شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 48348 | |


معاون وزیر نفت گفت: باتوجه به بهبود فضای رقابتی و مناسب شدن قیمت‌ها در پسابرجام، شرکت ملی نفت ایران در تصمیم‌گیری برای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی، سختگیرتر شده است. به گزارش شانا، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، دیروز در حاشیه آیین پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادی صنعت نفت، چه زمانی و برای چه میدانی امضا خواهد شد، با بیان اینکه برگزاری فرآیند مناقصه و رسیدن به قرارداد زمان‌بر است، تصریح کرد: برای شرکت ملی نفت ایران، میدان‌های غرب کارون به‌ویژه میدان مشترک آزادگان در اولویت است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا فعالیت چینی‌ها در فاز دوم توسعه میدان آزادگان شمالی ادامه می‌یابد یا نه؟ اظهار کرد: آیتم‌های مختلف طرح پیشنهادی شرکت چینی سی‌ان‌پی‌سی‌آی (CNPCI) در شرکت ملی نفت ایران بررسی می‌شود و اگر این آیتم‌ها برای حداکثرسازی منافع ملی ما باشد، همکاری با آنها ادامه می‌یابد. کاردر افزود: باتوجه به بهبود فضای رقابتی و مناسب شدن قیمت‌ها در پسابرجام، شرکت ملی نفت ایران در تصمیم‌گیری برای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی، سختگیرتر شده است و شرکت‌های معتبر و تکنیکی در اولویت همکاری قرار دارند. وی درباره یادداشت تفاهم‌های امضا شده با شرکت‌های بین‌المللی برای مطالعه میدان‌های نفتی کشور گفت: این تفاهمنامه‌ها، تعهدی برای شرکت ملی نفت ایران به‌دنبال ندارد؛ ضمن آنکه شرکت ملی نفت می‌تواند از این طریق بدون صرف هزینه‌های میلیاردی، از خدمات مشاوره‌یی شرکت‌های بین‌المللی برای تکمیل اطلاعات میدان‌های نفت و گاز خود منتفع شود. کاردر، صادرات نفت خام ایران را بیش از ٢میلیون بشکه در روز اعلام کرد که با احتساب صادرات میعانات گازی، این رقم به حدود ٢میلیون و ٥٠٠هزار بشکه بالغ شده است.


مدل جدید قراردادی نفت، همه مسیرهای کارشناسی را طی کرده است

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین خبرها از مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: باتوجه به برگزاری جلسه‌های کارشناسی متعدد و مختلف در این زمینه، به نظر می‌رسد این مدل قراردادی، همه مسیرهای کارشناسی را طی کرده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: مدل جدید قراردادی صنعت نفت در جلسه اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز به‌صورت بند به بند بررسی و نکات اعلام شده ازسوی مقام معظم رهبری نیز در این زمینه اعمال شد. کاردر، ابراز امیدواری کرد که در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت، این مدل قراردادی نهایی و تصویب شود. به گفته وی، پس از آنکه چارچوب مدل جدید قراردادی نفت ازسوی هیات وزیران مصوب شود، کار اجرایی در این زمینه آغاز خواهد شد. کاردر در پاسخ به سوالی درباره چگونگی ترتیبات واگذاری توسعه میدان بدون برگزاری مناقصه، اظهار داشت: در این زمینه تاکنون برنامه‌یی نداریم، اما براساس قانون آیین‌نامه معاملات شرکت ملی نفت ایران، اگر میدان مدنظر میدان مشترک باشد، این اقدام به تصمیم وزیر نفت و در صورتی که میدان مستقل باشد، به تصمیم کمیته ویژه‌یی متشکل از مقام‌های عالی‌رتبه کشور بستگی دارد.


تغییرات مدیریتی با رویکرد بهره‌مندی از مدیران جوان

معاون وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری شرکت ملی حفاری ایران به بخش خصوصی، توضیح داد: ما در این زمینه معتقدیم بهتر است این شرکت به سه شرکت تجزیه شود و شرکت ملی نفت ایران، درصدی از سهام هر یک از این سه شرکت را دراختیار داشته باشد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تغییرات مدیریتی در شرکت ملی نفت ایران ادامه می‌یابد یا خیر؟ گفت: این روند با رویکرد بهره‌مندی هر چه بیشتر از نیروهای جوان متخصص ادامه دارد.

کاردر در پاسخ به سوال دیگری درباره ابقای بیژن عالیپور در سمت مدیرعاملی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، گفت: از آنجا که قانون، اجازه هم‌ترازی برخی سمت‌ها را با سمت معاونت وزیر داده است، مجوز هم‌ترازی سمت ایشان به عنوان مدیرعامل شرکتی که روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت کشور را تولید می‌کند با سمت معاونت وزیر، اخذ شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران