شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29194 | |

در نشست مشترک خصوصی- دولتی‌ها مطرح شد طیب‌نیا وعده داد پس از رفع تحریم‌ها، دلار تک‌نرخی شود

11‌بندی که آزاد شد

بر اساس تصمیماتی که در شورای گفت‌وگو گرفته شده است، توسعه خدمات بانکی، پوشش بیمه‌یی صادرات، توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی و ترانزیتی، بهبود امکانات زیرساختی در پایانه‌های مرزی، فراهم آوردن امکان حمل یکسره کالا از مبدأ تا مقصد، از سرگیری اعطای جوایز صادراتی و ایجاد مشوق‌های صادراتی برای صادرکنندگان، رفع محدودیت تردد برای بازرگانان ایرانی از سوی اقلیم کردستان و صدور روادید بلندمدت برای بازرگانان ایرانی، احداث مراکز تجاری ایرانی در عراق و اقلیم کردستان و توسعه بازارچه‌های مرزی، مناطق آزاد تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، توافق بر سر تعرفه‌های ترجیحی ایران با عراق و اقلیم کردستان به ویژه بعد از افزایش تعرفه‌های وارداتی از سوی عراق، تثبیت مقررات صادرات و واردات بین دو کشور و اطلاع‌رسانی به موقع بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و توجه به استانداردسازی کالاها و تسهیل امور صادراتی در خصوص کالاهای دارای نشان استاندارد، از مواردی هستند که از سوی تجار فعال در حوزه عراق مورد تاکید قرار گرفته است.

200میلیون دلار در جیب صادرات مهندسی

رییس اتاق ایران همچنین به نگرانی‌های مربوط به تغییر نرخ ارز پس از اجرای برجام اشاره و در این مورد تصریح کرد: این روزها شاهد افت صادرات هستیم که دلیل اصلی آن نگرانی تجار از نرخ ارز و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است که این مساله در جلسه شورای گفت‌وگو مطرح شد و طبق گفته وزیر اقتصاد، دولت یازدهم به نظام ارزی شناور مدیریت شده اعتقاد دارد و بر اساس آن پس از برجام نیز تغییر ناگهانی در نرخ ارز نخواهیم داشت و همین فضای آرامش ادامه پیدا می‌کند.

جلال‌پور در ادامه شرایط صادارت خدمات فنی ومهندسی به کشور عراق را نامناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: طبق گزارش‌هایی که از سوی فعالان این حوزه ارایه شده است اگر 200میلیون دلار از سوی دولت برای حمایت از این حوزه در قالب وام در نظر گرفته شود، خدمات فنی و مهندسی کشور می‌تواند به حیات خود ادامه دهد و بازارش را از دست ندهد. طبق گفته جلال‌پور مقرر شد که برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی دولت برای پرداخت این مبلغ به صورت دو مرحله‌یی و هر بار 100میلیون یورو انجام شود.

نرخ ارز، دست نخورده می‌ماند

نعمت‌زاده نیز در مورد نرخ ارز و در جهت تکمیل کردن سخنان جلال‌پور اظهار کرد: به افرادی که معاملات خود را به دلیل اینکه فکر می‌کنند نرخ ارز در ماه‌های آینده تغییر می‌کند، پیشنهاد می‌شود که به فعالیت خود ادامه دهند زیرا نرخ واقعی ارز تقریبا در همین حدود است. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نوسانات نرخ ارز گفت: همان‌طور که وعده داده شده بود نرخ ارز تغییرات زیادی نداشته و از ثبات نسبی برخوردار است. او اضافه کرد: برخی به زعم اینکه نرخ ارز تغییر می‌کند، معاملات خود را متوقف کرده‌اند اما با توجه به اینکه در 6ماه گذشته نوسانات نرخ ارز تغییر زیادی نداشته در ماه‌های آینده نیز نرخ ارز در همین حدود باقی می‌ماند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صادرات در سال‌های گذشته از نرخ ترجیحی برای تسهیلات بانکی برخوردار بود اما به دلایل خاصی سیستم بانکی و بانک مرکزی، از دو سال قبل نرخ تسهیلات بانکی برای صادرات با نرخ تسهیلات بانکی برای سایر بخش‌ها یکسان شد. بر اساس اظهارات نعمت‌زاده تقاضای وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که برای حمایت از صادرکنندگان نرخ تسهیلات صادراتی مجدد به حالت سابق برگردد و ترجیحی شود که این موضوع قرار است در جلسه آتی شورای پول و اعتبار به بحث گذاشته شود. نعمت‌زاده از رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز درخواست کرد در شورای پول و اعتبار همفکری لازم را در این رابطه به عمل آورد تا شرایط بهتری برای تسهیلات صادراتی فراهم شود. وی اظهار داشت: هم‌اکنون بانک‌ها به صادرات، تسهیلات ارایه می‌دهند اما با نرخ معمول که حدود ۲۴ درصد است.

تعرفه واردات خودرو تغییر نمی‌کند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد گمرک برای تغییر تعرفه واردات خودرو گفت: پیشنهاد گمرک مربوط به تغییر تعرفه خودروهای گران‌قیمت و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است که از گذشته نیز وزارت صنعت در این مورد مطالعاتی صورت داده و پیشنهاداتی را مطرح کرده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حال حاضر واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به کشور ممنوع است، اما برخی معتقدند به جای اینکه واردات ممنوع باشد، دولت به نحو دیگری اعمال کنترل کند اما هنوز به جمع‌بندی در این زمینه نرسیده‌ایم. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بعید می‌دانم به زودی تصمیم جدیدی در این رابطه گرفته شود و باید دقت داشت که نظرات کارشناسی همچون طرح گمرک همیشه وجود داشته است.

راهی برای تسهیل صادرات

نعمت‌زاده با بیان اینکه نرخ ترجیحی تسهیلات صادرات به شورای پول و اعتبار می‌رود، تاکید کرد: برای توسعه صادرات مانند سال‌های گذشته به دنبال ایجاد نرخ‌های ترجیحی مانند بخش کشاورزی بودیم به همین منظور پیشنهاد ما در شورای پول و اعتبار به بحث و بررسی گذاشته می‌شود تا شرایط برای صادر‌کنندگان تسهیل شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر تسهیلات با نرخ معمولی و طبق روال معمول دنبال می‌شود. او در خصوص یکپارچه‌سازی نرخ ارز در سیستم بانکی گفت: برنامه‌ریزی‌هایی برای یکسان‌سازی نرخ ارز انجام شده است، اما بعید است تا پایان کامل تحریم‌ها اتفاق خاصی در این زمینه روی دهد و موفق به تک نرخی شدن نرخ ارز شویم.

پیمانکاران گرفتار ضمانت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مشکلات تجارت با عراق ادامه داد: کشور عراق به خاطر افت قیمت نفت و مبارزه با تروریسم تعلل‌هایی در پرداخت‌های خود به پیمانکاران ایرانی دارد این امر مشکلاتی را برای پیمانکاران ما ایجاد کرده است.

نعمت‌زاده تاکید کرد: سیستم بانکی از طریق بانک توسعه صادرات به دنبال حل آن است و ابلاغیه مربوط را صادر کرده اما با توجه به مشکلاتی که پیمانکاران ما برای ارایه ضمانت دارند، قرار شد که با کمک صندوق ضمانت صادرات راهکاری برای پیمانکاران پیدا شود.

اولویت خروج از رکود

در ادامه رضا رحمانی، رییس کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه واردات یک میلیارد دلار می‌تواند نزدیک به 100 فرصت شغلی در کشور ایجاد کند، تشریح کرد: به‌طور قطع این رقم برای صادرات بیش از این خواهد بود. صادرات یک رسالت است به ویژه در شرایط کنونی که دچار رکود هستیم.

وی صادرات را راهکاری برای خروج از رکود دانست و افزود: اولویت کاری نمایندگان مجلس در این روزها فراهم کردن شرایط مناسب برای صادرات است. در این رابطه عراق به دلیل ویژگی‌هایی که دارد در اولویت قرار گرفته ولی نگاه ما تنها به این بازار معطوف نیست و همه کشورهای همسایه و بعد سایر کشورهای دنیا متناسب با ظرفیت‌هایی که دارند، مورد توجه ما قرار دارند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران