شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60373 | |

معاون وزیر اقتصاد با تشریح اقدامات صورت گرفته ازسوی دولت برای تک‌نرخی شدن ارز و کاهش شکاف بین نرخ مبادله‌یی و بازار آزاد گفت: دولت در سال ۹۶ با فراهم شدن روابط کارگزاری بانک‌ها، ارز تک‌نرخی را عملیاتی خواهد کرد. حسین میرشجاعیان، درباره برنامه دولت برای تک‌نرخی کردن ارز و پیش‌بینی‌های جدید صورت گرفته پیرامون آن گفت: دولت از ابتدای امسال اعلام کرده بود که به دنبال تک‌نرخی کردن ارز است و پیگیری‌های مربوط به آن توسط وزیر اقتصاد و تیم اقتصادی دولت صورت می‌گرفت. به گزارش اقتصاد آنلاین و به نقل از ایبِنا، معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد اظهار داشت: از سویی بانک مرکزی نیز به‌دنبال تحقق ارز تک‌نرخی بود و در این زمینه نرخ‌های متفاوتی بین ۳۶۰۰ تا ۳۷۰۰ تومان ارائه و درباره آن تحلیل‌هایی ارائه شد.

میرشجاعیان افزود: دو سیاست در این باره پیگیری شد که بتوان ارز تک‌نرخی را عملیاتی کرد؛ یک مورد این بود که آرام‌آرام نرخ ارز مبادله‌یی افزایش یابد تا به نرخ ارز بازار آزاد نزدیک شود و از سویی نیز سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله‌یی کوچک شود.

وی تاکید کرد: قاعدتا وقتی سبد کوچک‌سازی می‌شود کالاها با نرخ ارز آزاد مبادله می‌شوند، بنابراین دولت هر دو کار را انجام داد و شکاف بین نرخ مبادله‌یی و بازار آزاد ارز تقریبا به حدود ۱۴درصد رسید و امروز نیز شکاف قیمتی شدیدی وجود ندارد.

این مقام مسوول در وزارت اقتصاد افزود: با تقویت نرخ دلار در بازار جهانی و در برابر پول کشورهای مختلف، به نوعی ارزش پول ملی کشورها با کاهش مواجه شد و این افت ارزش پول ملی در برخی کشورها شدید بوده است. به گفته میرشجاعیان، ین ژاپن و لیر ترکیه نمونه دو ارزی هستند که در مقابل دلار امریکا ارزش زیادی را از دست دادند ولی در ایران افت ارزش ریال در برابر دلار کنترل شد. دلار در مواقعی به بالای ۴هزار تومان رسید، اما دوباره به کانال ۳۸۰۰ تومان بازگشت.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد اظهار داشت: به‌دلیل اینکه شکاف بین نرخ ارز آزاد و مبادله‌یی زیاد نیست، می‌توانیم این دو نرخ را به هم برسانیم و از سویی کالاهایی که با ارز مبادله‌یی تامین می‌شوند هم خیلی زیاد نیستند و دارای سبد کوچکی هستند.

وی افزود: دولت در سال ۹۵ هدف تک‌نرخی کردن ارز را داشت ولی به‌دلیل اتفاقات در بازار ارز جهانی، این اتفاق در سال ۹۶ پیگیری خواهد شد. دولت در تک‌نرخی کردن ارز تعللی نداشته ولی برای اجرای کامل پروژه لازم است روابط کارگزاری به اندازه‌یی تسهیل شود که هر زمانی بانک تصمیم به مبادله ارز گرفت، بتواند پول را تزریق کند.

میرشجاعیان تصریح کرد: بنابراین چیزی که در یکسان‌سازی نرخ ارز اهمیت دارد این است که شرایط آن حفظ و ارز تک‌نرخی باقی بماند؛ به عبارتی ارز تک‌نرخی نباید مقطعی باشد و دولت می‌خواهد زمانی آن را اجرایی کند که مطمئن باشد می‌تواند آن را مدیریت کند.

این مقام مسوول در وزارت اقتصاد گفت: نرخی که به‌عنوان ارز تک‌نرخی تعیین می‌شود باید نرخ منطقی باشد و دولت به‌دنبال انتخاب نرخ غیرمنطقی نیست که مجبور باشد بعد از مدتی از تصمیم خود بازگردد.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این و قبل از شوک قیمتی، پیش‌بینی‌های قیمتی برای دلار روی ۳۶۰۰تومان بود، ولی حالا این شرایط تغییر کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران