شماره امروز: ۵۴۷

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان:

| کدخبر: 121457 | |

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز(چهارشنبه) به مناسبت هفته معلم در دانشگاه فرهنگیان حضور یافتند و در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان، منزلت و جایگاه والای معلمان را همچون معیشت آنان بسیار مهم و نیازمند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز(چهارشنبه) به مناسبت هفته معلم در دانشگاه فرهنگیان حضور یافتند و در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان، منزلت و جایگاه والای معلمان را همچون معیشت آنان بسیار مهم و نیازمند توجه کامل خواندند و اجرای زمان‌بندی شده سند متقن و جامع تحول آموزش ‌و پرورش را بسیار لازم و زمینه‌ساز نوسازی این دستگاه عظیم و سرنوشت‌ساز برشمردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری؛ ایشان همچنین در سخنان مهمی درباره «امریکا» و «برجام» با اشاره به استمرار عزت و عظمت ملت ایران و بی‌نتیجه ماندن توطئه‌های دشمنان تاکید کردند: بارها گفته بودیم «به امریکا اعتماد نکنید» این هم نتیجه‌اش. درباره مذاکره با 3 کشور اروپایی هم می‌گوییم به اینها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به حرف‌های سخیف و سبک دیشب ترامپ گفتند: این شخص علاوه بر بیش از 10دروغ آشکار، ملت ایران و جمهوری اسلامی را هم تهدید کرد که بنده از طرف ملت ایران به او می‌گویم «شما غلط می‌کنید».

ایشان مساله امریکا را مساله‌یی مهم، جدی و غیراحساساتی برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمنی مستمر، عمیق و براندازانه امریکایی‌ها، دشمنی با اینجانب یا دیگر مسوولان کشور نیست بلکه خصومت با مجموعه نظام اسلامی و ملتی است که این نظام را انتخاب کرده و در راه آن حرکت می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: حتی در دولت اوباما که نامه می‌نوشتند و حرف‌هایی می‌زدند، درصدد براندازی بودند اما به دروغ می‌گفتند، هدفمان براندازی نظام اسلامی نیست.

رهبر معظم انقلاب در بازخوانی کوتاه روند منتهی به قرارداد برجام افزودند: وقتی مساله هسته‌یی و تحریم‌ها شروع شد، برخی چهره‌های شناخته شده به اینجانب می‌گفتند «چرا روی مساله هسته‌یی می‌ایستید» این مساله را کنار بگذارید تا امریکایی‌ها خباثت و دشمنی نکنند.

ایشان افزودند: این حرف البته از چند زاویه غلط بود؛ یکی اینکه انرژی هسته‌یی نیاز واقعی کشور است و تا چند سال دیگر، ایران به 20هزار مگاوات برق هسته‌یی نیاز دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کردند: می‌گویید برای تامین نیاز خود به انرژی، «نفت» دارید اما مگر نفت، ابدی است؟ آیا وقتی نفت تمام شد تازه به دنبال امکانات هسته‌یی برویم؟ آیا نسل‌های آن روز ما را لعنت نمی‌کنند که چرا به موقع سراغ انرژی هسته‌یی نرفتید؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: همان موقع به این مسوولان می‌گفتم «انرژی هسته‌یی بهانه است اگر این را کوتاه بیایید، امریکایی‌ها بهانه دیگری می‌گیرند» آنها می‌گفتند «اینجوری نیست» اما حالا دیدید که همین‌ جوری است و آنچه می‌گفتیم، تحقق یافت.

ایشان افزودند: مساله هسته‌یی را به شکلی که مخالفان ایران می‌خواستند، قبول کردیم و زیر بار رفتیم اما دشمنی امریکا و بهانه‌گیری آنها تمام نشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بهانه‌های امریکا درباره توان دفاعی و حضور منطقه‌یی ایران تاکید کردند: اگر فردا اعلام کنید که دیگر موشک تولید نمی‌کنیم یا برد آنها را محدود می‌کنیم این مساله تمام می‌شود اما حتما یک بهانه و قضیه دیگر را مطرح می‌کنند چراکه دعوای آنها با ما بنیادی است و امریکا با اصل جمهوری اسلامی مخالف است.

ایشان علت اصلی این خصومت شدید را پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی و کوتاه شدن دست امریکایی‌ها از ایران دانستند و افزودند: آنها می‌خواهند نظام را نابود و مجددا بر ایران دارای ذخایر مهم و موقعیت راهبردی حکم‌فرمایی کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: امریکایی‌ها نوکرانی می‌خواهند که مانند برخی حکام کشورهای منطقه فقط اطاعت کنند اما جمهوری اسلامی عزت خود و ملت ایران را به رخ آنها می‌کشد و این عظمت و سرافرازی برای آنها قابل تحمل نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نامه‌یی که ترامپ چند روز قبل برای حکام کشورهای خلیج فارس فرستاده است، افزودند: رییس‌جمهور امریکا در نامه به این کشورها دستور می‌دهد که این کارها را بکنید و آن کارها را نکنید، آنها می‌خواهند با نظام اسلامی همین گونه رفتار کنند اما نمی‌توانند چراکه جمهوری اسلامی ذلت ملت و کشور را در دوران قاجار و پهلوی به عزت و استقلال و ایستادگی تبدیل کرده و از منافع ملی خود کوتاه نمی‌آید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان رفتار زشت و سخیف ترامپ را قابل انتظار خواندند و با اشاره به استمرار خباثت همه مسوولان مختلف امریکایی در همه سال‌های پس از انقلاب افزودند: کسانی که آن خصومت‌ها را نسبت به ملت ایران انجام می‌دادند اکنون استخوان‌هایشان زیر خاک است اما جمهوری اسلامی ایستاده است، این آقا هم روزی بدنش زیر خاک می‌رود اما جمهوری اسلامی همچنان ایستاده و سرافراز خواهد بود.

بخش مهم دیگری از سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی به «برجام» اختصاص داشت.

ایشان با یادآوری تذکرات مکرر و مکرر خود در جلسات خصوصی و عمومی به مسوولان درباره پرهیز از اعتماد به امریکا افزودند: به مسوولان گفتیم قبل از هر قرارداد از طرف مقابل تضمین‌های واقعی بگیرید و به حرف آنها اعتماد نکنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری شروط خود برای پذیرش برجام از طرف ایران گفتند: یکی از این شروط، تضمین کتبی و امضای رییس‌جمهور وقت امریکا مبنی بر برداشته شدن تحریم‌ها بود البته مسوولان محترم تلاش کردند اما نتوانستند و نتیجه‌اش این شد که بعد از دو سال و نیم عمل کردن ایران به همه تعهدات، رییس‌جمهور امریکا ضمن خروج از برجام، ملت ایران را تهدید هم می‌کند!

رهبر معظم انقلاب اسلامی در فراز بسیار مهم دیگری از سخنانشان به برخی حرف‌ها درباره ادامه دادن برجام با 3 کشور اروپایی اشاره کردند و افزودند: من به این 3 کشور هم اعتماد ندارم و می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید والا فردا اینها هم همان کار امروز امریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: اینها گاهی درحال لبخند، خنجر را در سینه طرف مقابل فرو می‌برند و با تعریف و تمجید ظاهری و اینکه ما می‌دانیم شما قرارداد را به هم نمی‌زنید، اهداف خود را دنبال می‌کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره کار با اروپایی‌ها افزودند: این مساله بسیار حساس است اگر توانستید تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید که البته بسیار بعید است، اشکالی ندارد و حرکت را ادامه دهید وگرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسوولان کشور را در معرض آزمونی بزرگ توصیف و تاکید کردند: مسوولان در معرض «آزمون بزرگ» قرار دارند که آیا عزت و اقتدار این ملت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزت و منافع ملت به معنی واقعی کلمه تامین شود.

ایشان افزودند: البته خوشبختانه مسوولان هم همین مساله تامین منافع را گفته‌اند اما برای تحقق این هدف باید با دقت، هوشیاری و عاقلانه با اروپایی‌ها روبه‌رو شد و به حرف مسوولان اروپایی اعتماد نکرد چراکه صرف حرف زدن اعتبار ندارد و آنها در عالم دیپلماسی کاملا بی‌اخلاق عمل می‌کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، این دیدار را به لحاظ حضور در جمع جامعه عظیم‌الشأن معلمان، یکی از شیرین‌ترین دیدارها توصیف کردند و با اشاره به جمله معروف امام خمینی (ره) که معلمی «شغل انبیاء» است، خاطرنشان کردند: متاسفانه هنوز جایگاه و منزلت معلم به صورت واقعی در جامعه تبیین نشده و در اذهان عمومی شکل نگرفته است که این کار فقط با صحبت امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند برنامه‌ریزی و کارهای هنری در ابعاد مختلف است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه تعلیم و تربیت عمومی باید در جهت برخورداری از عدالت و تربیت انسان‌هایی عدالت‌پرور، عدالت‌ساز و عدالتخواه باشد، افزودند: جهت‌گیری و اهداف آموزش‌وپرورش در دوران 12ساله تحصیل باید به گونه‌یی باشد که دانش‌آموز جایگاه خود را در کاروان حرکت به سمت پیشرفت بیابد و با احساس مسوولیت و با روحیه آزاداندیشی، راستگو، بلندهمت، شجاع، فداکار، پاکدامن و پرهیزکار، تربیت و تحویل جامعه شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، عرصه تربیت جوانان والا و با انگیزه و با همت را عرصه یک جنگ بزرگ و واقعی دانستند و گفتند: برخی می‌خواهند لالایی بخوانند تا ما خوابمان ببرد و متوجه این جنگ نشویم، در حالی که جریان مقابل نظام اسلامی به‌ شدت تلاش دارد از راه‌های مختلف مانع تربیت نسل جوان با چنین خصوصیاتی شود.

ایشان با اشاره به وجود الگوهای برجسته و فراوان در جامعه خاطرنشان کردند: ما برای تربیت نسل جوان منطبق بر اهداف و آرمان‌ها و جهت‌گیری‌های نظام اسلامی دچار فقر الگو نیستیم که سراغ فلان شخصیت تاریخی بیگانه برویم، بلکه الگوهای بزرگی همچون شهدای هسته‌یی، شهید چمران، شهید آوینی و شهید حججی داریم که با احساس مسوولیت و با قدرت و عزت و برای افتخار و سربلندی ملت در مقابل دشمن ایستادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه با تاکید بر لزوم تعلیم «علم نافع» در آموزش‌وپرورش گفتند: نباید نگرش به آموزش‌وپرورش همانند نگرش به دیگر دستگاه‌ها و ادارات باشد، زیرا این مجموعه، فرصت کم‌نظیر و 12ساله برای انتقال صحیح و جامع آرمان‌های انقلابی و ملی و نهادینه‌کردن هویت ملی در کودکان و نوجوانان در اختیار دارد.

ایشان افزودند: آموزش‌وپرورش برای رسیدن به اهداف والای خود نیازمند نوسازی است و این نوسازی با تحقق سند تحول آموزش‌وپرورش امکان‌پذیر است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تحقق سند تحول را از واجب‌ترین کارها برشمردند و گفتند: با وجود اقدامات انجام ‌شده اما گزارش‌ها نشان می‌دهد، تاکنون فقط کمتر از 10درصد از سند تحول آموزش‌وپرورش تحقق یافته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: مطالبه اصلی من از آموزش و پرورش این است که برای تحقق سند تحول، زمانبندی دقیقی معین و این سند اجرا شود.

ایشان یکی دیگر از کارهای ضروری برای تحقق سند تحول آموزش‌وپرورش را آشنایی بدنه آموزش‌وپرورش با این سند دانستند و در خصوص معاونت پرورشی نیز گفتند: من بارها بر موضوع معاونت پرورشی تاکید کرده‌ام و انتظار این است وزیر محترم که فردی با انگیزه و با نشاط هستند، این موضوع را به‌طور جدی پیگیری کنند.

یکی دیگر از نکاتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار دادند، توجه همه‌جانبه و کاملا حرفه‌یی و بدون تبعیض به موضوع تیزهوشان و مدارس سمپاد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه در خصوص سند 2030 نیز گفتند: من سال گذشته رسما و علنا و با قاطعیت، اجرای این سند انحرافی را منع کردم که با استقبال مسوولان هم مواجه شد اما شنیده‌ام در بخش‌های مختلف، برخی مفاد سند 2030 در حال اجراست که این به معنای قرار دادن مهم‌ترین مساله کشور در اختیار بیگانگان است.

ایشان افزودند: معنی ندارد کشوری همچون ایران با این سابقه و فرهنگ و با این نظام مقتدر، برنامه‌های آموزشی و تربیتی خود را از دیگران بگیرد.  رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین به موضوع دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های تربیت معلم پرداختند و گفتند: دانشگاه‌های تربیت معلم باید از نظر کیفی و کمی توسعه یابند، زیرا تا چند سال آینده تعداد زیادی از معلمان بازنشسته می‌شوند و کشور با بحران کمبود معلم مواجه خواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه «معلمی» یک حرفه هنری و تخصصی است و نیاز به آموزش دارد، خاطرنشان کردند: متاسفانه در خصوص دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های تربیت معلم کوتاهی شده است و این دانشگاه‌ها از لحاظ استاد، بودجه و فضای آموزشی دچار کمبودهای جدی هستند.

ایشان از وزارت علوم، سازمان مدیریت و سازمان امور استخدامی خواستند با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش این مشکلات را برطرف کنند و سهمیه جذب اعضای هیات علمی این دانشگاه‌ها را افزایش دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص جذب اساتید برای دانشگاه‌های فرهنگیان تاکید کردند: اساتید این دانشگاه‌ها باید از لحاظ خصوصیات فکری و از لحاظ علمی و تدین و روحیه انقلابی، جزو شاخص‌ترین‌ها و منطبق با معیارهای سند تحول باشند.

ایشان با تاکید بر اینکه هسته‌های گزینش در رعایت این معیارها نباید هیچ گونه مسامحه‌یی انجام دهند، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های تربیت معلم را به انس با آثار شهید مطهری توصیه کردند.

رهبر معظم انقلاب در پایان سخنانشان، آینده کشور را روشن و متعلق به ملت به ویژه جوانان عزیز این سرزمین دانستند و تاکید کردند: آینده ایران ما، بدون تردید به مراتب بهتر از امروز خواهد بود.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، آقای حسین خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان، خانم عادلی رییس پردیس دانشگاهی نسیبه، خانم زهره اسلامی‌نیا دانشجومعلم دانشگاه فرهنگیان، سهراب مروتی استادمعلم دانشگاه فرهنگیان و آقای رامین نصیری معلم نمونه کشوری به نمایندگی از دانشجویان و استادان دانشگاه فرهنگیان و معلمان کشور به طرح دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود پرداختند.

محورهای مطالب مطرح شده به این شرح بود:

 لزوم حمایت همه‌جانبه از دانشگاه فرهنگیان و ارتقای کمی و کیفی آن

 ضرورت نهادینه کردن علم، ایمان، مهارت و کارآفرینی در دانش‌آموزان

 انتقاد از اجرایی نشدن سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش

 لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت اجتماعی فرهنگیان

 لزوم اصلاح ساختار جذب هیات علمی و نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان

 نیاز به جذب و افزایش تعداد معلم با توجه به افزایش تعداد دانش‌آموزان و بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان در سال‌های آینده

 ضرورت تحقق عدالت آموزشی و توجه به دانش‌آموزان مناطق محروم و عشایری

همچنین آقای بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در گزارشی، معلمان را کانون اساسی و موثرترین عنصر در نظام تعلیم و تربیت خواند و گفت: برنامه‌ریزی و تحول در آموزش‌وپرورش با تکیه بر سند تحول بنیادین آن، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، کیفیت‌بخشی به مدارس دولتی و افزایش اختیارات آنها، کاربردی کردن آموزش‌ها و توسعه مهارت‌ها از مهم‌ترین رویکردها و اقدامات انجام ‌شده در آموزش‌وپرورش بوده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان در جمع مسوولان وزارت آموزش‌وپرورش، جمعی از اساتید دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی و نمایندگان معلمان استان‌ها حضور یافتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان کوتاهی با تاکید بر اینکه هزینه‌کردن منابع در بخش آموزش در واقع سرمایه‌گذاری برای آینده کشور است، افزودند: اگر این سرمایه‌گذاری امروز انجام نشود، فردا خسارت آن را همگان خواهند دید.

ایشان با انتقاد از برخی تعابیر غلط مبنی بر اینکه دستگاه‌هایی چون آموزش‌وپرورش بودجه کشور را می‌بلعند، گفتند: نباید این افکار انحرافی مبنای تامین بودجه آموزش‌وپرورش با شیوه‌های شک‌برانگیز و مشکل‌زا قرار بگیرد، بلکه آموزش‌وپرورش باید همچون گذشته به صورت دولتی اداره شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران