شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29186 | |

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان اینکه اجرای طرح فروش اقساطی به تامین مالی بنگاه‌ها و خروج اقتصاد از رکود کمک می‌کند، گفت: در شرایط رکود باید سمت تقاضا تحریک شود و این طرح به این موضوع کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، همچنان سایه سنگین رکود بر سر بخش‌های تولیدی و صنعتی کشور و تولیدکنندگان ایرانی قرار دارد و باعث شده که تولیدات کارخانجات در انبارها بماند، بانک مرکزی برای نجات تولید از این وضعیت، طرح فروش اقساطی را برای کمک به چرخه تولید طراحی کرده که قرار است این طرح در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و بررسی شود؛ البته اجرایی شدن این طرح باعث تحریک بخش تقاضا و به سبب آن افزایش تورم خواهد شد. لازم به یادآوری است که برخی کارشناسان معتقد هستند لازمه خروج از رکود، تحریک و افزایش نرخ رشد تورم است.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، درمورد طرح فروش اقساطی و بررسی آن در شورای پول و اعتبار، گفت: اگر این طرح اجرایی شود، می‌تواند هم رویکرد تامین وسایل موردنیاز مردم و واحدهای تولید را شکل دهد و همین‌طور یک ابزار تامین مالی برای بنگاه‌های تولیدی باشد.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: طرح فروش اقساطی باعث تامین نقدینگی موردنیاز تولید صنعتی و اقتصادی کشور که اکنون از این وضعیت رنج می‌بردند، شده و سرمایه در گردش آنها تامین می‌شود و از طرفی فروش‌های مستمری هم برای این واحد‌ها ایجاد خواهد شد که باعث تحول و تحرک را در حوزه فعالیت‌های اقتصادی بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند.

سیاست انبساطی در زمان رکود از موضوعات مهم کشور

عضو شورای پول و اعتبار بااشاره به اینکه باید معلوم شود که در فروش اقساطی منظور و اولویت چه کالاهایی و چه مجموعه‌هایی است، تصریح کرد: باید مشخص شود که سقف استفاده از فروش اقساطی به چه میزان و با چه نرخی است و میزان هر فرد یا هر خانوار چه مقدار درنظر گرفته می‌‎شود.

پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه باید بررسی شود که اجرای این طرح چه بخش، منابع و حجمی را لازم دارد که به تامین مالی و ایجاد رونق کمک شود، ادامه داد: اینکه در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شود یا نه، بحث بعدی است، اما کلیات این طرح قابل‌قبول است. وی در پاسخ به این سوال که اجرای این طرح باعث تحریک و رشد تقاضا و رشد تورم منجر خواهد شد؟ بیان کرد: در شرایط رکود قطعا باید سمت تقاضا تحریک شود و این طرح به این موضوع کمک می‌کند و با تحریک طرف تقاضا فرآینده عرضه هم باید متعادل‌تر باشد که در شرایط حال لازم است که این کار انجام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بااشاره به اجرای این طرح و رشد تورم، تصریح کرد: سیاست انبساطی در زمان رکود یکی از موضوعات مهم کشور است که ارائه تسهیلات و اجرای طرح فروش اقساطی یکی از این سیاست‌هاست که به تامین مالی بنگاه‌ها کمک می‌کند و روی وضعیت رکودی تاثیر داشته باشد که از رکود خارج شویم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران