شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 8534 | |

معاون ستاد مدیریت سوخت کشور:

معاون ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با اعلام اینکه به اشتباه در رسانه‌ها عنوان می‌شود، مصرف بنزین افزایش یافته است از رشد منفی مصرف بنزین در سال جاری خبر داد. حسین هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم، با اعلام اینکه از دی‌ سال گذشته تاکنون بالغ بر 6‌ میلیون قطعه کارت سوخت ابطال شده یا سهمیه آنها‌ کاهش یافته است گفت: از این تعداد 5.3‌میلیون قطعه کارت سوخت مربوط به موتوسیکلت‌های فرسوده، سرقتی، فاقد پلاک ملی یا فاقد هویت بود.

وی ادامه داد: باقی آن هم مربوط می‌شد به‌خودروهای فرسوده، اسقاط شده، آموزشگاه‌های تعلیم رانندگی و خودروهایی که در چرخه حمل‌ونقل عمومی فعالیتی نداشتند ولی سهمیه عمومی دریافت می‌کردند؛ مانند کارت سوخت آژانس‌ها که در این اقدام، سهمیه سوخت 100هزار کارت سوخت آژانس از 250هزار کارت سوخت به سهمیه شخصی تبدیل شد.

وی با اشاره به اینکه روند ابطال کارت‌های سوخت ادامه دارد توضیح داد: در حال حاضر دیگر هیچ موتوسیکلت فاقد پلاک ملی کارت سوخت ندارد. بنابراین از این پس کارت سوخت موتوسیکلت‌هایی که پلاک ملی دارند و به سن فرسودگی می‌رسند و خودروهای سواری با سن بیش از 25سال و وانت‌بارهای با سن بالای 30سال ابطال می‌شوند.

هاشمی با بیان اینکه برخلاف گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر می‌شود، مصرف بنزین افزایش نیافته است گفت: ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور آمار مصرف بنزین را از مبادی رسمی دریافت می‌کند. بر اساس همین آمار مصرف بنزین نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. وی با اعلام اینکه سهمیه بنزین یارانه‌یی (بنزین با نرخ 700تومان) در سال 93 نسبت به سال 92 به‌طور کلی 7.3میلیون لیتر کاهش یافته است اظهار کرد: مصرف این فرآورده - در بخش آزاد و یارانه‌یی - از اردیبهشت تا پایان مهر امسال به‌طور متوسط چهار‌میلیون لیتر نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. به گفته معاون ستاد مدیریت سوخت، متوسط مصرف بنزین از 67میلیون لیتر در سال 1392 به کمتر از 63میلیون لیتر در سال 1393 رسیده است.

هاشمی با اشاره به اینکه امسال حدود 1.4میلیون دستگاه خودرو و موتوسیکلت در بخش مصرف بنزین به ناوگان حمل ونقل اضافه شده است گفت: در شرایط ثابت - بدون احتساب تعداد خودروها و موتوسیکلت‌های جدید - بالغ بر 6میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران