شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29253 | |

ناسا آژانس فضانوردی امریکا آزمایش ژنتیکی مهمی را در فضا انجام می‌دهد که تحقق بسیاری از پروژه‌های کلان فضایی آینده بستگی به نتایج آن دارد. مهم‌ترین موضوعی که به چالشی بزرگ در راه تحقق ایده سفرهای طولانی مدت فضایی تبدیل شده، لطمات جدی احتمالی است که تصور می‌شود از جانب پرتوهای کیهانی به سلامت فضانوردان وارد می‌شود. همین موضوع دستمایه تحقیقاتی گروهی از دانشمندان ناسا شده تا با یاری گرفتن از دو نفر از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی تاثیر حضور طولانی‌مدت در فضا بر فیزیولوژی انسانی را مورد بررسی دقیق قرار دهند. دو تن از این فضانوردان یعنی اسکات کلی و میخاییل کورنینکو حدود یک سال است که در این ایستگاه فضایی زندگی می‌کنند. در واقع آنها بخش اصلی پروژه‌یی تحقیقاتی هستند که نتیجه آن تاثیر بسزایی بر تصمیم‌گیری‌های کلان آینده سفرهای طولانی‌مدت فضایی خواهد داشت. دانشمندان ناسا در این پروژه یک ساله تغییرات احتمالی ساختار ژنتیکی این دو فضانورد را مورد مطالعه جدی قرار می‌دهند.

این دو فضانورد نخستین افرادی هستند که برای چنین مدت طولانی در فضا به سر می‌برند. یکی از این دو فضانورد یعنی اسکات کلی برادر دوقلویی دارد که او نیز پیش‌تر از فضانوردان ناسا بوده و حالا بخشی از پروژه تحقیقاتی اخیر این آژانس فضانوردی محسوب می‌شود.

دانشمندان ناسا ضمن نمونه‌برداری ژنتیکی از این دو برادر در تلاش هستند تا پاسخی روشن به پرسشی مهم ارائه کنند: آیا سفرهای طولانی‌مدت فضایی تهدیدی برای سلامت فضانوردان به شمار می‌آید؟

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران