‌جمهور امریکا مجبور شد برای خارج شدن از آن مقررات بین‌المللی را یکجانبه بر هم بزند. امروز براساس همین تلاش‌ها امریکا به همراه تعداد محدودی از دولت‌های منطقه که با برجام مخالف بودند در سطح جهانی منزوی شده و حتی اتحادیه اروپا، چین و روسیه در دفاع از برجام ایستاده‌اند. جهانگیری ادامه داد: آقای ترامپ در سال گذشته به دنبال این بود که فضای اقتصادی کشور را ناامن و ریسک فعالیت را در ایران افزایش دهد تا شرکت‌های خارجی از ترس تحریم‌های امریکا در ایران سرمایه‌گذاری نکنند. البته خیلی‌ها هم تصور می‌کردند که تصمیم ترامپ تلاطم و اختلال شدیدی در اقتصاد و بازار ارز کشور به وجود خواهد آورد اما با تصمیمات مدبرانه توانستیم این سیاست‌ها را کم اثر کنیم.

او با اشاره به اینکه ما اطلاع داشتیم که امریکا می‌خواهد با تمرکز روی مسائل ارزی فشار جدی به اقتصاد ایران وارد کند، گفت: در فروردین ماه تصمیمات به موقع و درستی درخصوص منابع ارزی و ملی اتخاذ کردیم و خوشبختانه پس از اعلام امریکا در خروج از برجام توانستیم موضوع را به نحو مطلوبی مدیریت کنیم که کمترین تلاطمی در بازار اتفاق نیفتاد.

 پیش ‌بینی مشکلات ارزی

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه برخی تلاطم‌ها در نتیجه شرایط و سیاست‌های جدیدی که کشور با آن روبه‌رو است در اقتصاد کشور قابل پیش‌بینی بود، خاطرنشان کرد: امروز برای ما قابل قبول نیست که هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چراکه هر واردکننده‌یی که بخواهد کالا به کشور بیاورد، می‌تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت 4200تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دو ماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است.

جهانگیری همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست‌های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملا به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره شده در انبارها آگاه است، اظهار کرد: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می‌دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.

او یادآور شد: همه اصناف می‌توانند در چارچوب قانون مسائل خود را بیان کنند و مسوولان هم موظف هستند در همه سطوح مطالبات بحق آنها را برآورده کنند از نگاه دولت تبدیل اعتراضات صنفی به اتفاقات ناگوار قابل قبول نیست.

معاون اول رییس‌جمهوری بار دیگر مواضع ماه‌های اخیر خود مبنی بر ضرورت شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی میان بخش‌های مختلف جامعه را تکرار و تصریح کرد: استانداران باید با حساسیت جلو اختلافاتی که در شرایط کنونی هیچ موضوعیتی ندارد را در منطقه و استان خود بگیرند زیرا خط دشمن عمده کردن اختلافات و ایجاد تفرقه میان اقوام و استان‌ها با یکدیگر است.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی خطاب به استانداران گفت: نباید وقت شما صرف مسائل حاشیه‌یی شود ما باید مردانه برای حل مشکلات اقتصادی کشور اقدام کنیم و در سالی که به نام حمایت از کالای تولید داخل نام‌گذاری شده، چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآوریم.

 هماهنگی قوا برای حل مشکلات اقتصادی

جهانگیری دستور رهبر معظم انقلاب برای برگزاری جلسات میان سران قوا برای بررسی مسائل اقتصادی و کمک به دولت در این خصوص را یادآور شد و گفت: پس از این رهنمود، جلسه‌یی با این محور که دولت مسوول اداره کشور است، برگزار شد و روسای قوای مقننه و قضاییه و مسوولان عالیرتبه این دو قوه و حاضران در نشست اعلام آمادگی کردند که به دولت در این باره کمک کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری با ابراز گلایه از روند کند تخصیص منابع مالی برای اشتغال‌زایی روستاییان از استانداران خواست تا با توجه به تامین اعتبار 12هزارمیلیارد تومانی برای اشتغال روستایی در سال جاری و تاکید رییس‌جمهوری برای دقت و رعایت همه ضوابط از این تسهیلات برای رونق روستاها استفاده کنند.

جهانگیری در بخشی از سخنان خود با تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) آموزه‌های آن حضرت در احسان و نیکوکاری و صلح و نرمش قهرمانه را نیاز دنیای امروز دانست و با اشاره به نامه امیرالمومنین علی(ع) به مالک اشتر درباره حقوق متقابل حاکم و مردم بر یکدیگر گفت: ما باید همواره مردم را ذی‌حق بدانیم و حقوق آنها را رعایت کنیم. به همین دلیل منشور حقوق شهروندی در این دولت تنظیم شد و البته تهیه این منشور کار نمایشی نبود بلکه در جهت باور و رعایت حقوق ملت بود.

او در پایان با بیان برخی تغییرات در مرجعیت فرهنگی و رسانه‌یی و انتشار هزاران خبر جعلی و غیرواقعی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی تاکید کرد: اگر با اتکا به خداوند و با اطمینان به مردم با آنها سخن بگوییم قطعا می‌توانیم همراهی سرمایه اجتماعی برای برون‌رفت از شرایط جدید را به دست آوریم.

 تلاش برای پاسخگویی به مطالبات

پیش از سخنان معاون اول رییس‌جمهوری، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور با اشاره به عبور نظام جمهوری اسلامی از چالش‌ها و بحران‌های متفاوت در 40سال گذشته این موفقیت را مرهون انسجام و وحدت داخلی دانست و گفت: امروز با وجود دشمنی‌های امریکا نفوذ ایران در سطح منطقه و جهان افزایش یافته است.

وزیر کشور ضمن توصیه به استانداران برای پیش‌بینی مسائل و لحاظ همه جزئیات برای مدیریت بهتر مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، فراهم کردن شرایط برای حضور و مشارکت احزاب، گروه‌ها و نخبگان برای کمک به دولت در عبور از چالش‌های پیش رو را ضروری دانست و اظهار کرد: باید مطالبات مردم در حوزه‌های مختلف شناسایی، بررسی و مرتفع شود و از انباشته شدن مطالبات جلوگیری کنیم.

همچنین چند نفر از استانداران دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره مسائل پیش روی کشور، راهکارهای کارآمدی نظام اداری، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مادی و معنوی و نیز ضرورت حفظ اقتدار دولت بیان کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران