شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52220 | |

رییس‌جمهور در ‌جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان قزوین تاکید کرد

موضوع FATF و حاشیه‌هایی که برخی رسانه‌های خاص درباره ابعاد گوناگون آن ایجاد کردند، مهم‌ترین بخش از صحبت‌های رییس‌جمهور در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان قزوین را تشکیل می‌داد. حاشیه‌هایی که بخشی از توان اجرایی دولت صرف پاسخگویی به ابعاد گوناگون آن می‌شود. رییس‌جمهور بااشاره به این نوع فضاسازی‌های خاص گفت: در زمینه پولشویی باید قانون را اجرا کنیم و به این امر افتخار کنیم و برای دریافت تسهیلات بیشتر با قرارداد FATF وارد جمعی شویم که برای ما سودآور شود ولی ناگهان این قرارداد ازسوی برخی افراد نجس دانسته می‌شود. حسن روحانی دیروز بعد از استقبال شایان‌توجه مردم قزوین و سخنرانی در جمع مردم این استان راهی سالن سازمان تبلیغات اسلامی جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان شد تا درباره برنامه‌ریزی‌های اجرایی دولت برای توسعه متوازن استانی صحبت کند. رییس دولت یازدهم اظهار داشت: ما وقتی می‌گوییم مذاکره با طرف خارجی بعضی‌ها فکر می‌کنند با خارجی‌ها نباید مذاکره کرد یا خیلی قشنگ نیست با خارجی‌ها مذاکره کنیم.


توسعه ارتباطات یک فرصت است

رییس‌جمهور با بیان اینکه ما باید با طرف خارجی مذاکره کنیم، گفت: روابط با کشورهای خارجی یک فرصت تاریخی برای ما محسوب می‌شود و از لحاظ علمی، تجاری و اقتصادی بسیار حائزاهمیت است.

روحانی بااشاره به اینکه رفتن و از دیگران علم و هنر آموختن بسیار ضروری است، بیان کرد: از دنیای خارج باید به‌درستی استفاده شود و همان‌طور که در گذشته بازرگانان و تجار مسیر ارتباطی بوده‌اند، امروز هم ارتباط باید برقرار باشد، با انزوا هیچ کشوری به نقطه پیشرفت نمی‌رسد.

وی افزود: قصد ما از مذاکره و برجام این بود فضا را در داخل برای سرمایه‌گذاری، فناوری، ارتباطات تجاری، صادرات کالا و صادرات خدمات برای گردشگری مهیا کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه آثار رفع و پایان اختلافات یک روزه در روابط خارجی نمایان نمی‌شود، بیان کرد: پس از پایان جنگ با عراق با یکسری چارچوب‌هایی برای توافق صلح داشتیم، ولی مساله ما با عراق هنوز حل نشده است و مسائل اصلی ما با عراق هنوز باقی مانده است.

روحانی با اشاره به اینکه همان امامی که فرمود دفاع و ایستادگی کنید همان امام در زمانی که مصلحت بود گفت آتش‌بس شود، اظهار اختلاف‌ها را تا کی ادامه بدهیم. دو همسایه، دو غریبه، دو روستا و دو شهر با هم اختلاف دارند تا قیامت باید ادامه پیدا کند؟

وی با بیان اینکه همه جا باید منطقی باشیم و باید به منافع ملی خود توجه کنیم گفت: مذاکره با طرف خارجی مثل یک معامله تجاری است. مذاکره می‌کنیم، پیشنهاد ما داریم. اگر یک عده‌یی بروند ادعای مواضع کنند، مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد.


آرامش در فضای عمومی

کشور دستاورد دولت است

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه هدف از توافق و مذاکره بازکردن فضا بود بیان داشت: اگر بخواهم کل کار این دولت را در دو کلمه خلاصه کنم و کار این دولت در سه سالی که گذشت این بود که در فضای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و روابط خارجی یک آرامشی را به وجود بیاورد. آرامش هدف ما بود. مردم آرامش نداشتند نمی‌دانستند این جنس امروز فردا چه قیمت و سال دیگر چه قیمت است.

روحانی افزود: با تورم‌های افسارگسیخته نمی‌شود سرمایه‌گذاری کنیم و هدف ما از این سه سال آرامش اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجه، در روابط خارجی بود.

وی با بیان اینکه یک عده می‌ریزند یک سفارت را آتش می‌زنند و ما می‌رویم آتش را خاموش می‌کنیم بیان کرد: همه‌چیز در اختیار آدم نیست، در خانواده هم اینچنین است و بچه یک کاری می‌کند و می‌زند یک چیزی را می‌شکند، چه می‌شود کرد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در ماجرای توافق هسته‌یی خواستیم فضا را آماده کنیم و هر روز یک گشایشی حاصل شود، گفت: بیش از 451میلیون دلار سرمایه جذب کردیم. آنهایی که مخالف هستند و می‌گویند این 500میلیون دلار چرا 500میلیارد نشده است یک روزه و دو روزه برطرف نمی‌شود.

روحانی افزود: ما مسائل مختلفی با امریکا داریم اما به ما گفتند تنها در این موارد حق دارید مذاکره کنید و آن را برطرف کنید و در مورد بقیه صحبت نکنید در حالی که ما مسائل مختلفی در دنیا داریم که باید حل و فصل شود و هرچه ما می‌رویم حلش کنیم یک داستان درست می‌شود.


اقدامات دولت در زمینه پولشویی

رییس‌جمهور افزود: ما قانون خودمان را اجرا می‌کنیم و کاری به FATF نداریم. از لحاظ مالی و بانکی اگر یک وقتی ما ببینیم یک راهی وجود دارد که داعش از طریق سیستم بانکی ما پولش را به جای دیگر منتقل کند خوب است برای جلوگیری از سوءاستفاده تروریسم، قوانین و مقررات لازم را داشته باشیم.

روحانی با بیان اینکه مقررات باید برود مجلس و مجلس تصمیم‌گیری کند و ما قانون را اجرا می‌کنیم، گفت: در مساله پولشویی و مبارزه تروریسم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و این اقدامات را به دنیا اعلام می‌کنیم.

وی افزود: آژانس در مساله PMD پرونده ایران را بست در حالی که عده‌یی بودند به ما می‌گفتند ساده‌لوح هستید مگر پرونده بسته می‌شود؟ یک قلابی را دشمن انداخته، مگر می‌شود، حال به جای شکرگزاری، از دولت نمی‌خواهند تشکر کنند از مردم از نمایندگان خودشان تشکر کنند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه نسبت به مساله پولشویی و مبارزه با تروریسم ثابت کنیم به دنیا که ما دنبال پولشویی و حمایت از تروریسم نیستیم، گفت: خواستم بگویم دولت تلاشش براین بوده که در کنار آرامش یک گشایشی به وجود آورد و از این گشایش، ملت، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، تجار و همه آنهایی که در اقتصاد می‌خواهند به ملت کمک کنند از آن استفاده کنند.


فعال‌سازی ظرفیت‌های

اقتصادی قزوین

روحانی با بیان اینکه استان قزوین در زمینه گردشگری استعداد زیادی دارد، بیان کرد: در زمینه گردشگری در استان قزوین باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد. وی با اشاره به اینکه مساله و مشکل آب در همه استان‌های کشور است اظهار داشت: متاسفانه ما به هشدارهای قبلی که به ما داده می‌شد در مساله آب و محیط‌زیست توجه کافی نکردیم و باید تاوانش را امروز بپردازیم. مصرف آب در کشور ما متناسب نیست و عمدتا مصرف آب ما در کشاورزی است و باید از سیستم‌های نوین آبیاری و لوله‌های زیر خاک برای آبیاری قطره‌یی استفاده کنیم و در زمینه سد بتوانیم آب را از سد طالقان به قزوین منتقل کنیم البته برخی‌ از اینها سرمایه‌گذاری‌های بزرگی می‌خواهد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه انتقال آب از سد طالقان به قزوین سرمایه‌گذاری حدود 600 تا 630میلیارد تومان می‌خواهد، گفت: این رقم‌های سرمایه‌گذاری باید توسط بخش خصوصی تامین شود. صحبت‌های رییس‌جمهور در جمع مردم قزوین را در صفحه 2 می‌توانید بخوانید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران