شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 114968 | |

رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور با اشاره به اهمیت توجه جدی به بیماری‌های ژنتیکی گفت: تمام نوزادان ایرانی در رابطه با ۲۰ بیماری متابولیک غربالگری می‌شوند

رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور با اشاره به اهمیت توجه جدی به بیماری‌های ژنتیکی گفت: تمام نوزادان ایرانی در رابطه با ۲۰ بیماری متابولیک غربالگری می‌شوند. سرویس زینلی در مراسم رونمایی از نخستین نسخه ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) در پژوهشگاه علوم و غدد درون‌ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این کار در کشور شروع شده و باید با قوت ادامه پیدا کند.

وی به استفاده از علم ژنتیک در برخی موارد حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر می‌توان مشخص کرد که جنین در شکم مادر مبتلا به برخی بیماری‌هاست و همچنین می‌توان سلامت آن را قبل از انتقال به رحم مادر مشخص کرد. زینلی اظهار کرد: هرچند در حال حاضر استفاده‌هایی از علم ژنتیک می‌شود، اما در آینده، این دانش و فناوری کاربردهای بسیار بیشتری در حوزه سلامت و درمان خواهد داشت. رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور با بیان اینکه استفاده از داروهای خاص در آینده براساس ساختار ژنتیکی فرد انجام می‌شود، گفت: در آینده آزمایش‌های ژنتیکی مشخص می‌کند که چه داروهایی برای فرد مناسب است. بنا بر اعلام روابط عمومی برگزاری این مراسم، زینلی پیش‌بینی کرد که تعیین توالی ژنوم هر فرد به جای صرف میلیاردی، با هزینه حدود ۱۰۰ دلار و به جای ۱۰ سال، حدود یک شبانه روز مشخص خواهد شد که این موضوع نشان‌دهنده تحول شگرف در این حوزه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران