شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58843 | |

رادیو ملی امریکا گزارش داد، به نظر می‌رسد افشاکننده پرونده حق‌السکوت روسیه مخفی شده باشد.

کامیلا دومونوسکا در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت: در هفته‌های آخر سال 2016، یک سند جنجالی در رسانه‌ها و محافل امنیتی دست به دست می‌شد. گزارشگران برای تایید محتوای آن با شکست مواجه شدند. در این سند آمده که ترامپ با روسیه تبانی کرده است و کرملین اسناد زننده درباره ترامپ در اختیار دارد که از آن به‌عنوان اهرم فشاری علیه ترامپ استفاده می‌کند. گزارش‌های مربوط به این سند، ابتدا از طرف مخالفان ترامپ مطرح شد که در نوع خود بی‌سابقه و تا حدودی هم مبهم بود. در همین حین، نام فردی موسوم به کریستوفر استیل -که بی‌سر و صدا در خارج از لندن زندگی می‌کرد- مطرح شد. گاردین نوشته است که او برای شرکت‌های اطلاعاتی خصوصی کار می‌کرد. وقتی نام او در اینترنت جست‌وجو می‌شود، هیچ نشانه‌یی از او نیست و مشخص است که او علاقه‌یی به این عرصه ندارد. اما هفته گذشته همه‌چیز تغییر کرد. روز سه‌شنبه شبکه سی‌ان‌ان درباره وجود یک پرونده گزارش داد و گفت، آن را از طریق یک عامل اطلاعاتی انگلیس به دست آورده است. چند ساعت بعد بازفید، همه سندهای آن را منتشر کرد؛ اسنادی که هم کرملین و هم ترامپ آن را تکذیب کردند.

روز چهارشنبه رسانه‌های خبری مهم جهان نظیر وال‌استریت ژورنال، نیویورک تایمز، ان‌بی‌سی، دیلی تلگراف و گاردین آن را بازنشر کردند و عامل انتشار آن‌ را فردی به نام کریستوفر استیل، از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگلیس (MI6) معرفی کردند. دولت انگلیس از رسانه‌های این کشور خواسته بود نام این فرد منتشر نشود و گفته بود، این مساله می‌تواند امنیت فردی استیل را به‌طور مستقیم به خطر بیندازد، ولی دیگر خیلی دیر شده بود. اسم این فرد روز چهارشنبه در همه جا منتشر شده بود و اثری هم از خودش نبود. به گزارش دیلی تلگراف، او در روز چهارشنبه از همسایگانش خواسته بود که از گربه‌اش مراقبت کنند و گفته بود، برای چند روز در خانه‌اش نخواهد بود. فرانک لنگتیف از لندن گزارش داده که استیل در اوایل این هفته، خانه‌اش را ترک کرده و از آن زمان در ملأ عام دیده نشده است. دیلی تلگراف، گزارش داده است: ‌همسر و فرزندان استیل نیز از شب چهارشنبه ناپدید شده‌اند.

فرانک نوشت: اگر استیل واقعا نویسنده این پرونده باشد، قطعا خطرهای احتمالی آن را می‌دانسته است. به نوشته گاردین، استیل از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگلیس بوده که به مدت 2سال در مسکو زندگی می‌کرده است تا درباره روسیه و زبان روسی تخصص پیدا کند. دوستانش او را فردی بسیار خلاق و باهوش توصیف کرده‌اند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران