شماره امروز: ۵۴۷

موضع دادستان کل‌کشور با تاکید بر حفظ حریم خصوصی در پیام‌رسان‌ها

| کدخبر: 120770 | |

بدنبال توسعه پیام‌رسان‌های داخلی و کوچ اکثر دستگاه‌ها و نهادها به سمت این پیام‌رسان‌ها، نگرانی‌هایی مبنی‌بر تجاوز به حریم‌های خصوصی ایجاد شد. این نگرانی‌ها سبب شد که مقام معظم رهبری نهی کامل کنند

تعادل   

بدنبال توسعه پیام‌رسان‌های داخلی و کوچ اکثر دستگاه‌ها و نهادها به سمت این پیام‌رسان‌ها، نگرانی‌هایی مبنی‌بر تجاوز به حریم‌های خصوصی ایجاد شد. این نگرانی‌ها سبب شد که مقام معظم رهبری نهی کامل کنند و اظهار کنند که «تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‌رسان‌های داخلی «حرام شرعی» است». در همین حال دادستان کل کشور هم گفت: مردم هرجا دیدند از طریق پیام‌رسان‌های داخلی ورودی به حریم خصوصی آنها صورت گرفته است سریعا مراجعه کنند تا ببینند که قوه قضاییه در دفاع از حق آنها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند.

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور با مفید وصف کردن مطالب ارائه شده در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید 100درصد انقلابی باشد، توجه به این موضوع را یک تکلیف شرعی دانست.

وی توجه به قانون، اجرای عدالت و کار جهادی را مولفه‌های دیگر انقلابی عمل کردن در دستگاه قضا عنوان کرد و خطاب به دادستان‌ها گفت: دادستان نباید ساعت کار داشته باشد لذا تا می‌توانید و توان دارید خدمت کنید که این خدمت هم برای خودتان مفید است، هم باعث خوشنامی نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی می‌شود و هم رضایت خاطر مردم را نیز به همراه دارد.

منتظری با اشاره به بررسی تخصصی شش موضوع حقوق عامه، فضای مجازی، مواد مخدر، امور اقتصادی، نظارت بر دادسراها و مسائل امنیتی، مطالب مطروحه در کارگروه‌ها را مفید و موثر ارزیابی کرد.

دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت توجه به کار جهادی در دستگاه قضا، به نقش مدعی‌العمومی دادستان اشاره کرد و افزود: مردم و جامعه یک حق عمومی دارد که دادستان باید مطابق قانون دنبال این حق باشد.

وی به بیان نکاتی پیرامون احقاق حقوق عامه پرداخت و با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه از دادستان‌ها خواست هر نکته و پیشنهادی در رابطه با این موضوع دارند را تا دو هفته آینده به دادستانی کل کشور ارائه کنند.

دادستان کل کشور گفت: حتما باید در رابطه با صیانت از حقوق عامه و حفظ آن اولویت‌بندی صورت گیرد و با توجه به شرایط منطقه و استان این اولویت‌بندی انجام شود.

منتظری با تاکید بر استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در حوزه حقوق عامه، اظهار کرد: هر موضوعی که در حوزه هر نهاد و تشکیلات دولتی هست باید آنها را مکلف کنیم که اقدامات را انجام داده و دادستان نظارت بر پیشرفت کار داشته باشد.

وی حفظ امنیت مردم در ابعاد مختلف را به عنوان مولفه دیگر مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: امنیت به چند دستگاه از جمله وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و قوه قضاییه مرتبط است که هرکدام وظیفه‌یی دارند و در این زمینه همفکری را می‌طلبد لذا دادستان‌ها باید جلسات مستمر داشته باشند.

دادستان کل کشور افزود: امروز امنیت هدف دشمن و سیبلی برای تیرهای کشنده‌یی که به طرف ما شلیک می‌کنند، است و کاملا مشخص است که دشمن مسائل اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اعتماد عمومی جامعه را هدف گرفته و متناسب با حمله دشمن باید خودمان را مجهز کنیم. وی اظهار کرد: دشمنان در مسائل اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی کار و هزینه می‌کنند و باید حساسیت ویژه‌یی به این موضوع داشت.

 قاچاق کالا و ارز

وی ادامه داد: برخورد با قاچاق کالا و ارز به دلیل قانون عمدتا به عهده قوه قضاییه نیست و با سازمان تعزیرات است و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق سازمان یافته و پرونده‌هایی که در تعزیرات منتهی به برائت می‌شود برعهده دستگاه قضا است و سازمان تعزیرات وظیفه دارد این قبیل پرونده‌ها را به دادستان اعلام کند که قبلا این کار صورت نمی‌گرفت و با پیگیری‌های صورت گرفته در دو سال اخیر این اقدام صورت می‌گیرد؛ لذا دادستان‌ها در این دو موضوع با جدیت ورود کنند؛ چرا که قاچاق ضربه‌هایی را به اشتغال و تولید وارد کرده است.

دادستان کل کشور با طرح این سوال که مگر امکان دارد این حجم عظیم از قاچاق و ارز بدون تبانی از مبادی رسمی وارد کشور شود از بررسی این موضوع در دادستانی کل خبر داد.

منتظری با اشاره به مصیبت‌هایی که قاچاق و ارز برای کشور و اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و ضرورت پیگیری دادستان‌ها نسبت به تبانی‌های صورت گرفته در این زمینه گفت: بنده سفری به بندر شهید رجایی داشتم و آنجا از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفتم؛ از این رو دکتر خشنودی در معاونت اقتصادی دادستانی کل را مسوول این کار کرده و تاکید کردم چون مساله قاچاق مهم است مستقیما ورود پیدا نموده و مطالبه بررسی و پیگیری دارم.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان‌های سراسر کشور گفت: در هر حوزه‌یی که معاونت اقتصادی برای پیگیری معضل و پرونده‌های مرتبط با قاچاق کالا و ارز داشت همکاری‌های لازم را داشته باشید؛ چراکه امسال هم به لحاظ تاکیدات مقام معظم رهبری و هم به لحاظ مسائل اقتصادی باید موضوع قاچاق کالا و ارز را جدی‌تر از گذشته پیگیری کنیم.

منتظری با اشاره به موضوع قاچاق خودرو در حوزه بندرعباس گفت: در رابطه با این موضوع دادستانی بندرعباس ورود پیدا کرد و حتی برخی دستگاه‌های اجرایی نیز به این موضوع صحه گذاشتند اما مشاهده کردیم که مسوول یکی از گمرکات طی مصاحبه‌یی اعلام داشت که مراحل قانونی ورود این خودروها طی شده است؛ در همین ارتباط بنده به رییس دادگستری کل استان هرمزگان اعلام کردم که موضوع را بررسی کنید که مدیرکل گمرک با توجه به اسنادی که موجود است و دال بر وقوع تخلف دارد بر چه مبنایی چنین صحبتی را مطرح کرده است.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان‌های کل کشور گفت: از حوزه‌هایی که گرفتار معضل قاچاق کالا و ارز هستند مجدانه می‌خواهیم به این مساله با جدیت بپردازند و بدانید که در این رابطه ما هر نوع مساعدتی که بخواهید از قاضی متخصص تا ارائه آموزش در مرکز، در اختیار شما می‌گذاریم.

منتظری توجه دادستان‌ها را به سه اقدام در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز معطوف کرد و ادامه داد: از بعد وظیفه نظارت بر حقوق عامه به این موضوع ورود کرده، پرونده‌های قاچاق سازمان یافته را با جدیت رسیدگی نموده و برای پرونده‌هایی که در سازمان تعزیرات در مورد آنها برائت صادر می‌شود وقت گذاشته و بررسی کنید.

 پیام‌رسان‌های داخلی ساماندهی شود

وی در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای سلب اعتماد مردم از نظام گفت: دشمنان تلاش می‌کنند که توده مردم را به واسطه اقداماتی در رسانه‌های جدید نظیر پیام‌رسان‌ها نسبت به نظام بی‌اعتماد کنند؛ مقام معظم رهبری پیرامون ضرورت سازماندهی فضای مجازی تاکیدات فراوانی دارند؛ ما شاهد هستیم که دشمنان از طریق این فضا دروغ و نیرنگ و مسائل ضداخلاقی و مسائل ضدامنیتی را پیش می‌برند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه از دولت مصرانه می‌خواهیم که در اجرای منویات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی پیام‌رسان‌ها اهتمام داشته باشند، گفت: از یک سو باید به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت و از سویی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود که به هیچ‌وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد.

وی تصریح کرد: به عنوان دادستان کل و شما به عنوان دادستان‌های سراسر کشور این اطمینان را به مردم بدهید که هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با توجه به فتوای مقام معظم رهبری به هیچ‌وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید که چنین القائاتی از سوی دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می‌گردد.

منتظری گفت: مردم هرجا دیدند از طریق پیام‌رسان‌های داخلی ورودی به حریم خصوصی آنها صورت گرفته است سریعا مراجعه کنند تا ببیند که قوه قضاییه در دفاع از حق آنها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند.

منتظری تاکید کرد: به موجب حکم شرع و فتوای مقام معظم رهبری و آیین‌نامه ابلاغ شده سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص از طریق پیام‌رسان‌ها مجاز نیست.

دادستان کل کشور در ادامه با اشاره به مشاهده آثار نفوذ دشمن گفت: دشمن حتی در بین حوزه‌های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسوولیت در دادگاه ویژه می‌بینم که گزارشات غیر قابل تردیدی در این رابطه ارائه می‌شود؛ در شهر مقدس قم عده‌یی روحانی نما در قالب تشکل‌هایی، تشکیل جلسه می‌دهند و موضوع جلسه این آقایان این است که چگونه موضوع ولایت فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف کنیم.

وی تصریح کرد: دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی فقیه را هدف گرفته است و نهادهایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این ارکان را به انحای مختلف با دروغ‌سازی و صحنه‌سازی مورد هجمه قرار دهد.

منتظری با اشاره به موضوع مواجهه مامور نیروی انتظامی با یک زن بدحجاب در پارکی در تهران گفت: قرائن نشان می‌دهد که این برخوردی که به واسطه این ماجرا با نیروی انتظامی صورت گرفت، برنامه‌ریزی شده بود و این موضوع از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص بود.

دادستان کل کشور ادامه داد: البته ممکن است در نحوه تذکر دادن مامور نیروی انتظامی نیز اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد که ما از این موضوع دفاع نمی‌کنیم اما مشاهده کردید در این ماجرا عده‌یی با هدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته شده از ماجرا را با چه سرعتی در پیام‌رسان‌ها نشر دادند و حتی برخی از آقایان و خانم‌های نماینده و برخی جریانات سیاسی در نشریات در قبال این مساله موضع‌گیری‌هایی کردند.

وی بیان داشت: اگر یک مامور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کرد تا موضوع رسیدگی شود اما اینکه بدون بررسی موضوع عده‌یی در مجلس و روزنامه‌ها سر و صدا کنند قابل قبول نیست.

منتظری در ادامه با انتقاد از افرادی که در قبال این حرکات فریادشان به آسمان بلند می‌شود اما در قبال توهین یک فرد نانجیب به ساحت مقدس امام رضا(ع) سکوت می‌کنند، گفت: آیا شما یک سرمقاله در روزنامه‌های آنها دیده‌اید که این فرد توهین‌کننده به ساحت مقدس امام رضا (ع) را محکوم کرده باشند؟

دادستان کل کشور ادامه داد: در این موضوع، فرد اهانت‌کننده به محض اینکه متوجه شد دستگاه قضایی پیگیر موضوع است به قصد فرار به فرودگاه امام مراجعه کرد که خوشبختانه توسط دادستانی تهران در همانجا دستگیر شد.

وی افزود: من به دادستان تهران گفتم که این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری کند؛ چطور می‌شود فردی با آن سابقه اینچنین به حریم حضرت علی ابن موسی‌الرضا(ع) که ولی نعمت ما هست جسارت کند و بعد هم قصد فرار به خارج از کشور را داشته باشد، باید پشت پرده این ماجرا را دید.

منتظری اظهار کرد: متاسفانه عده‌یی در داخل کشور به دنبال این هستند که از نهادهایی همچون قوه قضاییه، سپاه و نیروی انتظامی یک نقطه ضعف بگیرند و آن را به هر طریقی که می‌توانند و با قدرت رسانه‌یی که دارند بزرگ و برجسته کنند.

دادستان کل کشور افزود: آیا می‌شود در مملکت امام زمان(عج) و در کشور امام رضا (ع) یک فرد نانجیب آن حرف‌های نامربوط و زشت را به حریم ولایت بزند و کسی کار به کارش نداشته باشد.

دادستان کل کشور در ارتباط با مسائل دادسراها ادامه داد: روسای کل دادگستری امکانات لازم را در اختیار دادستان‌ها قرار دهند.

وی نظارت مستمر بر دادسراها و ضابطین را مورد تاکید قرار داد و گفت: ضابطین به موجب قانون زمانی می‌توانند ورود به تحقیقات کنند که آموزش دیده باشند و کارت ضابطیت برای آنها صادر شده باشد که از سال گذشته این موضوع در حال انجام است.

منتظری با تاکید بر اهتمام ویژه به موضوع امر به معروف و توجه ویژه به دستورالعمل‌های ابلاغی بر ضرورت تعیین شعبی برای مسائل امنیتی اشاره کرد و افزود: اگر نیاز به آموزش است دادستانی کل کشور این امکان را فراهم می‌کند.

وی خطاب به دادستان‌ها تصریح کرد: پرونده‌ها بدون استثنا به محض ورود ثبت شده و بعد از آن به ضابطین ارجاع داده شود. برخورد قاطع وجدی با جرایم مشهود، تکریم ارباب رجوع، نظارت مستمر بر زندان‌ها و زندانیان، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی دادستان کل در موضوعات مختلف، حمایت از تولیدکنندگان و رعایت نظم نیز موضوعات دیگری که دادستان کل کشور به آن اشاره کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران