شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29190 | |

قائم‌مقام بانک مرکزی:

کمیجانی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر نیز گفت: افزایش تقاضا در ماه‌ پایانی تابستان، تقاضای ارز حجاج و کاهش درآمدهای نفتی، سه عامل افزایش مقطعی نرخ ارز بود و شایعه دستکاری نرخ ارز برای تامین یارانه نقدی صحیح نیست.

اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران درباره ارائه تسهیلات بانکی برای خرید کالاهای بادوام گفت: بانک مرکزی برای تقویت بخش تقاضا درراستای تقویت تولید، برنامه‌هایی دارد و در این راستا گزارشی برای ارائه به شورای پول و اعتبار در حال تهیه است.

قائم‌مقام بانک مرکزی از تهیه گزارش تخلف بانک‌ها از مصوبه نرخ سود شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: افزایش تقاضا در ماه‌ پایانی تابستان، تقاضای ارز حجاج و کاهش درآمدهای نفتی سه عامل افزایش نرخ ارز بود. قائم‌مقام بانک مرکزی افزود: به‌طور کلی در این طرح تلاش این است که با استفاده از ابزار خرید دین بتوان زمینه پرداخت تسهیلات خرید کالاهای بادوام صنعتی ازجمله خودرو و لوازم خانگی را فراهم کرد. در عین حال، بانک مرکزی امیدوار است این طرح خارج از نوبت شورای پول و اعتبار قرار گیرد. وی تصریح کرد: بنا نیست در قالب سیاست تقویت تقاضا، نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد، این درحالی است که افزایش تقاضا در ماه‌ پایانی تابستان، تقاضای ارز حجاج و کاهش درآمدهای نفتی، سه عامل افزایش مقطعی نرخ ارز بود و شایعه دستکاری نرخ ارز برای تامین یارانه نقدی صحیح نیست. وی ادامه داد: در گذشته برخی بانک‌ها متصل به سامانه پرداخت تسهیلات ازدواج نبودند که در حال حاضر، فعال شده‌اند و امیدواریم با فعال شدن همه بانک‌ها تمامی نیازها پوشش داده شوند اما باید توجه داشت که منابع قرض‌الحسنه محدود است و باید امکانات بانک‌ها در برابر تقاضا را درنظر بگیریم. البته برنامه‌ریزی ما پاسخ به تقاضای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است. کمیجانی در پاسخ به سوالی درباره عدم رعایت نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات در بانک‌ها گفت: چنین گزارش‌هایی به بانک مرکزی هم رسیده است که گاه نرخ سود برخی بانک‌ها از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تخطی می‌کند که در این رابطه، گزارش‌هایی در بانک‌ مرکزی در حال تهیه است. وی ادامه داد: بخش نظارت بانک مرکزی مرتب به بانک‌ها مراجعه می‌کند و گزارشی در این زمینه تهیه شده که به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد. انتظار داریم بانک‌ها براساس مصوبه شورا عمل کنند، ضمن اینکه اقدامات برخی بانک‌ها و موسسات پسندیده نیست و باید مصوبه شورا اولویت قرار گیرد و هدف ما هم این است که بانک‌ها در این مسیر حرکت کنند. قائم‌مقام بانک مرکزی درباره اعطای مجوز به موسسه مالی ثامن‌الحجج، گفت: تیم حسابرسی در حال بررسی اسناد و مدارک این موسسه است. اکبر کمیجانی درباره تسهیلات بانکی برای خرید کالای بادوام داخلی، اظهار داشت: بانک مرکزی برای تقویت بخش تقاضا درراستای تقویت تولید، برنامه‌هایی دارد و در این راستا گزارشی برای ارائه به شورای پول و اعتبار در حال تهیه است. هدف در این طرح این است که با استفاده از ابزار خرید دین بتوان زمینه پرداخت تسهیلات خرید کالاهای بادوام صنعتی ازجمله خودرو و لوازم خانگی را فراهم کرد.

قائم‌مقام بانک مرکزی تصریح کرد: بنا نیست در قالب سیاست تقویت تقاضا، نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد. کمیجانی در ارتباط با اتمام مهلت صرافی‌ها برای دریافت مجوز گفت: اگرچه صرافی‌ها برای ارائه اسناد و دریافت مجوز نیاز به زمان دارند اما تمدید دوباره مهلت برای این کار به تعاملات آنها با بانک مرکزی بستگی دارد. به هرحال، تلاش بانک مرکزی همچنان بر این است که صرافی‌ها برای تکمیل مدارک و طی مراحل دریافت مجوز مراجعه کنند. قائم‌مقام بانک مرکزی درباره اعطای مجوز به موسسه مالی ثامن گفت: تیم حسابرسی در حال بررسی اسناد و مدارک این موسسه است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران