شماره امروز: ۵۴۷

بهای نفت خام دیروز اندکی افزایش یافت

| | |

نفت خام به مسیر صعود بازگشت. به گزارش رویترز، قیمت نفت که روز سه‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها از افت اقتصاد جهانی به‌شدت کاهش یافته بود، دیروز با اندکی افزایش روبرو شد.

گروه انرژی|

نفت خام به مسیر صعود بازگشت. به گزارش رویترز، قیمت نفت که روز سه‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها از افت اقتصاد جهانی به‌شدت کاهش یافته بود، دیروز با اندکی افزایش روبرو شد. رویترز این افزایش را به تمایل چین برای هزینه کرد در زمینه جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی نسبت داد. وزارت دارایی چین روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور هزینه مالی را در سال جاری برای پشتیبانی از رشد اقتصادی افزایش خواهد داد.

از سوی دیگر کاهش تولید‌های اوپک که از ابتدای امسال و با هدف کنترل مازاد عرضه به وجود آمده در بازار آغاز شده است، موجب شده تا قیمت نفت در سال جاری میلادی بطور نسبی تقویت شود.بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دیروز با 8 سنت، معادل 0.1 درصد افزایش به 61 دلار و 58 سنت رسید. قیمت نفت خام امریکا نیز امروز 3 سنت رشد داشت و به 53دلار و 4 سنت رسید.روز سه شنبه و به دنبال تشدید نگرانی‌ها از وضعیت اقتصاد جهانی که موجب میل سرمایه‌گذاران به بازارهای امنی نظیر بازار اوراق قرضه دولتی و بازار طلا شد، قیمت نفت 2 درصد کاهش یافت و بازارهای بورس جهان نیز شاهد افت شاخص‌ها بودند.

ژاپن روز چهارشنبه اعلام کرد که میزان صادرات این کشور در سال 2018 بیشترین کاهش طی بیش از 2 سال اخیر را تجربه کرده است. کاهش صادرات به چین و سایر کشورهای آسیایی به دلیل افت جهانی تقاضا و اختلافات تجاری امریکا و چین از عوامل افت صادرات ژاپن بوده است.بر اساس اعلام وزارت دارایی ژاپن، صادرات این کشور در ماه دسامبر 3.8 درصد نسبت به یک سال قبل افت داشته، در حالی که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز افت 1.9 درصدی را پیش بینی کرده بودند.افت تقاضا و کاهش رشد در اقتصاد جهانی بر رشد تقاضا برای خرید نفت نیز تاثیر خواهد گذاشت و قیمت‌ها را کاهش خواهد داد.استین جاکوبسن، اقتصاددان ارشد ساکسو بانک دانمارک در این باره گفت، اقتصاد جهانی دارد تضعیف می‌شود، اما دولت چین هر آنچه در توان دارد برای برقراری ثبات انجام خواهد داد.عامل مثبت دیگر تلاش امریکا و چین برای پایان دادن به اختلافات تجاری فی‌مابین و جلوگیری از کندی اقتصادی شدیدتر خواهد بود. اگر تا پیش از پنجم فوریه که سال نو چینی آغاز می‌شود توافقی میان دو کشور حاصل شود، محرک نیرومندی برای رشد اقتصاد چین فراهم خواهد کرد.

وزارت دارایی چین روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور هزینه مالی را در سال جاری برای پشتیبانی از رشد اقتصادی افزایش خواهد داد.

با وجود این جاکوبسن هشدار داد که برنامه‌های محرک اقتصادی که از سوی دولت چین اجرا شده برای همیشه از رشد اقتصادی حمایت نخواهد کرد و ریسک رکود دیگری در سال ۲۰۲۰ وجود دارد.آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک که هفته پیش نخستین گزارش ماهانه سال جدید خود را منتشر کردند، با وجود ابهاماتی که در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی وجود دارد در برآورد خود برای رشد تقاضای نفت خام تغییری ایجاد نکردند. رویترز می‌نویسد که عاملی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون از قیمت نفت پشتیبانی کرده، توافق کاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز میان کشورهای اوپک و غیراوپک بوده است. با این حال موفقیت تلاش‌های اوپک به تحولات مربوط به تولید نفت در امریکا بستگی دارد. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی امریکا، تولید نفت این کشور تحت تاثیر رونق حفاری نفت شیل، به میزان دو میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ رشد کرده و به رکورد ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی امریکا در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرده تولید نفت شل افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد، اما در سال‌های آینده آهسته‌تر خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران