شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری ایران با رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی دیدار کرد

| کدخبر: 106159 | |

موضوع عضویت ایران در «بریکس» که مجموعه‌یی از کشورهای نوظهور اقتصادی را تشکیل می‌دهند، باعث شد تا سفر دیروز رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی به کشورمان و برنامه دیدارهایش با رییس‌جمهوری و رییس مجلس، بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های گروهی کشورمان پیدا کند.

گروه ایران

موضوع عضویت ایران در «بریکس» که مجموعه‌یی از کشورهای نوظهور اقتصادی را تشکیل می‌دهند، باعث شد تا سفر دیروز رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی به کشورمان و برنامه دیدارهایش با رییس‌جمهوری و رییس مجلس، بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های گروهی کشورمان پیدا کند.

 ایران سال‌هاست برای توازن بخشیدن به سیاست خارجی خود از طریق عضویت در اتحادیه‌های منطقه‌یی و بین‌المللی تلاش می‌کند تا زمینه حضور در بریکس را به‌وسیله توسعه مناسبات ارتباطی با کشورهای موثر در بریکس فراهم کند.

در کنار بحث بریکس، موضوع توسعه مناسبات اقتصادی ایران و آفریقای‌جنوبی موضوعی بود که در جریان دیدار رییس‌جمهوری با رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس‌جمهوری ایران در این دیدار با اشاره به حجم ظرفیت‌های بالای ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و... خواستار افزایش تبادلات اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور شد.

بعد از دیدار با روحانی رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی راهی بهارستان شد تا در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس کشورمان راهکارهای اجرایی برای افزایش سطح مناسبات را بررسی کنند. «بالکا‌ام بته» در این دیدار با استقبال از عضویت ایران در بریکس از آمادگی کشورش برای زمینه‌سازی در این خصوص خبر داد.

 تحکیم روابط همه‌جانبه با آفریقای‌جنوبی

رییس‌جمهور در دیدار رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی، نقش پارلمان‌های دو کشور را در توسعه و تقویت همکاری‌های مشترک بسیار مهم خواند و گفت: تهران از تقویت بیش از پیش همکاری‌های خود با پرتوریا در حوزه اقتصادی و از جمله معادن و انرژی استقبال می‌کند و آماده همکاری و صدور خدمات فنی و مهندسی به آفریقای‌جنوبی است.

روحانی سفر سال گذشته رییس‌جمهور آفریقای‌جنوبی به تهران را در تقویت همکاری‌های دوستانه و صمیمی دو کشور بسیار تاثیرگذار برشمرد و با اشاره به نقش تقویت همکاری‌های مالی در توسعه روابط اقتصادی ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو کشور در حوزه بانکی نیز توسعه یابد.

رییس‌جمهور در ادامه به موضوع گردشگری و اهمیت آن در افزایش رفت و آمد مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: با تقویت همکاری‌های مشترک در حوزه گردشگری، مردم دو کشور می‌توانند با فرهنگ و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی یکدیگر آشنا شده و این موضوع در استحکام و تقویت همکاری‌ها موثر است.

بالکا‌ام بته رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی نیز در این دیدار با قدردانی از استقبال گرم از هیات پارلمانی کشورش در این سفر بر عزم راسخ پرتوریا برای توسعه و تقویت بیش از پیش روابط با تهران در همه حوزه‌ها تاکید کرد.

رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی همچنین تاکید کرد که مردم و دولت کشورش منتظر سفر رسمی رییس‌جمهور ایران به کشورشان هستند.

 سرمایه‌گذاری آفریقای‌جنوبی در ایران

علی لاریجانی رییس مجلس دهم در نشست خبری مشترک خود با رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی اظهار کرد: سفر رییس‌جمهور آفریقای‌جنوبی به ایران گشایش‌هایی را در زمینه توسعه روابط دوجانبه به وجود آورد و سقف قابل قبولی در روابط تجاری دو کشور منظور شد و امروز نیز مذاکرات خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری دو کشور با رییس پارلمان آفریقای‌جنوبی داشتیم.

رییس قوه مقننه افزود: به ویژه در زمینه تولید انرژی و برق ایران می‌تواند سرمایه‌گذاری کرده و به آفریقای‌جنوبی کمک کند و ما از سرمایه‌گذاری این کشور در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی هم استقبال می‌کنیم. ضمن اینکه در نشستی که داشتیم مباحثی هم در مورد همکاری‌ها در زمینه حمل و نقل مطرح شد.

از سوی دیگر، بالکا‌ام بته رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی در نشست خبری خود با لاریجانی با تاکید بر نقش پارلمان‌ها در ایجاد روابط کشورها گفت: نشست‌های پارلمانی که در اقصا نقاط دنیا برگزار می‌شود، همکاری‌های خوبی را به دنبال دارد و اعتقاد داریم که در کنار مدیریت و زندگی خودمان باید نقش سازنده‌یی داشته باشیم تا جهان خوبی برای آیندگان بسازیم.

وی افزود: در سفری که رییس‌جمهور آفریقای‌جنوبی به تهران داشت، موضوع الحاق ایران به بریکس مطرح شد و ما هم این را در دستور کار خودمان قرار دادیم و علاقه‌مند هستیم که ایران هم به عضویت بریکس درآید.

رییس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی اظهار کرد: معتقدیم، اضافه شدن ایران می‌تواند سازنده و موجب اهتمام بیشتر نسبت به رشد و توسعه باشد.

ام‌ بته در پایان اظهار کرد: امیدواریم پیش از پایان سال جاری میلادی آقای روحانی سفری به آفریقای‌جنوبی داشته باشد و ما میزبان ایشان باشیم. همچنین یک بار دیگر میزبان آقای لاریجانی رییس مجلس ایران در آفریقای‌جنوبی باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران