شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58571 | |

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 10 هزار و 472 بنگاه تولیدی کوچک و متوسط بخش کشاورزی حائز شرایط با ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت، موفق به دریافت 3 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات بانکی شدند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد خالدی گفت: سامانه بهین‌یاب در راستای طرح تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای 60 درصد برای رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شده که با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی و همراهی اعضای کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید موافقت شد، واحدهای تولیدی این بخش نیز در سامانه مذکور برای دریافت تسهیلات بانکی ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه 70 درصد تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های تولیدی نیمه‌فعال کشاورزی در قالب طرح تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط از سوی بانک کشاورزی پرداخت شده است، اظهار داشت: سایر بانک‌ها نیز در این راستا باید همکاری بیشتری با بخش کشاورزی داشته باشند.

خالدی افزود: بعد از بانک کشاورزی، بانک‌های ملت و ملی هر کدام 7 تا 8 درصد و بانک‌های سپه، صادرات، توسعه تعاون، تجارت و رفاه کارکنان هر کدام 2 تا 3درصد از کل تسهیلات را به بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط کشاورزی پرداخت کرده‌اند. وی اذعان داشت: سهم مشارکت بانک‌های خصوصی در ارائه این تسهیلات به واحدهای غیر فعال و نیمه فعال کشاورزی صفر بوده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه به دلیل انباشت متقاضیان، امکان تامین مالی این واحد‌های تولیدی از طریق بانک کشاورزی به تنهایی امکان‌پذیر نیست، بانک مرکزی بنا به ماده (47) قانون رفع موانع تولیدی رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که تمام بانک‌های غیرتخصصی را موظف کرده سهمی از تسهیلات اعطایی خود را معادل سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی به این بخش اختصاص دهند، با ابلاغ نامه‌یی در مهرماه امسال از بانک‌های غیرتخصصی خواسته بنگاه‌های کوچک و متوسط کشاورزی نیز در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط پذیرش و بررسی شوند.

وی تصریح کرد: از 39 هزار بنگاه کوچک و متوسط تولیدی نیمه‌فعال کشاورزی که در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند، تاکنون 19 هزار و 215 بنگاه به تایید کارگروه‌های استانی تسهیل و رفع موانع تولیدی رسیده و به بانک‌ها معرفی شدند که از این تعداد 55 درصد معادل 10 هزار و 472 بنگاه موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

خالدی ادامه داد: در سال 95 نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط برای افزایش تولید و اشتغال اختصاص یافته که از این مبلغ تاکنون 13 هزار میلیارد تومان از طریق بانک‌ها پرداخت شده است.

وی سهم بنگاه‌های کوچک و متوسط کشاورزی از تسهیلات بانکی پرداختی را 25 درصد، معادل 3 هزار و 400 میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: اگر سهم صنایع تبدیلی و تکمیلی که از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده‌اند را به این مبلغ اضافه کنیم، میزان تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی به بیش از 30 درصد از کل تسهیلات می‌رسد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برخی استان‌ها ظرفیت بالایی برای جذب تسهیلات در واحدهای راکد و نیمه‌فعال دارند به‌طوری‌که بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط کشاورزی در استان‌های جنوب کرمان، خراسان شمالی بالای 60 درصد و استان‌های ایلام و کردستان بیش از 50 درصد تسهیلات بانکی را جذب کرده‌اند.

وی درباره شرایط دریافت تسهیلات بانکی در قالب طرح تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام وزارت صنعت، معدن و تجارت اذعان داشت: براساس دستورالعمل این طرح، بنگاه‌های کوچک و متوسط نیمه‌فعال که ظرفیت پایداری و بازار فروش برای تولیدشان دارند، همچنین طرح‌های تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد می‌توانند برای اخذ تسهیلات بانکی اقدام کنند. خالدی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت بر چگونگی مصرف تسهیلات بانکی توسط بنگاه‌های تولیدی نظارت خواهد کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران