شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29245 | |

کمپانی‌های بزرگ دارویی در راه ورود به کشور

ایسنا وزیر بهداشت ضمن تاکید بر تغییر شکل مسیر واردات دارو به ایران و همچنین واردات به شرط انتقال دانش فنی ساخت آن به کشور گفت: تا پایان امسال چندین کمپانی بزرگ دارویی جهت سرمایه‌گذاری در بازار بزرگ ایران فعال خواهند شد.

دکترسیدحسن هاشمی در مراسم امضای تفاهمنامه ساخت کارخانه داروسازی در ایران با همکاری شرکت نووو نوردیسک دانمارک گفت: دیابت بیماری است مهلک که متاسفانه با توجه به نوع تغذیه و همچنین کم‌تحرکی جوامع رو به افزونی است. در ایران حدود پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت قطعی داریم و حداقل پنج میلیون نفر نیز استعداد ابتلا به این بیماری را دارند. کشورهای اطراف ایران به ویژه کشورهای عربی به دلیل نوع تغذیه و همچنین کم‌تحرکی مضاعف از بار بیشتر بیماری دیابت برخوردارند.

هاشمی فعالیت شرکت نووو نوردیسک در تولید داروهای دیابت را مورد اشاره قرار داد و افزود: این کمپانی هفتمین کمپانی مهم دنیا در تولید و فروش داروست. خوشحالیم که در ارزیابی‌هایی که انجام دادند، از منطقه ما ایران را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند چراکه ایران از باثبات‌ترین کشورهای منطقه به لحاظ اقتصاد و همچنین برخورداری از نیروی انسانی جوان و فنی است. ایران ثابت کرده است که طی سه‌دهه تحریم پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: براین اساس درحال حاضر به نظر می‌رسد به جای آنکه درب‌های کشور برای واردات باز شود باید شکل واردات تغییر کند، به نحوی که صرفا به داروهایی اجازه ورود می‌دهیم که پس از مدتی دانش فنی ساخت دارو را به کشور منتقل کنند؛ به این ترتیب درجهت خلق ثروت برای ایران تلاش خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود 15 کشور همسایه ایران و همچنین آفریقا می‌توانند مورد هدف کمپانی‌هایی باشند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند. البته این علاوه بر منطقه آسیا و کشورهای مجاور ایران است.

وی افزود: تا پایان امسال نیز چندین کمپانی بزرگ دارویی جهت سرمایه‌گذاری در ایران فعال خواهند شد. در مورد شرکت نووو نوردیسک نیز امیدواریم هر دو طرف این تفاهمنامه به تعهدات خود متعهد باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد بهره‌برداری از این شرکت دانمارکی درکشور باشیم و بتوانیم در کمتر از یک دهه بازارهای منطقه را دراختیار بگیریم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران