شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120576 | |

با توجه به اهمیت مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم روحانی در ادامه به مردم اطمینان داد: ما برای آرامش مردم تصمیمات قاطع و محکمی در زمینه بازار ارز اتخاذ کردیم و کسی نگران واردات و صادرات و تامین کالاهای مورد نیاز نباشد.

ادامه از صفحه اول:

 تصمیمات قاطع در بازار ارز

با توجه به اهمیت مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم روحانی در ادامه به مردم اطمینان داد: ما برای آرامش مردم تصمیمات قاطع و محکمی در زمینه بازار ارز اتخاذ کردیم و کسی نگران واردات و صادرات و تامین کالاهای مورد نیاز نباشد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در برابر توطئه خارجی‌ها و برخی افراد کوته‌بین داخلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: تمام نیازمندی‌های کشور با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شود و کالاهای اساسی با همان قیمت قبل تامین خواهد شد و مردم نباید هیچ‌گونه نگرانی برای واردات داشته باشند. اگر واردات در گذشته ۵۰ میلیارد دلار بوده و امسال ۶۰میلیارد دلار باشد و اگر نرخ خدمات ۱۰میلیارد دلار بود و ۲۰میلیارد دلار شود، هیچ نگرانی نخواهیم داشت.

روحانی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور در فروردین ماه سال ۹۷ نسبت به سال گذشته

۱۵ درصد و واردات نیز ۷درصد افزایش داشته است، گفت: ما در مسیر توسعه کشور گام برخواهیم داشت و دولت متعهد است هر گونه مشکلی در این مسیر را حل و فصل کند. از همه ارکان کشور به ویژه مجلس، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی و مردم که همواره پشتوانه بزرگ تصمیمات دولت بوده‌اند، تشکر می‌کنم و باید مطمئن باشند که ما راهمان را به خوبی در مسیر توسعه ادامه می‌دهیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در جریان این سفر

۳ هزار میلیارد تومان، طرح و پروژه افتتاح و ۶ هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود، گفت: در راستای توسعه صنایع معدنی استان دستور دادم، توقفی که در پروژه ذوب مس ایجاد شده بود، برداشته شود و این گام خوبی برای توسعه اشتغال مردم و پیشرفت استان خواهد بود.

 ادامه روند توسعه در استان

روحانی با اشاره به سخنان نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی درباره ضرورت ارتقای بهداشت، درمان و ایجاد امکانات درمانی برای بیماران کبدی گفت: امروز نخستین پیوند کبد در تبریز انجام شده است.

رییس‌جمهور با تقدیر از مردم استان آذربایجان‌شرقی به خاطر ادب، ایثار و کار و کوشش خستگی‌ناپذیر گفت: هنگامی که در هیات وزیران طرح‌های مربوط به استان آذربایجان‌شرقی مطرح شد، تمامی اعضای دولت به اتفاق از کار و کوشش بی‌وقفه مردم، اجرای پروژه‌های بزرگ صنعتی و معدنی و تعهد فعالان اقتصادی نسبت به بانک‌ها و نظافت و عدم تکدی‌گری در این استان و شهر تبریز سخن گفتند و به آن افتخار کردند.

روحانی با بیان اینکه دولت و ملت ایران به آذربایجان و تبریز افتخار می‌کند، گفت: در این استان خیران و افراد نیکوکار تلاش‌های فراوانی در راستای ارتقای بهداشت، درمان و سلامت مردم انجام داده‌اند به‌گونه‌یی که صد خیر در ۵ سال گذشته ۲۶۰میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده‌اند و دولت متقابلا ۸۰۰میلیارد تومان در این بخش هزینه کرده است. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تلاش مسوولان شاهد بهره‌برداری از طرح‌های متعدد در زمینه بهداشت و درمان تا پایان دولت دوازدهم خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه دولت در دیگر بخش‌ها ازجمله صنعت، کشاورزی و سدسازی نیز برنامه‌های خوبی برای استان دارد، گفت: زبان آذری از افتخارات ایران عزیز است و از استاندار و مسوولان استان و دانشگاه‌ها می‌خواهم تا مرکز زبان و ادبیات ترکی را افتتاح و کتاب‌های مربوط به آن را چاپ کنند. زبان ترکی یکی از افتخارات و گل‌های معطر این سرزمین است.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید به ایثار مردم آذربایجان‌شرقی افتخار کنیم، گفت: من به مردم آذربایجان‌شرقی و غربی و منطقه غرب کشور، اعلام می‌کنم اگر تلاش‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم از سال ۹۲ نبود، در شهریور سال ۹۶ هیچ‌چیز از دریاچه ارومیه باقی نمی‌ماند و امروز اعلام می‌کنم که دولت یازدهم ۲ هزار و 200 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده و به شما قول می‌دهم دریاچه ارومیه به‌عنوان نگین ایران باقی بماند.

رییس‌جمهور اظهار داشت: بیش از هزار میلیارد تومان طرح و پروژه‌های متعدد برای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار است، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و وعده مسوولان ذی‌ربط در آینده ارتفاع آب دریاچه ارومیه یک متر افزایش خواهد یافت.

 پایبندی به تعهدات

روحانی اظهار داشت: در سفر گذشته به این استان اجرای 23 طرح و پروژه را به مردم قول دادیم و بیش از آنچه وعده کرده بودیم، برای اجرای طرح‌ها، اعتبار تخصیص دادیم، منتها از این تعداد، 18 پروژه عملیاتی و 5 پروژه در دست اجراست که دولت متعهد به تکمیل آنها خواهد بود.

روحانی با اشاره به عملیاتی شدن 50درصد از پروژه بزرگراه اهر به تبریز گفت: براساس برنامه‌ریزی اعتبار این پروژه 90 میلیارد تومان بوده که تاکنون 104میلیارد تومان پرداخت شده و دولت متعهد است این پروژه را تکمیل کند. همچنین اقدامات خوبی

در راستای احداث راه‌آهن میانه به تبریز انجام شده و امسال راه‌آهن بستان‌آباد افتتاح خواهد شد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه امسال استان آذربایجان‌شرقی از رحمت آسمانی برخوردار بود و وضع بارندگی نسبت به پارسال بهتر بوده است، افزود: ما در بسیاری از استان‌ها با مشکلات فراوانی در زمینه تامین آب مواجه هستیم و دولت متعهد به رفع این مسائل است که در این راستا کمیته سه نفره‌یی تشکیل شده و مشکلات موجود در زمینه تامین آب مناطق مختلف کشور را بررسی خواهند کرد.

رییس‌جمهور اظهار داشت: در این سفر اجرای 28طرح و پروژه را با اعتباری بالغ بر 1188 میلیارد تومان به مردم آذربایجان‌شرقی قول می‌دهیم که این جدا از 735 میلیارد تومانی است که از طریق صندوق توسعه ملی برای این استان درنظر گرفته شده است.

 جزئیات خبر غافلگیرکننده روحانی

برای مردم تبریز

رییس‌جمهوری در سخنرانی دیروز خود در اجتماع ده‌ها هزار نفری مردم در ورزشگاه تختی تبریز با اعلام یک خبر حاضران را غافلگیر کرد؛ خبری که همه مردم علاقه‌مند به دانستن جزئیات آن بودند.

روحانی در سخنرانی خود در پاسخ به درخواست امام‌جمعه تبریز برای ایجاد مرکز پیوند کبد در این کلان‌شهر به‌دلیل نیاز مبرم منطقه شمال غرب اعلام کرد که این مرکز در تبریز ایجاد و نخستین پیوند در همین امروز انجام شد.

اعلام این خبر که موجی از خوشحالی در میان حاضران و تشویق آنان را سبب شد، بازتاب گسترده‌یی در فضای مجازی و میان افکار عمومی داشت و همه درباره جزئیات این خبر خوشحال‌کننده از هم می‌پرسیدند.

مسوول هماهنگ‌کننده پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این باره گفت: امروز برای نخستین‌بار پیوند کبد در شمال‌غرب کشور در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز انجام شد.

سعید شفاعت خسروشاهی افزود: این پیوند از «نیلوفر بیگی‌یام» دختر 19 ساله ساکن آذربایجان‌شرقی که دچار مرگ مغزی شده بود، به بیمار مرد 49 ساله اهل زنجان انجام شد.

وی ادامه داد: این دختر 19 ساله بر اثر تصادف در بیمارستان بستری بود و به‌دلیل مرگ مغزی و با رضایت خانواده، 2 کلیه‌اش نیز به یک دختر 12ساله و مرد 36 ساله نیازمند کلیه در بیمارستان امام‌رضا(ع) تبریز پیوند زده شد.

خسروشاهی اظهار کرد: قلب این بیمار نیز برای پیوند دریچه و عروق قلبی به بیماران نیازمند دیگر به تهران انتقال یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران