شماره امروز: ۵۴۷

دولت منتقدان را به عذرخواهی از مواضع گذشته خود فراخواند

| کدخبر: 121782 | |

در روزهایی که خروج ترامپ از برجام، ضرورت شنیدن صدای واحد از ایران را درخصوص مواجهه با برجام، بیشتر از هر زمان دیگری ضروری ساخته؛

گروه ایران  

در روزهایی که خروج ترامپ از برجام، ضرورت شنیدن صدای واحد از ایران را درخصوص مواجهه با برجام، بیشتر از هر زمان دیگری ضروری ساخته؛ تحرکات برخی افراد و جریانات سیاسی از دولت دوازدهم هر روز ابعاد و زوایای تازه‌تری پیدا می‌کند. اظهاراتی که در یک حرکت هماهنگ و بلافاصله پس از خروج ترامپ از برجام از طریق برخی رسانه‌های اصولگرا دنبال شد و هر روز ابعاد و زوایای تازه‌یی پیدا کرد؛ به‌گونه‌یی که بسیاری از دلسوزان کشور نسبت به این برخورد جناحی با مقوله‌یی که منافع ملی ایرانیان را شکل می‌دهد، انتقاد کردند و خواستار اتحاد جریانات مختلف سیاسی در این زمینه شدند.

 اما باوجود این هشدارهای مشفقانه، توپخانه مخالفان دولت بعد از خروج ترامپ از برجام با شدت هرچه تمام‌تر دستاوردهای دولت دوازدهم را نشانه گرفتند تا این دیدگاه که خروج امریکا از برجام تنها بهانه‌یی است که مخالفان در راستای آن قصد دارند که پروژه تخریب دولت را دنبال کنند، بیشتر مطرح شود.  مجموعه این تحرکات سرانجام شورای اطلاع‌رسانی دولت را بر آن داشت تا با انتشار بیانیه‌یی رسمی از افراد و جریاناتی که عامل اصلی گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی محسوب می‌شوند، بخواهد از حاشیه‌سازی و بیان اظهارات غیرمستند که برخلاف منافع عمومی ایرانیان است، خودداری کنند.

 شورای اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه‌یی تاکید کرد: مذاکرات و توافق هسته‌یی، در چارچوب قانون اساسی و اختیارات رییس‌جمهوری و مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده و افزود: متاسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند. در اطلاعیه این شورا از «تمامی اظهارنظرها و توصیه‌های خیرخواهانه» درباره توافق هسته‌یی استقبال شده است و با بازخوانی مسیری که از سال 92 برای پاسخگویی به مطالبات مردم در مذاکرات با 1+5 طی شده است، تصمیمات اتخاذ شده را در مسیر نیازهای کشور و مطالبات مردم ارزیابی می‌کند.

 تحقق مطالبات مردم

در این اطلاعیه آمده است: این روزها، برخی گروه‌ها و شخصیت‌های محترم، در مورد اعلام خروج امریکا از برجام اظهارنظر کرده و بیانیه صادر می‌کنند. دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت لازم می‌داند جهت تنویر افکار عمومی در این موقعیت حساس، موارد مهمی را به استحضار ملت شریف ایران برساند.

شورای اطلاع‌رسانی دولت خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان منتخب ملت، از ابتدا، خود را موظف به تحقق خواست مردم در تعامل سازنده با جهان و تلاش خستگی‌ناپذیر برای رهایی کشور از بند تحریم‌های ظالمانه و لغو قطعنامه‌های خطرناک شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌دانسته است و در این راه همواره تابع سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بوده و تیم مذاکره‌کننده نیز، تمام تلاش خود را برای کسب بیشترین منافع و اعطای کمترین امتیاز، به کار بسته است.

این شورا افزود: راهبرد اصلی و اعلام شده دولت، در مذاکرات طولانی با 6 کشور و اتحادیه اروپا، تامین منافع ملی بوده است و در این مسیر، هیچ یک از حقوق، توانایی‌ها و ظرفیت‌های راهبردی کشور موردمذاکره و معامله قرار نگرفته است؛ بلکه بهانه‌های واهی برای متهم کردن ایران را از دست بدخواهان گرفته و حقوق مسلم ملت ایران را برای پیشرفت و حضور عزتمندانه در اقتصاد جهانی تثبیت کرده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: برجام از نظر جهانیان، یک دستاورد بی‌نظیر در عرصه‌ دیپلماسی و صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی است. شکستن اجماع جهانی علیه ایران، رسوایی صهیونیست‌ها، برچیده شدن تحریم‌های بین‌المللی و به رسمیت شناخته شدن برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی کشور بخشی از دستاوردهای برجام به شمار می‌رود.

شورای اطلاع‌رسانی دولت خاطرنشان کرد: دولت امریکا که همواره، مجامع بین‌المللی را در حمایت از خود بسیج می‌کرد و کشورها را با الزام به تحریم، در مقابل ایران قرار می‌داد، اینک با صهیونیست‌ها تنها مانده و شاهد حمایت جهانی از موضع منطقی و عزتمندانه ایران اسلامی است.

در این اطلاعیه آمده است: رییس‌جمهور فعلی امریکا مدعی است در جریان برجام کاملا متضرر شده است و ایران را کشوری می‌داند که بدترین توافق را به او تحمیل کرده است. او خروج از برجام را پاسخی برای تحقیر امریکا در برابر ایران می‌داند. در چنین شرایط خطیری که وحدت ملی یک ضرورت است، سوال این است که حمله به دولت و تخریب دستاوردهای کشور که همراه با افزایش قدرت دفاعی و تقویت جایگاه منطقه‌یی ایران به دست آمده است، همصدایی با چه جریانی و ریختن آب به آسیاب چه کسانی است؟

 انتقاد از فرصت‌طلبی برخی افراد و گروه‌ها

شورای اطلاع‌رسانی دولت تاکید کرد: متاسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند و حاضر نیستند به این سوال پاسخ دهند که خسارت‌های تحریم ظالمانه بر ملت ایران چه میزان بوده و برای پیشگیری به‌موقع از آن خسارت‌ها چه کرده‌اند؟

در این اطلاعیه اضافه شده است: آنها هیچ‌گاه حاضر نیستند از ناتوانی خود در ارائه راه‌های جایگزین برجام سخن بگویند و صادقانه بابت رویکرد غلط و کارشکنی‌های خود در روند پیشرفت کشور، از ملت عذرخواهی کنند. آنها در تعارضی آشکار، هم دلواپس حضور امریکا در برجام بوده‌اند و هم شاکی خروج امریکا از برجام. مدیریت مسوولانه کشور، عرصه تناقض‌گویی نیست؛ بلکه نیازمند تصمیم قاطع و عمل شجاعانه است.

شورای اطلاع‌رسانی دولت تاکید کرد: دولت ضمن استقبال از تمام اظهارنظرها و توصیه‌های خیرخواهانه، اعلام می‌کند که تمام مراحل مذاکرات و توافق، در چارچوب قانون اساسی، اختیارات و مسوولیت‌های رییس‌جمهور و مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده است. در شرایط جدید نیز برای مقابله موثر با اقدام تحریک‌آمیز امریکا و تضمین‌ انتفاع ایران از برجام، تدابیر لازم اتخاذ شده و در حال اجراست.

شورای اطلاع‌رسانی دولت خاطرنشان کرد: در شرایط حساس کنونی که بار دیگر، دولت زیاده‌خواه امریکا، زبان به تهدید ایران گشوده است، از همه شخصیت‌ها و گروه‌های وفادار به انقلاب اسلامی انتظار می‌رود که با پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، به انسجام و وحدت ملی مدد رسانند و با حمایت از مواضع دولت در صحنه بین‌المللی، به جهانیان نشان دهند که مردم ایران یکپارچه و یک صدا، در مقابل ناقضان عهد، ایستادگی و از حقوق خود دفاع خواهند کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران