شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 138348 | |

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها آمارها نشان می‌دهد؛ زندانیانی که تحت آموزش‌های حرفه‌آموزی در زندان‌ها قرار گرفته‌اند، آمار بازگشت مجدد آنها به زندان‌ها و چرخه جرم بسیار کم است.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها آمارها نشان می‌دهد؛ زندانیانی که تحت آموزش‌های حرفه‌آموزی در زندان‌ها قرار گرفته‌اند، آمار بازگشت مجدد آنها به زندان‌ها و چرخه جرم بسیار کم است.

اشتغال و حرفه‌آموزی زندانیان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها است. در حال حاضر ۱۳۰ کد رشته مهارت‌آموزی در زندان‌های سراسر کشور به زندانیان آموزش داده می‌شود که این رشته‌ها بر اساس نیازسنجی‌های بازار کار، علایق و استعدادهای زندانیان توزیع شده است. احمد راهرو خواجه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها، معتقد است اگر زندانی در مدت گذراندن دوره محکومیت خود بتواند تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و متناسب با نیازهای روز جامعه قرار بگیرد، می‌تواند بعد از خروج از زندان نیز آتیه خود و خانواده‌اش را تامین کند که این موضوع یک اصل مهم در راستای حفظ حقوق شهروندی و تکریم جایگاه انسانی وی است. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها درباره اشتغال و حرفه‌آموزی توضیحاتی را ارایه کرد.

به گفته او، اشتغال و حرفه آموزی یکی از مهم‌ترین ارکان برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در تمامی زندان‌های کشور است که با رویکرد توانمندسازی زندانیان جهت بازگشت به زندگی سالم اجرا می‌شود. میشل فوکو فیلسوف اجتماعی و روان شناس تاریخی فرانسوی در ابتدای اثر ارزشمند «مراقبت و تنبیه» نشان داده است که زیست در زندان‌های جدید به نحوه فزآینده‌ای شبیه به زیست آدمی در اجتماعات آزاد می‌شود. یکی از نشانه‌های گسست از نظام پیشامدرن زندان، اشتغال به کار زندانیان است. اهمیت کار و نقش آن در حیات آدمی برهیچ کس پوشیده نیست. همانطور که بسیاری از بزه‌ها زاییده بیکاری‌اند، این مساله در زندان نیز خود را بازمی‌نمایاند.احمد راهرو خواجه افزود: بیکاری مقدمه‌ای برای بزهکاری است بنابراین به هر میزان که ما بتوانیم این علت را از بین ببریم به همان میزان می‌توانیم نسبت به داشتن جامعه‌ای عاری از جرم امیدوارم باشیم.

او ادامه داد: در خصوص بزهکارانی که به دلیل تخطی از مقررات جامعه در زندان بسر می‌برند، دست اندرکاران علم اداره زندان‌ها برآن شدند تا در راستای کاهش فشارهای عصبی زندان، زندانیان را به کار مشغول یا حرفه‌ای به آنان آموزش دهند. کار در معنای خاص آن مظهر زنده بودن، زنده ماندن و حیات انسانی انسان است از این رو سرمایه‌گذاری در این بخش سهم بسزایی در کاهش آسیب‌های زندان و عدم بازگشت مجدد فرد به زندان پس از آزادی خواهد داشت. با توجه به آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته، بیکاری مقدمه‌ای برای بزهکاری است بنابراین به هر میزان که ما بتوانیم این علت را از بین ببریم به همان میزان می‌توانیم نسبت به داشتن جامعه‌ای عاری از جرم امیدوارم باشیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اشتغال و حرفه‌آموزی سازمان زندان‌ها به ایلنا گفت: فصل سوم از بخش دوم آیین‌نامه سازمان زندان‌ها به موضوع اشتغال و حرفه‌آموزی در زندان‌ها می‌پردازد که در آن بر اجرا، توسعه و نحوه فعالیت‌های حرفه‌آموزی و اشتغال در تمامی مراکز تامینی و تربیتی اشاره شده است. در حال حاضر در تمامی زندان‌های کشور فرآیند اشتغال و حرفه‌آموزی در دو بخش حرفه‌آموزی؛ شامل آموزش مهارت‌های شغلی و اشتغال؛ از جمله فعالیت‌های شغلی منجر به کسب درآمد برای زندانیان اجرا می‌شود. کلاس‌های حرفه‌آموزی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در زندان‌ها برگزار می‌شود که تمامی زندانیان می‌توانند در آن شرکت کنند و در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره، موفق به کسب گواهینامه مهارت ‌شوند که می‌توانند پس از آزادی از زندان از مزایای آن بهره‌مند شوند که از جمله آن می‌توان به ایجاد فرصت شغلی توسط مراکز مراقبت‌های بعد از خروج و دریافت وام اشتغال اشاره کرد. این در حالی است که در این گواهینامه‌ها هیچ اسمی از زندان قید نشده است.

راهرو خواجه ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۷۲۷ کارگاه اشتغال و مجتمع کشاورزی در زندان‌های کشور وجود دارد. ما اشتغالی را به رسمیت می‌شناسیم که “مولد باشد و زندانی از طریق آن کسب درآمد کند از این رو فرآیند اشتغال در زندان‌ها به ۵ شاخه صنعت، کشاورزی، خدمات، صنایع دستی و اعزام به کار تقسیم می‌شود. طبق آخرین آمار و در ۶ ماهه نخست سال ۹۷، ۱۰.۴ درصد زندانیان شاغل در بخش صنعت، ۲.۶درصد در بخش کشاورزی، ۲۱.۸ درصد در بخش خدمات، ۲۵.۴ درصد در بخش صنایع دستی و ۳۹.۹ درصد در بخش اعزام به مراکز عمومی و خصوصی خارج از زندان به کار مشغول به کار هستند.

   مشارکت ۶۸ درصدی زندانیان

در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای

این مقام مسوول در سازمان زندان‌ها اظهار کرد: اما در بخش حرفه‌آموزی در ۶ ماهه اول سال سال جاری ۶۸ درصد از زندانیان در کلاس‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، ۸ درصد در کلاس‌های سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و ۲۴ درصد در کلاس‌های سازمان جهاد کشاوزی و منابع طبیعی مشارکت داشته‌اند که هر کارآموز بطور میانگین به میزان ۱۳۳ ساعت تحت آموزش بوده است. خوشبختانه ۵۸ درصد از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال ۹۷ در ۶ ماهه اول محقق شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته‌ایم. لازم به ذکر است تعداد ۴۰۰ مربی اعزامی از سوی سه سازمان یاد شده برگزاری این کلاس‌ها را بر عهده دارند.مراکز حرفه آموزی و اشتغال مکانی است که می‌تواند محصور و در پوشش خارجی دارای حفاظت مناسب یا نامحصور و بدون حفاظت و مامور انتظامی یا درحالتی بینابین باشد که در آن محکومان بطور گروهی به کار اعزام می‌شود و پس از خاتمه کار به آسایشگاه‌های خود بازگشت داده می‌شوند.او با بیان اینکه منظور از اشتغال مولد به کلیه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که زندانی با پرداختن به آنها با توجه به سطح مهارت‌ها و توانایی‌های خود درآمد کسب می‌کند، افزود: در مورد اعزام به کار اشتغال مولد باید عرض کنم که برابر با ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مصوب ۱۳۸۴ مراکز

حرفه آموزی و اشتغال مکانی است که می‌تواند محصور و در پوشش خارجی دارای حفاظت مناسب یا نامحصور و بدون حفاظت و مامور انتظامی یا در حالتی بینابین باشد که در آن محکومان بطور گروهی به کار اعزام می‌شود و پس از خاتمه کار به آسایشگاه‌های خود بازگشت داده می‌شوند.راهرو خواجه ادامه داد: البته برابر با تبصره همین ماده سازمان زندان‌ها می‌تواند برنامه‌های حرفه آموزی، آموزش و اصلاح را در مورد متهمان نیز اجرا کند. همچنین برابر با ماده ۱۳

آیین نامه مذکور، محکومان بنابر تصمیم شورای طبقه‌بندی به منظور اشتغال کار یا حرفه‌آموزی به موسسه‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی اعزام می‌شوند که عبارتند از: الف: موسسه‌های درون زندان؛ که این موسسات ممکن است در مالکیت زندان باشد یا به سایر سازمان‌های دولتی یا موسسات خیریه یا تعاونی‌های یا بخش خصوصی تعلق داشته و زندان مجاز به استفاده از آنان باشد. ب: موسسه خارج از سازمان: این موسسات ممکن است در مالکیت سازمان باشد یا به سایر سازمان‌های دولتی یا غیردولتی یا عام المنفعه یا موسسات خیریه یا تعاونی‌ها یا بخش خصوصی تعلق داشته و زندان مجاز به استفاده از آنان باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران