شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری در جلسه شورای عالی اشتغال تاکید کرد

| کدخبر: 119683 | |

چند ساعت بعد از اظهارات صریح جهانگیری درباره راهبرد دولت برای کاهش نرخ ارز و اعلام نرخ ارز تک نرخی 4هزار و 200تومانی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری راهی جلسه شورای عالی اشتغال شد

چند ساعت بعد از اظهارات صریح جهانگیری درباره راهبرد دولت برای کاهش نرخ ارز و اعلام نرخ ارز تک نرخی 4هزار و 200تومانی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری راهی جلسه شورای عالی اشتغال شد تا برنامه‌های اجرایی دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش دامنه‌های اشتغال‌زایی مورد بررسی قرار بگیرد و درباره آن تصمیم‌سازی شود.

جلسه‌یی که در آن تمام چهره‌های اقتصادی دولت ازجمله شریعتمداری وزیر اقتصاد، نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه؛ کرباسیان وزیر اقتصاد و... جمع شدند تا درباره معضل بیکاری در کشورمان نسخه‌های به روزی را تدوین و در مرحله اجرا قرار دهند. به گزارش پاد، اسحاق جهانگیری در این جلسه ایجاد فرصت‌های شغلی را از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری کشور برشمرد و با بیان اینکه تثبیت شغل یکی از برنامه‌های جدی دولت است بر ضرورت اشتغال‌زایی در کنار صیانت از مشاغل موجود تاکید کرد.

معاون اول رییس‌جمهور ضمن تاکید بر ضرورت سرعت و دقت در پرداخت تسهیلات طرح اشتغال‌زایی روستایی ‌اظهار کرد: روند اجرای این طرح باید با سرعت بیشتری انجام شود و همه مکلف هستیم تا گره‌ها را از زندگی مردم باز کنیم البته باید دقت داشته باشیم که دقت کار نباید فدای سرعت شود و این تسهیلات در اختیار عده‌یی رانت‌جو قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سرعت فعلی در پرداخت این تسهیلات قابل قبول نیست از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا هفته آینده جلسه‌یی در این خصوص برگزار و موانع موجود را برطرف کنند و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه گزارشی از تعداد واحدهای تولیدی فعال در کشور ارائه کرد و گفت: برخی از این واحدها با شرایط نامطلوب مواجه بودند که تعداد آنها مشخص شد و تلاش شد تا مشکلات بسیاری از این واحدها برطرف شود و برخی نیز با مشکل منابع مالی و تامین سرمایه در گردش روبه‌رو هستند.

شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه برخی از واحدهای تولیدی با ظرفیت ۵۰ درصد مشغول فعالیت هستند، افزود: در ۱۲ماه سال گذشته ۵۸۳۱ پروانه بهره‌برداری جدید صادر شده که منجر به ایجاد ۱۰۲هزار و ۹۹۴ فرصت شغلی شده است.

وی افزود: رشد ۷درصدی مصرف برق صنعتی نشان‌دهنده این است که رونق به بخش صنعت کشور بازگشته است.

 عملکرد بخش کشاورزی در حوزه اشتغال

معاون وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست گزارشی از عملکرد بخش کشاورزی در حوزه اشتغال ارائه کرد و به تشریح پیشنهاداتی برای تسریع در اجرایی شدن برنامه‌یی اشتغال این وزارتخانه پرداخت.

در این جلسه که وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) و رییس سازمان تامین اجتماعی نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی اشتغال ضمن تشریح تحولات بازار کار در سال ۹۶ گزارشی از وضعیت اشتغال کشور و وضعیت برنامه و بودجه اشتغال برای سال ۹۷ ارائه کرد.

وی همچنین با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد که در بخش بیکاران حدود ۴۱درصد افراد تحصیلکرده هستند، گفت: آمارها همچنین بیانگر این است که تعداد زیادی از شاغلین فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند از این رو برنامه‌های اشتغال‌زایی بیشتر متمرکز بر فارغ‌التحصیلان

بیکار است.

دبیر شورای عالی اشتغال همچنین از تدوین

3 برنامه برای صیانت از اشتغال موجود در کشور خبر داد و گفت: برای تثبیت شغل و جلوگیری از ریزش نیروهای شاغل 3 برنامه پیشنهاد شده که پس از تایید در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران