شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 64016 | |

سرژ سرکیسیان رییس‌جمهوری ارمنستان، مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را برای روابط دوجانبه تهران-ایروان و همچنین اهداف توسعه‌یی این تشکل منطقه‌یی مفید و ضروری خواند. رییس‌جمهور ارمنستان در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا گفت که روند افزایشی مبادلات تجاری بین ارمنستان و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا ادامه دارد. پایگاه خبری نیوز‌ای‌ام ارمنستان روز شنبه نوشت: سرکیسیان با اشاره به اهمیت گسترش همکاری‌های اتحادیه اوراسیا با کشورهای غیرعضو، اظهار کرد که سال 2016 مسائل همکاری با ایران، چین، هند، مصر و کشورهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: ارمنستان به اجرای توافق‌ها به‌ویژه با ایران که از روابط دوستانه، خوب و سودمند متقابل با این کشور برخوردار است، علاقه دارد. رسانه ارمنستانی همچنین به نقل از تیگران سرکیسیان رییس شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا از برنامه همکاری بین این اتحادیه با چند کشور ازجمله ایران، چین، سنگاپور و مصر خبر داد. ایگور شووالف معاون اول نخست‌وزیر روسیه نیز گفت: امضای موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا در مرحله نهایی بررسی‌های اعضا قرار دارد. پیش‌تر نیز واچه گابریلیان معاون نخست‌وزیر ارمنستان، عملی شدن برنامه مشارکت اقتصادی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را که توافق آن نیز مورد تصویب قرار گرفته است، ضروری خواند و بر آمادگی ایروان برای ادامه مذاکرات در این زمینه تاکید کرد. پایگاه نیوز‌ای‌ام در این باره نوشته است: معاون نخست‌وزیر ارمنستان گفت که این کشور می‌تواند در مذاکرات بین اتحادیه اوراسیا و ایران نقش راهنما داشته باشد. گابریلیان افزود: ارمنستان در مذاکرات همکاری بین اتحادیه اوراسیا و تهران نقش مهمی دارد، زیرا تنها عضو اتحادیه اوراسیا با مرز مشترک زمینی و همچنین تجربه همکاری با ایران است.

وی افزود: آگاهی در ارمنستان درباره ویژگی‌های بازار و ساز و کار تجارت در ایران گسترده است و از این رو می‌توانیم نقش راهنما را داشته باشیم و از سوی دیگر همکاری نزدیک با تهران یکی از اولویت‌های ما تلقی می‌شود.

نخست‌وزیران روسیه، ارمنستان قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان در نشست 16 اسفند ماه بیشکک پایتخت این کشور برنامه تنظیم موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری با ایران را تصویب کردند که دربر‌گیرنده فرصت‌های بسیار گسترده اقتصادی ازجمله بازرگانی، سرمایه‌گذاری و آماده‌کننده زمینه‌های همکاری‌های بیشتر است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ژانویه سال 2015 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد با عضویت روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان 2.2تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 1.3تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارد و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877میلیارد دلار یعنی برابر 3.7درصد صادرات و 2.3درصد واردات کل جهان است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا جمعیتی معادل 180میلیون نفر را دربر می‌گیرد. ویتنام از ماه مه 2015 تفاهمنامه منطقه تجارت آزاد با این اتحادیه را امضا کرده است و چین، ترکیه، تونس، هند، نیوزیلند و مغولستان نیز خواهان ایجاد چنین منطقه آزاد مشترکی هستند.

ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکنون چند دور مذاکرات مربوط به مشارکت اقتصادی را برگزار کرده‌اند که به برنامه همکاری موقت در قالب تسهیل تجارت و دریافت تخفیف تعرفه‌یی برای برخی کالاهای ایرانی تا حد صفر رسیده‌اند. ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و 3 میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم‌مرز است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران