شماره امروز: ۵۴۷

معاون رییس‌جمهور خبر داد

| کدخبر: 120736 | |

معاون رییس‌جمهور از افزایش 64درصدی بودجه کشور و 90درصدی بودجه عمرانی خبر داد و گفت: بودجه مصوب دولت در سال 92 حدود 210هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به 346هزار میلیارد تومان رسید.

معاون رییس‌جمهور از افزایش 64درصدی بودجه کشور و 90درصدی بودجه عمرانی خبر داد و گفت: بودجه مصوب دولت در سال 92 حدود 210هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به 346هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش فارس محمدباقر نوبخت شامگاه پنج‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان‌رضوی با بیان اینکه گزارش‌هایی راجع به شاخص تورم، کاهش بیکاری و افزایش اشتغال ارائه شد، اظهار کرد: روند متغیرها و شاخص‌ها مثبت بود البته به این معنی نیست که استان در رفاه است و مشکلی ندارد بلکه با اهداف موردنظر فاصله زیادی داریم که باید محقق شود.

او گفت: آمدن مسوولان ملی به استان‌ها برکاتی دارد از این نظر که هم می‌توانند در جریان مسائل قرار بگیرند و هم در توسعه استان و حل مشکلات مشارکت داشته باشند.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به سفر قبلی روحانی به استان ادامه داد: در این سفر 731میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌ها تصویب شد که تا امروز بیش از یک هزار میلیارد تومان در این استان برای دولت تعهد ایجاد شده است.  او افزود: تعهدات دولت در مواردی فراتر از بودجه مصوب پرداخت شده، به عنوان مثال برای مترو به شهرداری 700میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد که این مبلغ به 800میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و پرداخت شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در سال گذشته باید قانون برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی می‌کردیم، مقام معظم رهبری از 24سیاست اقتصاد مقاومتی، دو سیاست تولید و اشتغال را متمایز کردند و این استان در این خصوص نسبت به سال 95 رشد داشته است.

او یادآور شد: قیمت هر بشکه نفت در آبان 92 حدود 104دلار بود که بر اساس آخرین گزارش وزارت نفت، متوسط قیمت نفت در 6 ماهه اول سال گذشته 47 دلار برای هر بشکه بوده است؛ منابع درآمدی در حوزه نفت از 251میلیارد دلار در سال 92 به 157 میلیارد دلار در سال 95 کاهش پیدا کرده است. رییس سازمان برنامه‌ و بودجه اظهار کرد: طبق اعلام صندوق بین‌الملل پول، پس از تحلیل 40 شاخص در 7 بخش از چند سال اخیر، ایران موفق به تقلیل نرخ بیکاری از سال 94 شده است و توانسته تورم را تک‌نرخی قرار دهد.

او افزود: ما برای چرخیدن چرخ اقتصادی کشور، علاوه بر سرمایه‌گذاری خارجی از دو مسیر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بخش خصوصی و اختصاص اعتبارات دولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی اقدام کردیم که در این راستا پیش‌بینی ما پرداخت 16هزار میلیارد تومان تسهیلات به 7هزار و 500 واحد تولیدی بود اما درخواست برای تسهیلات به 17هزار و 900 واحد رسید و هم‌اکنون به 25 هزار واحد تولیدی در کشور تسهیلات پرداخت شده، این در حالی است که کل واحدهای تولیدی در کشور 80 هزار واحد است.

نوبخت از افزایش 64درصدی بودجه کشور و 90 درصدی بودجه عمرانی خبر داد و گفت: درآمدهای دولت در چهار سال گذشته رشد چندانی نداشت، از سوی دیگر بودجه مصوب سال 92 حدود 210هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به 346 هزار میلیارد تومان رسید.

او بیان کرد: در سال 92 حدود 22هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور پرداخت شد که این مبلغ در سال گذشته به 42هزار میلیارد تومان رسید.  معاون رییس‌جمهور اضافه کرد: در سال 92 بودجه جاری کشور 120هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در پایان سال گذشته به 205هزار میلیارد تومان رسید که نشان‌دهنده رشد 70درصدی در این بخش است.  او افزود: بودجه‌ریزی در سال آینده متفاوت از سال‌های دیگر خواهد بود، به این صورت که بودجه به وزارتخانه داده نمی‌شود و ادارات دولتی در استان‌ها بودجه مربوط به خود را از محل توزیع استانی مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان دریافت می‌کنند.  رییس سازمان برنامه‌ و بودجه به پروژه برقی کردن قطار مشهد ـ تهران اشاره کرد و گفت: دولت 15 درصد پیش‌پرداخت خود در زمینه فاینانس پروژه برقی کردن قطار مشهد ـ تهران را تا آذرماه پرداخت می‌کند.  او از پیش‌بینی ردیف بودجه برای زیارت استان خراسان رضوی در بودجه سال آینده خبر داد.

نوبخت در خصوص عامل افزایش ارز اظهار کرد: عامل اول این افزایش، مقاصد سیاسی بود، دشمنان تلاش کردند در کشور ناامنی سرمایه‌گذاری ایجاد کنند و عامل دیگر در افزایش نرخ ارز، کاهش نرخ ارز بانکی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران