شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در دیدار نخست‌وزیر عراق با مقام معظم رهبری بیان شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز (سه‌شنبه) در دیدار حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق و هیات همراه، امنیت، رفاه، اقتدار و عزت عراق به عنوان کشوری مهم در منطقه را برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حایز اهمیت ارزیابی کردند و ضمن اعلام حمایت قاطع ایران از دولت جدید عراق، گفتند: وضعیت فعلی منطقه و از جمله عراق، نتیجه سیاست‌های غیرمسوولانه قدرت‌های فرامرزی و برخی کشورهای منطقه در سوریه است و ما معتقدیم ملت و دولت عراق و به‌خصوص جوانان این کشور توانایی فایق آمدن بر تروریست‌ها و برقراری امنیت را دارند و نیازی به حضور بیگانگان نیست. رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با عرض تبریک به ملت و دولت عراق به مناسبت موفقیت در امتحان بزرگ تشکیل دولت، خاطرنشان کردند: کشور عراق، کشور بزرگ، مهم و تاثیرگذاری در منطقه است که در صورت برگشت اوضاع امنیتی و امور جاری به روال عادی، می‌تواند حقیقتا نقش‌آفرینی کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش‌ها و زحمات دولت‌های قبلی عراق برای برقراری امنیت و حل مشکلات مردم، افزودند: ما خدمات بزرگ آقای نوری مالکی را برای عراق و منطقه فراموش نخواهیم کرد.

ایشان خطاب به آقای دکتر حیدرالعبادی تاکید کردند: ما در کنار شما هستیم و از دولت شما همانند دولت قبل با جدیت دفاع خواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ما معتقد به استحکام روزافزون پیوندها میان ایران و عراق هستیم و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از هر کمکی که توانایی آن را داشته باشد دریغ نخواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اولویت اول عراق را امنیت دانستند و خاطرنشان کردند: ما همانگونه که قبلا اعلام کرده‌ایم معتقدیم مردم و دولت عراق برای فایق آمدن بر مشکلات امنیتی، نیازی به بیگانگان و کشورهای دیگر ندارند. ایشان امنیت عراق را برای ایران بسیار مهم خواندند و گفتند: شرایط پیچیده منطقه به‌گونه‌ای است که امنیت کشورهای منطقه تفکیک‌پذیر نیست، ضمن آن که جمهوری اسلامی ایران، امنیت عراق را به عنوان کشور برادر و همسایه و دارای ارتباطات گسترده، امنیت خود می‌داند.

رهبر انقلاب اسلامی سیاست سال‌های اخیر مبنی بر اجازه ندادن برای استفاده از خاک عراق بر ضد سوریه را سیاستی درست و مدبرانه دانستند و تاکید کردند: وضعیت کنونی منطقه نتیجه رفتارهای بسیار غیرمسوولانه قدرت‌های فرامرزی و برخی کشورهای منطقه در قبال سوریه است که باید با عزم راسخ در مقابل آن ایستاد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ادعاهای مطرح شده برای مبارزه با داعش خاطرنشان کردند: ما اطمینان و اعتمادی به صداقت گویندگان این حرف‌ها نداریم و معتقدیم موضوع داعش و تروریسم باید به‌وسیله کشورهای منطقه علاج شود.

ایشان سیاست اتحاد ملی و قومی و طائفی دولت جدید عراق را سیاستی کاملا صحیح خواندند و گفتند: عراق یک واحد جغرافیایی است و تفکیک شیعه و سنی و عرب و کرد، در عراق بی‌معنی است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برخی اطراف قضیه و برخی طوائف هم باید متوجه این موضوع باشند و بدانند که اقدامات خلاف وحدت ملی عراق، به مصلحت این کشور نیست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از امتیازات دولت جدید عراق همچون دولت قبلی را، تشکیل دولت براساس آرای مردم و مردم‌سالاری دانستند و خاطرنشان کردند: برخی نمی‌خواهند امکان وقوع چنین واقعیتی در عراق و منطقه را قبول کنند اما این اتفاق روی داده است و دولت عراق باید با قدرت از این دستاورد مهم نگهداری کند.

ایشان جوانان عراقی آماده دفاع از کشور را یک ثروت گرانبها برای دولت عراق خواندند و افزودند: در حوادث اخیر همه دیدند که جوانان عراقی در شرایط خطر چگونه جان برکف، وارد میدان شدند. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: باید قدر این ثروت عظیم دانسته شود زیرا همین جوانان هستند که در روز نیاز به کمک دولت عراق خواهند آمد.

در این دیدار که آقای جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق با اظهار خرسندی از اینکه بعد از تشکیل دولت عراق، اولین سفر رسمی وی به خارج، به ایران انجام شده است، گفت: ما از مواضع بسیار خوب جنابعالی و همچنین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در موضوع داعش و مقابله با تروریست‌ها، بسیار سپاسگزاریم.

وی داعش و تروریسم را خطری برای همه منطقه دانست و افزود: متاسفانه برخی کشورها متوجه حجم و ابعاد این خطر نیستند و ما معتقدیم که با بصیرت دو ملت ایران و عراق و حمایت علما و هدایت‌های جنابعالی، می توانیم از این مرحله عبور کنیم و تروریست‌ها را به عقب برانیم. نخست‌وزیر عراق با اشاره به برخی توطئه‌ها برای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی، دولت جدید عراق را دولت وحدت ملی خواند و در خصوص روابط ایران و عراق تاکید کرد: ما در این سفر مصمم به گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف هستیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران