شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در مراسم روز ارتش:

| کدخبر: 120170 | |

«راه‌حل اساسی برای منطقه و جهان تنها مذاکره سیاسی است.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری صحبت‌های خود در مراسم گرامیداشت روز ارتش را با آن به پایان می‌رساند.

گروه ایران  

«راه‌حل اساسی برای منطقه و جهان تنها مذاکره سیاسی است.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری صحبت‌های خود در مراسم گرامیداشت روز ارتش را با آن به پایان می‌رساند. اظهاراتی که نشان‌دهنده یکی از کلیدی‌ترین راهبردهای اجرایی دولت دوازدهم برای مواجهه با مشکلات منطقه‌یی و بین‌المللی است.

در شرایط حساس منطقه و فضای بین‌المللی دیروز رژه مشترک یگان‌های نمونه ارتش به مناسبت فرا رسیدن 29فروردین روز ارتش با حضور روحانی رییس‌جمهوری در جوار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد؛ مراسمی که رییس‌جمهوری در جریان راهبرد ایران را در مقابله با ماجراجویی‌های برخی کشورهای منطقه‌یی و تلاش‌ قدرت‌های جهانی برای نفوذ در منطقه تشریح کرد.  رییس‌جمهوری اعلام کرد: ایران به اقتدار و قدرت نظامی خود توأم با تنش‌زدایی ادامه می‌دهد و نیروهای مسلح در هر شرایطی آماده‌اند تا از استقلال، عزت و حیثیت کشور دفاع کنند.  روحانی در این مراسم با تبریک حلول ماه شعبان و سالروز میلاد امام حسین(ع) اظهار کرد: ارتش و سپاه همواره دوشادوش یکدیگر در میدان ایستادگی، رزم، جنگ و خدمت برای مردم در زمان صلح عمل کرده‌اند و ایثار و فداکاری آنها در کنار یکدیگر برای اعتلای این سرزمین بوده است.  رییس شورای عالی امنیت ملی، ارتش را بازوی توانمند کشور در برابر توطئه‌ها دانست و گفت: این نیرو همواره آمادگی خود را در مقاطع حساس نشان داده است.  روحانی ادامه داد: وظیفه ارتش طبق قانون اساسی حفظ نظام، استقلال و حراست از کشور است و همواره ارتش این 3 هدف مهم را از یاد نمی‌برد و در سرلوحه اهداف و سیاست‌ها و فعالیت‌های خود قرار داده است. ارتش با ابتکار و خلاقیت چه در ایام دفاع مقدس و چه پس از آن برای صنایع دفاعی ایران در کنار سایر رزمندگان آمادگی کافی خود را در همه مقاطع حساس نشان داد که برای کشور در برابر توطئه‌های بیگانگان ایستاده و بازوی توانمندی است. ارتش همواره در چارچوب قانون و انضباط راه و مسیر خود را بی‌کم و کاست و بدون منت و ادعایی طی کرده و هیچ‌گاه در برابر انجام وظایف خود از دولت یا ملت جایگاهی را نخواسته و همیشه در پی انجام وظیفه خود بوده است.  رییس قوه مجریه افزود: ارتش با اینکه سیاست را می‌فهمد اما هرگز در بازی‌های سیاسی وارد نشده و به وصیت و دستور امام راحل به خوبی عمل کرده است. روحانی ادامه داد: اگر در رژیم گذشته در کنار فسادهای اقتصادی، گاهی نام صاحب منصبان ارتش آن روزگار برده می‌شد، امروز در هیچ فسادی در جامعه و کشور نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد و این به معنای دست پاکی، پاکی و اخلاص ارتش ایران است.

 آمادگی نیروهای مسلح برای دفاع

او با تاکید بر اینکه ما نیازمند ارتش و سپاه قوی و بسیجی آماده هستیم، تصریح کرد: در یک منطقه حساس به سر می‌بریم، منطقه حساس غرب آسیا و خاورمیانه جایی که در 40سال گذشته شاهد توطئه‌های مختلف بود.  رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: هرازگاهی به طور بی‌شرمانه قدرت‌های خارجی در این منطقه حضور یافته و نفت و منابع اقتصادی این سرزمین و ذخایر کشورهای منطقه را برده‌اند.

روحانی یادآور شد: در یک منطقه ساده در جهان زیست نمی‌کنیم. در این منطقه حساس که می‌بینیم در اطراف ما قدرت‌های متجاوز لانه کرده‌اند و حضور غیرقانونی و نامشروع دارند و در امور منطقه بر خلاف قوانین بین‌المللی دخالت و بدون مجوز سازمان ملل و قواعد آمره بین‌المللی خودسرانه به کشورها تجاوز می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: در چنین منطقه‌یی که قدرت‌های بزرگ، گروه‌های تروریستی را به عنوان ابزار خود قرار داده‌اند برای بی‌ثباتی در این منطقه حساس، کشور نیاز به نیروهای مسلح مقتدر و بازدارنده دارد تا هم در برابر توطئه‌های قدرت‌های بزرگ بایستیم و هم به تروریست‌ها اجازه ندهیم که به خاک سرزمین ما چشم حضور و طمع داشته باشند. رییس دولت دوازدهم همچنین گفت: اگر ایران در 40سال گذشته در همه فراز و نشیب‌های ملت پیروز بوده در سایه ارتشی قوی، سپاهی مقتدر، بسیجی کارآمد و نیروی انتظامی آماده به کار بوده است البته پشتوانه اصلی نیروهای مسلح، ملت بزرگ ایران است و همواره ارتش و نیروهای مسلح در کنار مردم و مردم همواره در کنار نیروهای مسلح خود بوده‌اند. وی خاطرنشان کرد: اگر به سال 58 بازگردیم، سالی که امام راحل این روز را به نام ارتش نامید در سراسر کشور مردم در تظاهرات در خیابان‌ها برای وفاداری به ارتش به صحنه آمدند و شعار مردم فدای ارتش سر دادند و ارتش می‌گفت ارتش فدای ملت، امروز همان شعار ادامه راه ماست.  رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: در مقطع حساسی که امروز قرار داریم، نیروهای مسلح علاوه بر امنیت کشور توانسته‌اند در ثبات و امنیت منطقه نقش اساسی ایفا کنند و امروز ایران و نیروهای مسلح از هر زمان دیگر در مسائل منطقه و جهان تاثیرگذار هستند.  روحانی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح علاوه بر امنیت کشور توانسته‌اند در ثبات و امنیت منطقه نقش بسیار اساسی ایفا کنند.  او همچنین گفت: به صراحت می‌گویم دولت، فرهیختگان، ‌صنعتگران و شرکت‌های دانش‌بنیان با همه توان و قدرت در کنار ارتش ایران و سپاه پاسداران برای تولید و تهیه هر سلاحی که برای دفاع کشور نیاز دارند، هستند و به دنیا اعلام می‌کنیم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم عمدتا تولید کرده و اگر نیاز باشد، تهیه می‌کنیم و منتظر سخن، موافقت و نظر مثبت آنها نبوده، نیستیم و نخواهیم بود.

 سیاست تنش‌ زدایی ادامه دارد

رییس‌جمهوری تصریح کرد: در عین حال به کشورهای منطقه می‌گوییم، اساس سیاست ما نسبت به آنان حُسن همجواری و همسایگی خوب است. ما می‌خواهیم همسایه خوبی برای کشورهای منطقه باشیم. روحانی ادامه داد: ما قصد تجاوز به هیچ کشوری نداریم و همان‌طور که فرماندهی معظم کل قوا در روز مبعث فرمودند، ما نیازی نداریم به منافع یا سرزمین دیگران تجاوز کنیم چراکه کشوری بزرگ با منابع عظیم در اختیار داریم و ملتی بزرگ و فرهیخته داریم که در طول ده‌ها و صدها سال گذشته هیچ‌گاه متجاوز نسبت به دیگران نبوده و همواره به کمک دولت‌ها و ملت‌ها به پا خاسته است.  وی همچنین اظهار کرد: ما خواهان روابط صمیمانه و برادرانه با همسایگان خود هستیم و به آنها می‌گوییم سلاح، تجهیزات، موشک، هواپیما و تانک‌‌های ما هرگز علیه شما نیست و برای بازدارندگی است و به دنبال تقویت نیروهای مسلح خود هستیم.  رییس‌جمهوری بازدارندگی و دفاع مقتدرانه را از اصول سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: هیچ‌کس نباید از قدرت ایران نگران باشد اما به قدرت‌های بزرگ می‌گوییم که منطقه را پُر از باروت نکنند و برای منافع خودشان و دلارهایی که می‌خواهند از ذخایر کشورهای عربی این منطقه به تاراج ببرند، منطقه را از انواع سلاح‌های مختلف پُر نکنند.

روحانی خطاب به قدرت‌ها و دشمنان امنیت، ثبات و توسعه منطقه افزود: سلاح‌های شما نه می‌تواند آورنده استقلال برای کشورهای منطقه باشد و نه می‌تواند ترس و رعبی را برای ملت‌های بزرگی همچون ایران به وجود آورد. اموال مردم مسلمان این منطقه را تاراج نکنید و تاجرانه با کشورهای این منطقه مواجه نشوید و ذخایر آنها را نبرده و کارخانه‌های اسلحه‌سازی خودتان را روز به روز توسعه ندهید.  وی با بیان اینکه راه‌حل اساسی برای منطقه و جهان تنها مذاکره سیاسی برای حل مشکلات و رفتار مسالمت‌آمیز است، گفت: ما به اقتدار و قدرت نظامی خود توأم با تنش‌زدایی ادامه داده و می‌دانیم نیروهای مسلح ایران در هر شرایطی آماده‌اند تا از استقلال، عزت و حیثیت کشور دفاع کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران