شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 55945 | |

5 تحرک تدریجی صورت گرفته از سوی مشتریان در بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد، نوساز بودن، ارزان بودن و کوچک بودن برای فروش واحدها مزیت محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، بازار مسکن شهر تهران هنوز در کسادی به‌سر می‌برد و معاملات در آبان‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش 4.1درصد افزایش نیافته است. قیمت‌ها نیز با 4.41میلیون تومان و رشد 7.3درصدی نسبت به سال قبل در حال متعادل شدن با تورم عمومی است. با این حال واکاوی جهت تغییر سلیقه متقاضیان حاکی از آن است که مشتریان نسبت به واحدهای متوسط و کم‌متراژ تمایل بیشتری نشان می‌دهند و در این بین واحدهای نوساز مشتری‌پسندتر هستند.

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲هزار و ۴۵۹واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 21.2 و 4.1درصد افزایش یافته اما کالبدشکافی جنب‌وجوش مشتریان، در حال اثبات نظریه تغییر تدریجی مسیر بازدهی املاک است.

سهم 13.1درصدی منطقه ۹ از بیشترین رشد متوسط قیمت، سهم 12.6درصدی واحدهای دارای دامنه قیمتی ۳ تا 3.5میلیون تومان در هر متر مربع، حضور 5 منطقه جنوبی تهران در بیشترین فراوانی معاملات، سهم 15.2درصدی واحدهای ۶۰ تا ۷۰متر و سهم 52.2درصدی واحدهای تا ۵سال ساخت از کل معاملات سیگنال‌هایی ارسال می‌کند که نشان می‌دهد مشتریان دارای توان اقتصادی پایین، بیشترین سهم را از بازار املاک به خود اختصاص می‌دهند و برای آنها نوساز بودن واحدها اهمیت دارد.

بعد از آنکه ۴۵۰هزار خانه خالی در استان تهران شناسایی و مشخص شد در دامنه قیمتی بالا قرار دارند و از دسترس مخاطبان اصلی مسکن خارج هستند، بازار مسکن در قسمتی دیگر شلوغ شد و هم‌اکنون عمده کارشناسان بر ساخت خانه‌های متوسط و کم‌متراژ برای دهک‌های پایین جامعه تاکید می‌کنند. در این خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده با کمک تسهیلات یارانه‌یی ۸درصد، اساسی‌ترین اقدامی است که وزارت راه و شهرسازی قصد دارد با استفاده از ۸مدل آن را با کمک بخش خصوصی به اجرا درآورد.

اما در آبان‌ سال ۱۳۹۱ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲هزار و ۴۵۹واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 21.2 و 4.1درصد افزایش نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در آبان حاکی از آن است که واحدهای تا ۵سال ساخت با سهم 52.2درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان سال ۱۳۹۵ نیز حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم 16.4درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به‌ترتیب با سهم 11.6، 9.3 و 6.3درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع 72.9درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰منطقه شهر (به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱ و ۳) بوده و ۱۲منطقه باقی‌مانده 27.1درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. در آبان سال ۱۳۹۵ متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 4.41میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 0.1 و 7.3درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ (معدل 13.1درصد) و کمترین رشد متوسط قیمت به منطقه ۸ (معادل 0.7درصد) تعلق دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران