شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری در جمع جوانان:

| کدخبر: 120810 | |

«نمی‌دانیم چرا با وجود پیگیری‌ها، عده‌یی اصرار دارند مشکلات جوانان حل نشود.» این پرسشی است که معاون اول رییس‌جمهوری در همایشی با موضوع «جوانان» با طرح آن تلاش می‌کند

«نمی‌دانیم چرا با وجود پیگیری‌ها، عده‌یی اصرار دارند مشکلات جوانان حل نشود.» این پرسشی است که معاون اول رییس‌جمهوری در همایشی با موضوع «جوانان» با طرح آن تلاش می‌کند تا توجه افکار عمومی و رسانه‌ها را متوجه افراد، گروه‌ها و رسانه‌هایی کند که به موضوعات کلان کشور

(ازجمله مشکلات جوانان) سیاسی و جناحی نگاه می‌کنند و بنا بر همین دلایل سیاسی هم بر سر راه برنامه‌ریزی‌های اجرایی دولت سنگ‌اندازی می‌کنند تا در روند تحقق وعده‌ها و مطالبات قشر جوان اخلال ایجاد کنند.

با این مقدمات نشست هم‌اندیشی روسای مجامع سازمان‌های مردم‌نهاد سراسر کشور و جوانان احزاب و تشکل‌ها صبح دیروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و نمایندگان مجامع سازمان‌های مردم‌نهاد در آکادمی المپیک گشایش یافت. نشستی که در جریان آن تلاش شد تا با طرح مطالبات و موضوعات مربوط به جوانان تصویری از مهم‌ترین اولویت‌های کشور در این بخش ارائه شود. اولویت‌هایی که از منظر معاون اول رییس‌جمهوری بحث اشتغال و آزادی‌های اجتماعی در راس قرار دارد و مجموعه کشور باید در راستای حل و فصل نهایی این مشکلات گام بردارند. جهانگیری با تشریح این فضای مخرب رسانه‌یی به این واقعیت اشاره می‌کند که راهکار عبور از چالش‌های موجود کشور و پاسخگویی به مطالبات نسل‌های مختلف نه از طریق جهت‌گیری‌های سیاسی و جناحی بلکه از طریق گفت‌وگوی ملی و مشارکت همگانی است که به بار می‌نشیند.  معاون اول رییس‌جمهوری با مخاطب قرار دادن جوانان کشور تاکید کرد که رییس‌جمهوری و اساسا تیم اجرایی دولت به وعده‌ها و پیمان‌هایی که در زمان انتخابات با گروه‌های جوان و مردم بسته است پایبند است و به این واقعیت اشاره کرد که وجود مشکلات و ضعف‌ها در کشور به معنای فراموشی وعده‌ها نیست و دولت به وعده‌های خود پایبند است. جهانگیری با اشاره به دغدغه‌های سیاسی و مطالبات جوانان از دولت دوازدهم، گفت: جامعه جوان نیازمند فضای آزاد است و باید فضای نقد و امن وجود داشته باشد و جوان باید احساس کند که نقدش در همه سطوح مدیریت اجرایی کشور تاثیرگذار است. معاون اول رییس‌جمهور همچنین به تاکید مجدد رییس دولت دوازدهم بر انجام وعده‌های داده شده اشاره کرد و افزود: به وعده‌های رییس‌جمهوری و دولت باور داریم و اگر ضعفی وجود دارد به معنای خلف وعده نیست. جهانگیری افزود: دغدغه سیاسی و مطالبات از دولت دوازدهم، مطالبات به‌حق مردم، جوانان و همه شرکت‌کنندگان و رای‌دهندگان در انتخابات است که در دستور کار دولت قرار دارد و رییس‌جمهوری نیز هفته گذشته بار دیگر بر پایبندی به وعده‌های داده شده، تاکید کرده است و بر سر وعده‌های خود هستند. این‌گونه نیست که در همه جا با موفقیت پیش رفته‌ایم، قبول می‌کنم که نارسایی‌هایی وجود دارد و در مواردی می‌توانستیم قوی‌تر عمل کنیم.

 واسپاری مسوولیت‌ها به جوانان

جهانگیری در زمینه انتقاد برخی مبنی بر ضرورت واسپاری مدیریت به جوانان گفت: فکر نمی‌کنم منظور این است که 18 وزیر و معاونان رییس‌جمهوری از جوانان باشند. دولت در مجموع بیش از 200 هزار مدیر در کشور دارد که جوانان می‌توانند در این سطوح به کار گرفته شوند و باید این باور به وجود آید که می‌توان از توانمندی آنان استفاده کرد. معاون اول رییس‌جمهوری گفت: بر قول خود ایستاده‌ایم و حتما در بدنه دولت از جوانان استفاده می‌کنیم و همان‌طور که گفتیم تا پایان برنامه ششم توسعه 30درصد از مدیران نیز باید از زنان باشند. فکر می‌کنم دیدگاهی که درباره جوانان وجود دارد به‌عنوان فرصت استثنایی و مهم برای توسعه کشور است و نباید از تکرار این موضوع خسته شویم.

او به وحشت برخی در واگذاری مدیریت به جوانان اشاره کرد و افزود: دیدگاهی هم وجود دارد که از سپردن مدیریت به جوانان هراس دارند و سعی می‌کنند جوان‌هراسی را در جامعه تشویق و ترغیب کنند که اگر جوان‌ها سرکار بیایند باید کنترل و محدود شوند. امروز بهترین فرصت کشور، استفاده از جوانان است و می‌توان آینده ایران را تضمین کرد، با استفاده از نسل جوان می‌توانیم از موانع و چالش‌ها عبور کنیم. جهانگیری با یادآوری اینکه جوانی اقتضائاتی دارد، تصریح کرد: باید بپذیریم یکی از اقتضائات جوانی نشاط در جامعه است و جامعه جوان باید با نشاط و شاد باشد. این دیدگاه که می‌توانیم بدون نشاط از جوان‌ها استفاده کنیم، اشتباه است. آموزش، تفریح و مشارکت‌های سیاسی از اقتضائات جوانان است و اگر خوب عمل نکرده‌ایم، ضعف مدیران است. معاون اول رییس‌جمهوری اظهار داشت: جامعه جوان نیازمند فضای آزاد است و باید فضای نقد و امن وجود داشته باشد و جوان باید احساس کند که نقدش در همه سطوح مدیریت اجرایی کشور تاثیرگذار است. حرمت جوانان باید حفظ شود و بی‌جا در زندگی آنها دخالت نشود.

  دخالت‌های بی‌جا نسبت به جوانان

نتیجه‌بخش نیست

جهانگیری با طرح این سوال که چقدر از دخالت‌های بی‌جا نسبت به جوانان نتیجه گرفته‌ایم؟ یادآور شد: اگر نتیجه گرفتیم این کار را ادامه دهیم و اگر نتیجه عکس داد آن روش را اصلاح کنیم. باید کاری کنیم که آینده در ذهن جوانان بهتر از امروز باشد.

معاون اول رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: هیچ مساله‌یی وجود ندارد که قابل حل نباشد و تمام چالش‌ها و دغدغه‌های امروز پیش رو ملت در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی قابل حل است و شرط آن این است که اعتماد مردم را نسبت به آینده سلب نکنیم.

جهانگیری همچنین گفت: جوانان را از آینده نترسانیم و باید کاری کنیم که جوان مطمئن باشد آینده بهتری پیش روی اوست.

وی ادامه داد: زمانی گروه‌های سیاسی و احزاب جلساتی داشتند و به‌دنبال هم‌افزایی این گروه‌ها در بزرگ‌ترها بودیم که نشد و امروز گفت‌وگوهای ملی بزرگ‌ترین نیاز ایران است که باید از میان جریان‌های سیاسی، دولتی‌ها و قوای سیاسی شکل بگیرد و جوانان می‌توانند این کار را ادامه دهند و الگویی برای دیگران شوند. معاون اول رییس‌جمهوری گفت: زمانی که نیاز کشور تفاهم و وحدت است، به‌خصوص در مقابل زبان‌های تهدید که با پررویی از یکدیگر می‌پرسند که در ایران دخالت نظامی می‌کنید یا خیر؟ برای مقاومت و ایستادگی در مقابل این حرکت نیازمند تفاهم در کشور هستیم و عده‌یی باید بانی این تفاهم شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران