شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60371 | |


مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان کنونی قاچاق کالا را 15میلیارد و 500 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: واردات هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق 100هزار فرصت شغلی را از بین می‌برد. «عبدالمجید نگارش‌نژاد» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اکنون 14میلیارد و 500 میلیون دلار کالای قاچاق از مبادی غیرقانونی وارد کشور می‌شود که به معنای حذف یک میلیون و 450هزار فرصت شغلی است. به گفته وی «قاچاق کالا به کشور به مثابه هجمه دشمن به خاک کشور است و نقش رسانه‌ها نسبت به حساس کردن این موضوع اهمیت دارد.» وی گفت: مبارزه با پیامدهای قاچاق در دو عرصه تقاضا و عرضه رخ می‌دهد. در بخش عرضه باید کار فرهنگی صورت گیرد و پیوستار فرهنگی برای مبارزه با فساد اقتصادی تنظیم شود. نگارش‌نژاد ادامه داد: در بحث تقاضا نیز همین رویکرد را داریم. باید برای مردم و مسوولان دغدغه مبارزه با قاچاق کالا پدید ‌آید و این اقدام‌ها مردمی شود. مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: در سطح تقاضا باید رفتارها نسبت به مصرف کالای قاچاق یا کالاهای خارجی که از مبادی قانونی وارد می‌شود، تغییر کند.

وی گفت: مقابله‌های فیزیکی با قاچاق کالا مانند آن است که توپی را با فشار زیر آب نگه داریم اما اگر روزنه و علت قاچاق را متوجه شویم، نیازی به چنین مقابله‌یی نخواهد بود. نگارش‌نژاد افزود: با وجود صرف هزینه‌های زیاد در مبادی هنوز نتوانسته‌ایم جلو ورود کالای قاچاق مانند گوشی همراه را بگیریم که در این زمینه، طرح‌های تکمیلی مانند شناسه‌دار کردن تلفن همراه صورت گرفته است. مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: نزدیک به 95درصد کالای قاچاقی که به کشور وارد می‌شود، تاریخ گذشته است. نگارش‌نژاد تاکید کرد «نباید سلامت را فدای ارزان خریدن کرد.» وی گفت: تبلیغات برای مقابله با قاچاق کالا باید به باور تبدیل شود و تردیدی نیست موضوعی که به باور برسد به اخلاق تبدیل می‌شود. این مسوول یادآوری کرد: زنان در خانه برای خرید کالا تصمیم‌گیر اصلی به شمار می‌روند و در خانواده‌ها نقش محوری دارند. بنابراین باید در زمینه تبلیغات برای مبارزه با قاچاق بین جامعه زنان اقدام بیشتری شود.

نگارش‌نژاد گفت: در مصرف سه مرحله داریم که شامل تمایل به مصرف، تصمیم به مصرف و خرید می‌شود و به طور تقریب 80درصد خرید بر عهده زنان است. به گفته وی، با توجه به وجود بیش از یک میلیون و 300هزار دانش‌آموز و یک میلیون و 100هزار نفر کادر فرهنگی و 5 میلیون دانشجو در کشور، آموزش به این گروه‌ها می‌تواند در ایجاد بستر فرهنگی برای مقابله با قاچاق کالا موثر باشد. مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از سال 1381 تاکنون یک میلیون جلد کتاب در کشور چاپ شده که 185هزار عنوان در مورد قاچاق کالا بوده است. وی ادامه داد: از 300هزار پایان نامه نگاشته شده در سال، نزدیک به 40مورد درباره این موضوع است. نگارش‌نژاد اضافه کرد: پارسال در جشنواره فیلم فجر حتی یک فیلم در مورد قاچاق کالا نبود. به گفته وی باید ادبیات مبارزه با قاچاق کالا تولید شود. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز چندی پیش گفت: پارسال حجم کالای قاچاق در کشور بیش از 15میلیارد دلار بود.

قاسم خورشیدی با اعلام اینکه سامانه الکترونیکی در مبادی و خروجی مرزها برای شناسایی مبارزه کالاهای قاچاق ایجاد شده است، افزود: با تلاش همه دست‌اندرکاران مبارزه با قاچاق کالا و ارز مانند دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی و گمرک، میزان کشف قاچاق کالا در 9ماه امسال به 80 هزار میلیارد ریال رسید که در چند سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران