شماره امروز: ۵۴۷

لاریجانی در دومین همایش روسای مجالس اوراسیا:

| | |

دومین همایش روسای مجالس اوراسیا صبح روز گذشته با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در سئول، پایتخت کره جنوبی آغاز شد. علی لاریجانی در این نشست یک روزه که روسای مجالس و مقامات 27کشور آسیایی و اروپایی در آن حضور دارند علاوه بر دیدار با مقامات کره جنوبی با مقامات و روسای مجالس کشورهای شرکت‌کننده دیدار کرد.

دومین همایش روسای مجالس اوراسیا صبح روز گذشته با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در سئول، پایتخت کره جنوبی آغاز شد. علی لاریجانی در این نشست یک روزه که روسای مجالس و مقامات 27کشور آسیایی و اروپایی در آن حضور دارند علاوه بر دیدار با مقامات کره جنوبی با مقامات و روسای مجالس کشورهای شرکت‌کننده دیدار کرد. او در بدو ورودش به کره جنوبی این نشست که از سال پیش شروع شد را  ابتکاری دانست که ایران در شکل‌گیری آن نقش مهمی ایفا کرده است. لاریجانی با بیان اینکه روسای مجالس آسیا و بخشی از اروپا همکاری‌هایی برای توسعه و حل مشکلات منطقه را پیگیری می‌کنند، اعلام کرد: با توجه به شرایطی که در عرصه بین‌المللی وجود دارد، این‌گونه نهادها و سازمان‌هایی که می‌توانند بسط پیدا کنند و از یک قاره هم فراتر بروند، می‌توانند به مسائل امنیت پایدار در منطقه و توسعه در روابط اقتصادی کشورها کمک کنند. لاریجانی متذکر شد: درخصوص سرمایه‌گذاری اقتصادی، استفاده از انرژی و مسائل امنیتی که منطقه را درگیر کرده، مسائل لازم در این نشست مطرح می‌شود. رییس پارلمان در سفری که به سئول داشت با روسای پارلمان‌های چک و فیلیپین دیدار و در دومین نشست روسای مجالس اوراسیا نیز سخنرانی کرد. لاریجانی گفت: ما بر این باوریم که برای تقویت امنیت و توسعه و گسترش همکاری‌های منطقه‌یی باید بیش از گذشته به ظرفیت‌های درون منطقه‌یی توجه کرد. در این راستا اتخاذ سیاست‌های مشترک در حوزه‌هایی مانند انرژی، صنعت، تجارت، ترانزیت کالا، خدمات و نیروی کار و سایر عرصه‌های اقتصادی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای همکاری‌های منطقه‌یی ایفا کند همچنین انجام اقدامات لازم جهت مقابله با تهدیدات و چالش‌های مشترک ازجمله در زمینه مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و نیز تحریم‌های اقتصادی یک جانبه که روابط آزاد تجاری بین‌المللی و منطقه‌یی کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند بسترهای مناسبی برای همکاری‌های چند جانبه بین کشورهای منطقه اوراسیا باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت مهم ژئوپلیتیک خود و دارا بودن ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این آمادگی را دارد تا بیش از پیش نقش مهم خود را در توسعه همه‌ جانبه، رفاه و کمک به ایجاد یک نظم امنیتی پایدار در منطقه اوراسیا ایفا کند. رییس مجلس ادامه داد: توانمندی‌های ایران در زمینه تولید انرژی و برخورداری از مسیر امن و دارای توجیه اقتصادی جهت انتقال حامل‌های انرژی به بازارهای جهانی، مسیرهای مواصلاتی ریلی و جاده‌یی، پیشینه و موقعیت تاریخی در شاهراه‌های موجود منطقه ازجمله جاده ابریشم، شبکه راه آهن سراسری آسیا و کریدور شمال- جنوب در کنار تجارب فراوان در زمینه مقابله با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر می‌تواند به ارتقای همکاری‌های منطقه‌یی و تحقق همگرایی اوراسیایی کمک شایانی کند.

 نقش مداخلات خارجی در  تشدید مشکلات

علی لاریجانی در ادامه سخنرانی‌اش در دومین همایش روسای مجالس اوراسیا تاکید کرد: این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که منطقه ما و جهان با چالش‌ها و بحران‌های عدیده سیاسی، امنیتی و اقتصادی مواجه است. متاسفانه امروزه پدیده تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز به یک تهدید ویرانگر جهانی تبدیل شده و صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره انداخته است. کشته و زخمی شدن هزاران انسان بی‌گناه و آوارگی میلیون‌ها نفر دیگر در کشورهایی مانند سوریه، لیبی، عراق، افغانستان و یمن ازجمله پیامدهای شوم این پدیده است. طی سال‌های اخیر شاهد جنایات شرم‌آور گروه‌هایی مانند داعش در سوریه و عراق و نیز در دیگر کشورها در آسیا و اروپا بوده‌ایم که نمونه اخیر آن اقدام جنایتکارانه تروریستی در تهران بود که منجر به شهادت و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان شد. وی خاطرنشان کرد: شرایط کنونی در سوریه که با مداخلات خارجی تشدید پیدا کرده، فاجعه‌یی انسانی در این کشور را رقم زده و منجر به نابودی زیرساخت‌های حیاتی این کشور شده است. ایران ضمن حمایت از اقدامات دولت سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی، نقش اساسی مردم سوریه در تعیین ساختار سیاسی و حمایتی خود و اهمیت راه‌حل سیاسی برای برون‌رفت از بحران کنونی در این کشور را مورد تاکید قرار می‌دهد. در این راستا جمهوری اسلامی ایران به همراه کشورهای روسیه و ترکیه تلاش‌های هماهنگی در چارچوب روند آستانه و با هدف کمک و سرعت بخشیدن به راه‌حل سیاسی به عمل آورده‌اند که باعث برقراری نسبی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در مناطق مختلف سوریه شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران