شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 47099 | |

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انجام مذاکره با ارمنستان خبر داد و پیش‌بینی کرد که بتوان حجم صادرات گاز به این کشور را تا دو سال آینده تا سه برابر افزایش داد. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انجام مذاکره با ارمنستان خبر داد و پیش‌بینی کرد که بتوان حجم صادرات گاز به این کشور را تا دو سال آینده تا سه برابر افزایش داد.

علیرضا کاملی با اشاره به صادرات روزانه حدود یک‌میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان، گفت: طرف ارمنی با توجه به برنامه ایجاد تاسیسات جدید در بخش ساخت خط انتقال نیروگاه و همچنین احداث نیروگاه جدید، تقاضای افزایش حجم قراردادی را کرده است. وی افزود: هم‌اکنون برای انجام مذاکره، ایران از ارمنستان برای حضور در تهران دعوت کرده است که در مورد افزایش صادرات گاز به این کشور نیز تصمیم‌گیری‌های لازم انجام می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز پیش‌بینی کرد که بتوان ظرف دو سال آینده، حجم صادرات گاز به ارمنستان را تا 3برابر افزایش داد.

پروژه تهاتر گاز ایران با برق ارمنستان در قالب دو قرارداد تحویل گاز و دریافت برق بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و نیروگاه برق حرارتی ایروان (YerevanTPP) به نمایندگی از وزارت انرژی ارمنستان برای یک دوره 20ساله در سال 2004 به امضا رسید. براساس قراردادهای امضا شده بین طرفین زمان شروع صدور گاز، ژانویه سال 2007 در نظر گرفته شده بود که به‌ دلیل عدم تکمیل خط لوله گاز در ارمنستان این قرارداد با 28 ماه تاخیر و در تاریخ 23 اردیبهشت سال 1388 (13 مه ‌سال 2009) به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید. برای انتقال گاز ایران به ارمنستان خط انتقالی به قطر 30 اینچ و به طول 113 کیلومتر (حد فاصل تبریز تا مرز ارمنستان) احداث شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران