شماره امروز: ۵۴۷

روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهور روسیه:

| کدخبر: 119926 | |

روسای‌جمهور ایران و روسیه در گفت‌وگویی تلفنی آخرین تحولات بین‌المللی، منطقه‌یی، اوضاع سوریه و چگونگی همکاری‌ها و روابط دوجانبه تهران-مسکو را مورد بررسی قرار دادند.

روسای‌جمهور ایران و روسیه در گفت‌وگویی تلفنی آخرین تحولات بین‌المللی، منطقه‌یی، اوضاع سوریه و چگونگی همکاری‌ها و روابط دوجانبه تهران-مسکو را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، روحانی دیروز در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری فدراسیون روسیه، حمله امریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزکارانه و در راستای روحیه دادن به تروریست‌های شکست خورده در این کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانین بین‌المللی به سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌یی از سوی عاملان آن امکان‌پذیر شود، باید شاهد بی‌ثباتی‌های جدیدی در نظام بین‌الملل و منطقه باشیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه «این اقدام تجاوزکارانه امریکا نشان داد که با تروریست‌ها رابطه مستقیم دارند»، افزود: امریکایی‌ها زمانی که احساس کردند دست تروریست‌ها از منطقه مهمی مانند غوطه شرقی کوتاه شده، این‌گونه عکس‌العمل از خود نشان دادند.

روحانی افزود: حمله امریکا و متحدانش به سوریه نشان‌دهنده آن است که در مسیر مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشکلات و مسائل جدید روبه‌رو هستیم و باید رایزنی و همکاری بیشتری با هم داشته باشیم. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امریکا و برخی کشورهای غربی نمی‌خواهند که اوضاع سوریه به راحتی به ثبات دایمی برسد، گفت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیفزاییم و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌های خود با روسیه را در چارچوب‌های دوجانبه و سه‌جانبه افزایش دهد.

روحانی افزود: متاسفانه همزمان با تنش‌آفرینی‌های جدید در منطقه رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزکارانه جدید علیه مردم فلسطین زده و این در حالی است که نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در منطقه شعله‌ور شود.

روحانی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال کمک‌های بشردوستانه به آنان تاکید کرد و گفت: ادامه درگیری و کشتار مردم در یمن به نفع هیچ‌کس نیست و ایران آماده کمک به هر روندی در راستای برقراری آتش‌بس، امنیت، صلح و نجات مردم این کشور است.

رییس‌جمهور همچنین با بیان اینکه روابط و همکاری‌های ایران و روسیه در بخش‌های مختلف به خوبی در حال پیشرفت بوده و توسعه مناسبات تحرک شایان ذکری داشته اظهار امیدواری کرد با تلاش مسوولان دوکشور روابط و همکاری‌های تهران- مسکو به ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری گسترش یابد. روحانی ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط و همکاری‌های نزدیک و صمیمانه‌تر با روسیه است.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌یی و بین‌المللی دیدگاه مشترکی دارند، گفت: حمله امریکا و کشورهای غربی به سوریه با هر بهانه‌یی نقض فاحش قوانین بین‌المللی است و این اقدام امریکا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نبوده و بهانه کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بی‌اساس و خلاف واقع است. پوتین با بیان اینکه حمله امریکا به سوریه در حالی انجام شد که کارشناسان کمیسیون بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان کشورها ایجاد شد و نباید در راستای تامین منافع سیاسی برخی قدرت‌ها باشد، چراکه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین‌الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه «این اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و به ویژه سوریه نمی‌شود»، گفت: روند رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام امریکا دشوارتر شد، اما باید در هر صورت رایزنی‌ها و روابط سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه ادامه یافته و برای توسعه صلح و ثبات و برقراری گفت‌وگو در این کشور تلاش کنیم. رییس‌جمهور روسیه با اشاره به ضرورت اقدامات برای حل بحران انسانی در یمن و آتش‌بس در این کشور خاطرنشان کرد: ایران و روسیه باید با هماهنگی بیشتر در راستای توسعه صلح و ثبات در منطقه گام بردارند.

پوتین همچنین بر توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه تهران- مسکو به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری تاکید کرد و گفت: در شرایط کنونی استفاده از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در راستای گسترش روابط و مناسبات ایران و روسیه ضروری است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران