شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی مجلس خبرگان:

| کدخبر: 121930 | |

در شرایطی که صحبت‌های انتقادی اخیر آیت‌الله احمد جنتی درباره برجام که در شمایل رییس مجلس خبرگان رهبری مطرح شده بود

گروه ایران   

در شرایطی که صحبت‌های انتقادی اخیر آیت‌الله احمد جنتی درباره برجام که در شمایل رییس مجلس خبرگان رهبری مطرح شده بود و بازتاب‌های وسیعی در سطح رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده؛ دیروز سخنگوی مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که این اظهارات شخصی آیت‌الله جنتی بوده و نباید آن را به عنوان موضع رسمی خبرگان رهبری درنظر گرفت؛ اظهارات تندی که در جریان آن، رییس مجلس خبرگان از رییس‌جمهور خواسته بود که به دلیل تحقق برجام از مردم عذرخواهی کند و مهم‌تر از آن به‌خاطر امضای چنین سندی در پیشگاه خداوند توبه کند.

اما کمتر از 3 روز از بیان صحبت‌های آیت‌الله جنتی؛ سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بیانیه منتشر شده درخصوص برجام، بیانیه مجلس خبرگان نبوده است، عنوان کرد: «این بیانیه‌ رییس مجلس خبرگان به عنوان یک فقیه است.»

 آیت‌الله احمد خاتمی در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم در خصوص بیانیه منتشر شده در مورد برجام اظهار کرد: «این بیانیه رییس مجلس خبرگان رهبری است نه بیانیه مجلس خبرگان و نه حتی بیانیه هیات رییسه مجلس خبرگان؛ بیانیه با سربرگ رییس مجلس ثبت شده است و ذیل آن نیز امضای آیت‌الله احمد جنتی قرار دارد، بنابراین اینکه در رسانه‌ها چنین منعکس شد این بیانیه مجلس خبرگان رهبری است، انعکاس درستی نیست.» در حالی که مخالفان دولت این روزها تندترین انتقادات را متوجه دولت می‌کنند؛ سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان در این زمینه اظهار کرد: «این به مصلحت نظام است که در مسائل مهم کشوری از جمله برجام، فضای نقد باز باشد و اجازه دهیم فقیهی مانند آیت‌الله جنتی اظهارنظر کند و اگر نقدی بر این صحبت‌ها وارد است گفته شود؛ خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست و تمام سلایق در کشور باید نقد و اظهارنظر داشته باشند.»

 نمایندگان خبرگان نیز حق انتقاد دارند

خاتمی افزود: ابتدا به دلیل تعجیلی که صورت گرفت در سایت خبرگان به اشتباه بیانیه مجلس خبرگان رهبری عنوان شد ولی بلافاصله اصلاح شد. در این بیانیه یک کلمه هم در مورد مجلس خبرگان رهبری نیامده است و رییس مجلس به عنوان یک فقیه صاحب‌نظر این بیانیه را صادر کرده است. انتظار می‌رفت کسانی که می‌خواستند نقد و اظهارنظر در این خصوص کنند در نظر می‌گرفتند که این بیانیه رییس مجلس خبرگان است. احساس می‌کنم عده‌یی به بهانه این بیانیه قصد تخریب مجلس خبرگان و نماز جمعه را داشتند که این کار درستی نیست.

سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: نکته دیگر در این خصوص این است که طبق قانون اساسی کشور، همه افراد حق اظهارنظر در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی را دارند. رییس مجلس خبرگان نیز مانند دیگران حق اظهارنظر دارد و اینکه گفته می‌شود که مجلس خبرگان در دیپلماسی خارجی دخالت کرده است، اشتباه است. رییس مجلس خبرگان تنها نظر خودش را گفته است و دخالتی صورت نگرفته است. دخالت زمانی است که با اعمال قدرت بخواهند نظری را تغییر دهند. آنچه در این بیانیه مطرح است، توصیه است و توصیه را نمی‌توان دخالت به حساب آورد. قلم‌فرسایی شده است که وظیفه مجلس خبرگان رهبری، انتخاب و مراقبت از اعمال رهبری است و حق اظهارنظر در موضوعات سیاسی را ندارد. این موضوع اشتباه است و خبرگان هم به عنوان یک شخصیت حقوقی حق اظهارنظر دارد. عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: اگر روزی مجلس خبرگان رهبری نیز به این نتیجه برسد که در موضعی اظهارنظر کند، این حق مجلس خبرگان رهبری است و تمام اعضای مجلس حق اظهارنظر دارند. آیت‌الله جنتی سمت‌های دیگری نیز مانند دبیر شورای نگهبان دارد و استفاده از عنوان رییس مجلس خبرگان در این بیانیه بدین معنی نیست که این نظر مجلس خبرگان است. موافقت و مخالفت مجلس خبرگان نیز با موضوع برجام در صحن عمومی مطرح نشده است.

 خاتمی تصریح کرد: موافقان برجام نیز اعتقاد دارند که امریکا بدعهدی کرده است و طرف‌های اروپایی نیز قابل اعتماد نیستند، همه نیز این موضوع را می‌دانند و رهبری نیز به این مساله تاکید کرده است و البته مهلت داده‌اند که طرف‌های اروپایی تضمین بدهند. در این بیانیه آیت‌الله جنتی گفته است که چرا تضمین‌های کافی از طرف امریکایی‌ها گرفته نشده است که رییس‌جمهور بعدی امریکا مجبور به پایبندی به آن باشد و کلمه عذرخواهی نیز برای این مساله مطرح شده است. سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان بیان کرد: آیت‌الله جنتی به بنده تاکید کردند که من از جانب ایشان این موضوع را مطرح کنم که از زحمات طاقت‌فرسای مذاکره‌کنندگان تجلیل می‌کند؛ در نتیجه آن بیانیه و این پیام ایشان بدین معنی است که مذاکره‌کنندگان می‌خواستند، تضمین بگیرند ولی نتوانستند.

 افراد و جریانات سیاسی از رهبری خرج نکنند

او خاطرنشان کرد: نکته دیگری که انتظار دارم رعایت شود، این است که دو طرف از مقام معظم رهبری خرج نکنند، این حرف پنهانی نیست که مجموع فرمایشات رهبری درخصوص برجام شامل تایید، گله و تذکر است و اینکه گزینشی با این فرمایشات برخورد شود درست نیست؛ در مسائل سیاسی باید حرف و استدلال خودمان را بیان کنیم. عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این دو، سه روز دو طرف صریح حرف‌های خودشان را زده‌اند. آیت‌الله جنتی به صورت شفاف موضع خود را اعلام کردند و دیگران نیز نقدهایی را وارد کردند؛ در این نقدها دو گونه نقد در این موضوع وجود داشت؛ یک گونه نقدهای توهین‌آمیز و اهانت‌بار بود که این‌گونه نقدها در شأن فرهیختگان نبود و نباید شخصیت آیت‌الله جنتی و مجلس خبرگان تخریب شود، در جایی که استدلال وجود دارد، توهین جایز نیست.

او افزود: نوع دوم نقدها، نقدهای سازنده و استدلالی بود که بنده به عنوان عضو هیات رییسه مجلس خبرگان از این نقدها تشکر می‌کنم؛ نقد باید منصفانه، با استدلال و مودبانه باشد.

خاتمی گفت: از اصحاب رسانه نیز تقاضا دارم، عدالت رسانه‌یی را رعایت کنند و تمام حرف‌ را پوشش دهند، چه حرف‌هایی که با سلیقه رسانه هماهنگ است و چه حرف‌هایی با سلیقه آنها هماهنگ نیست؛ رسانه‌ها باید تمام حرف‌ها را منعکس کنند و بگذارند دیگران تحلیل کنند و اگر تحلیلی نیز دارند پس از آوردن کل متن خبر باشد. حال که همه حرف‌ها زده شده است باید به احترام ماه مبارک رمضان بگو و مگوها کنار گذاشته شود و با دلی بدون کینه وارد ضیافت خدا شویم؛ به تک‌تک مردم اطمینان می‌دهم که کشور سامان دارد و بزرگی به نام مقام معظم رهبری در راس کشور است، همچنین مسوولان سه قوه نیز بارها ابراز کرده‌اند که همراه با ولایت هستند و نیت‌شان همراهی است؛ مطمئن باشید در این مساله کلیدی، کشور با عقل جمعی پیش می‌رود.

او در ادامه بیان کرد: هفتادمین سال اشغال فلسطین که به حق روز نکبت نام گرفته است با انتقال سفارت امریکا به قدس شریف همزمان شده است. اقدام تحریک ‌برانگیز رییس‌جمهور امریکا در به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی نشانگر یک فتنه جدید و کینه دشمنان نسبت به اسلام و مسلمین و همچنین تضییع حقوق مردم فلسطین است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران