شماره امروز: ۵۴۷

دادستان تهران خبر داد

| کدخبر: 118544 | |

در شرایطی که موضوع برخورد با متهمان در حادثه کهریزک همچنان در فضای عمومی جامعه دنبال می‌شود، دادستان تهران از صدور کیفرخواست علیه قاضی پرونده کهریزک خبر داد و گفت: این فرد هم‌اکنون در زندان به‌سرمی‌برد.

در شرایطی که موضوع برخورد با متهمان در حادثه کهریزک همچنان در فضای عمومی جامعه دنبال می‌شود، دادستان تهران از صدور کیفرخواست علیه قاضی پرونده کهریزک خبر داد و گفت: این فرد هم‌اکنون در زندان به‌سرمی‌برد.

به گزارش ایسنا، جعفری دولت‌آبادی از صدور کیفرخواست علیه علی‌اکبر حیدری‌فرد قاضی پرونده کهریزک با 6 عنوان اتهامی خبر داد و با اشاره به اینکه این دومین پرونده مفتوح برای نامبرده است، افزود: کیفرخواستی که در پرونده اول وی صادر شده بود، منتهی به صدور حکم محکومیت شده است و هم‌اکنون وی در زندان به‌سرمی‌برد.

وی در خصوص پرونده سردار رویانیان با 3 عنوان اتهامی، با اذعان به طولانی شدن زمان رسیدگی به این پرونده، این اطاله را ناشی از ضرورت حسابرسی و کارشناسی اقدامات مالی در پرونده اعلام کرد. وی همچنین از صدور 12 فقره کیفرخواست در پرونده‌های متهمان ارزی اخیر خبر داد.

در کنار این موارد دادستان تهران از آزادی مهدی جهانگیری با اخذ وثیقه خبر داد؛ اما دولت‌آبادی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران حاضر به ارائه توضیحات بیشتر درباره پرونده جهانگیری نشد و اعلام کرد بعد از بررسی‌های بیشتر اطلاع‌رسانی می‌شود.

دادستان تهران با اشاره به تجمع روز پنج‌شنبه (17/12/1396) عده‌یی از زنان مقابل وزارت کار به مناسبت روز جهانی زن که با دادن شعارهای ساختارشکنانه و بعضاً کشف حجاب همراه بود، در بیان اقدامات پلیس و دادسرای تهران در این راستا اظهار داشت: پلیس با اخذ دستور قضایی تعدادی از تجمع‌کنندگان را دستگیر کرد که تعدادی از آنان آزاد و برخی از آنها نیز بازداشت شدند که تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت؛ چرا که تشکیل تجمعات در معابر باید با اخذ مجوز قبلی و نباید با اقدامات ساختارشکنانه توأم باشد و پلیس مکلف است با اقدامات ساختارشکنانه مقابله کند.

وی ضمن تکذیب تحقیق از افراد کم سن و سال در پرونده جشن شهرداری تهران افزود: از برخی اعضای شورای شهر تهران انتظار می‌رود به جای حمایت از اقدامات ساختارشکنانه در این مراسم، بر عملکرد شهردار تهران بیشتر نظارت کنند.

 انتقاد از اظهارات نماینده مجلس

وی با انتقاد از اظهارات اخیر یک نماینده مجلس در خصوص فوت یکی از اغتشاشگران خیابان پاسداران، ضمن رد این ادعا، اظهار داشت: این نماینده مجلس اعتراض کرده که چرا برخی افراد در زندان فوت می‌کنند! از این حرف تعجب می‌کنم؛ چرا که تاکنون صرفاً سه نفر شامل سینا قنبری، کاووس سیدامامی و یک نفر در بازداشتگاه پلیس اراک فوت کرده‌اند که مسوولان در هر سه مورد توضیح کافی داده‌اند.

دادستان تهران اظهار این نماینده را مربوط به فردی به نام راجی که در حادثه خیابان پاسداران فوت کرده دانست و اظهار داشت: اینکه راجی در زندان یا حین بازجویی کشته شده کذب است. نامبرده روز اول حادثه یعنی اول اسفند 1396 در بیمارستان فوت شد و دادستانی در جلسه شورای امنیت کشور (1/12/1396) در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده است.

او با اعلام اینکه «تا 10 روز پس از فوت راجی، هویت متوفی مشخص نبود و سرپرست دادسرای جنایی پس از مشخص شدن هویت متوفی، طی تماس تلفنی با همسر وی در این خصوص اطلاع‌رسانی کرد»، افزود: در اوایل اسفندماه به معاون اول قوه قضاییه هم اطلاع‌رسانی شد که یک نفر در درگیری‌ها فوت شده است که در اظهارات سخنگوی قوه قضاییه انعکاس یافته است (6/12/1396)؛ اما با وجود این همه شواهد بر اینکه فوت نامبرده در بیمارستان بوده، این نماینده با اظهار اینکه محمد راجی که یکی از افراد بازداشت شده بود و خبر فوتش از زندان می‌رسد، اذهان عمومی را مشوش می‌کند؛ این در حالی است که فرد متوفی اساساً تحویل زندان نشده بود و نام وی در فهرست مکتوب دستگیرشدگان که شب اول برای اینجانب ارسال شد، درج نشده بود.

وی با توصیه به نمایندگان و مسوولان اجرایی دائر بر اینکه پیش از هر اظهاری موضوع را بررسی کنند تا مصداق کذب و خلاف واقع نباشد، افزود: رعایت این مهم به ویژه در مواردی مانند موضوع فوت فرد اخیرالذکر که تضعیف مسوولان قضایی و انتظامی را در پی دارد، ضروری است.

او در خصوص محکومیت یک جاسوس سرویس اطلاعاتی انگلستان به 6 سال حبس، اظهار داشت: این فرد که دارای تابعیت ایرانی-انگلیسی است، پرونده مفتوح دیگری مرتبط با یکی از بانک‌های خصوصی دارد که در جریان رسیدگی است.

دادستان تهران همچنین از محکومیت یکی از مسوولان سابق وزارت جهاد کشاورزی به 8سال حبس و انفصال دایم از خدمات دولتی خبر داد.

او اعلام کرد: تحقیقات در پرونده مهدی جهانگیری ادامه دارد و نامبرده هفته گذشته با تودیع وثیقه آزاد شده است.

 سرمایه‌گذاری دشمن در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی

دادستان تهران با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری دشمن در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی، افزود: دشمن فهمیده است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی قوی و مقاوم است و لذا در پی بحرانی جلوه دادن اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور است و سرپرستان دادسراها باید در این زمینه هوشیار باشند.

وی توجه دشمن به حوزه اجتماعی و از جمله عفاف و حجاب را با هدف خاموش کردن نور اسلام در ایران ارزیابی کرد و با اشاره به آیه 8 از سوره صف که می‌فرماید: «یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره و لوکره الکافرون» اظهار داشت: دشمنان انقلاب اسلامی به خیال خود می‌خواهند نور اسلام را در ایران خاموش کنند، اما هرگز موفق نخواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران