شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44824 | |

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از تصویب پیشنهاد این سازمان توسط هیات وزیران، برای بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش‌حساب خبر داد و گفت: کارگاه‌های مشمول این مصوبه براساس اینکه بدهی بیمه‌یی خود را به چه صورت پرداخت می‌کنند، از بخشودگی جرایم به میزان 50تا 100درصد برخوردار خواهند شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سیدتقی نوربخش اظهار داشت: این پیشنهاد درراستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برای حمایت از کارفرمایان در برابر تحریم‌های ظالمانه، نوسانات نرخ ارز و حوادث غیرمترقبه ارائه شده است. نوربخش افزود: مقام معظم رهبری برای رفع مشکلات اقتصادی ازجمله ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و کاهش تورم، دولت و مردم را به اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ترغیب می‌کنند و سازمان تامین‌اجتماعی نیز از فروردین سال93 تاکنون اقدامات اصولی را در رابطه با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آغاز کرده است. وی بااشاره به تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به فرماندهی معاون اول رییس‌جمهور، گفت: از این ستاد تاکنون دو فرمان به سازمان تامین‌اجتماعی ابلاغ شده که این فرمان‌ها به بهترین نحو و درراستای بهبود وضع اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی به اجرا درآمده است.

نوربخش ادامه داد: فرمان اول در رابطه با همکاری سازمان برای دریافت تسهیلات بانکی توسط بنگاه‌های اقتصادی دارای بدهی بیمه‌یی بود که با اجرای آن بنگاه‌ها برای دریافت تسهیلات نیازی به دریافت مفاصا حساب از سازمان تامین‌اجتماعی ندارند و در صورت دریافت این تسهیلات نیز عملیات اجرایی برای برداشت از این حساب آنها به مدت یک سال انجام نخواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: فرمان دوم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به سازمان تامین‌اجتماعی نیز ابلاغ شد و براساس این فرمان کارگاه‌های خوش‌حسابی که به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه و نوسانات نرخ ارز با مشکل مواجه شده‌اند، از بخشودگی جرایم تامین‌اجتماعی برخوردار می‌شوند. نوربخش افزود: تمام واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی دولتی و غیردولتی خوش‌حساب مشمول این موضوع هستند و در صورتی که طی بازه زمانی 18ماه قبل از بروز مشکل، حداقل در 16ماه حق بیمه خود را به صورت منظم پرداخت کرده باشند، می‌توانند از تسهیلات مربوطه بهره‌مند شوند. وی ادامه داد: کارگاه‌های مشمول این آیین‌نامه براساس اینکه بدهی بیمه‌یی خود را به چه صورت پرداخت می‌کنند، از بخشودگی جرایمی به میزان 50تا 100درصد برخوردار خواهند شد؛ به این ترتیب که با پرداخت بدهی بیمه‌یی طی 12ماه از 100درصد، 18ماه 85درصد، 24ماه 75درصد، 30ماه 60درصد و 36ماه 50درصد بخشودگی برخوردار می‌شوند. نوربخش خوش‌حسابی کارفرما و غیرارادی بودن بروز مشکل در پرداخت حق بیمه را ازجمله معیارهای استفاده از تسهیلات بخشودگی جرایم عنوان کرد و گفت: تشخیص اینکه کدام کارگاه‌ها می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند برعهده کمیته‌های فنی واحدهای اجرایی سازمان تامین‌اجتماعی در سراسر کشور است. وی افزود: آیین‌نامه بخشودگی جرایم بیمه‌یی تامین‌اجتماعی به‌گونه‌یی تنظیم شده که واحدهای تولیدی برای خوش‌حسابی و ایفای تعهدات خود در قبال نیروی کار تشویق شوند و حق بیمه خود را به‌گونه‌یی پرداخت کنند که در صورت بروز مشکل غیرمترقبه در آینده بتوانند از تسهیلات بخشودگی جرایم استفاده کنند.

نوربخش با بیان اینکه آیین‌نامه بخشودگی جرایم درراستای عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شده است، گفت: سازمان تامین‌اجتماعی در اجرای تمام بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال اقدام است و در رابطه با فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی نیز تاکنون 70کارگاه آموزشی با حضور مدیران و همکاران سازمان همچنین دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شده است. وی با بیان اینکه سازمان تامین‌اجتماعی در پوشش ریسک و تاب‌آوری اقتصادی نقش اساسی دارد، اظهار داشت: در سال94 که شرایط سختی در عرصه اقتصاد شاهد بودیم، سازمان تامین‌اجتماعی توانست بدون استفاده از منابع دولتی تعهدات بیمه‌یی و درمانی خود را در قبال نیمی از جمعیت کشور به خوبی انجام دهد و پرداختی به داروخانه‌ها و بیمارستان‌های طرف قرارداد را نیز به‌روز نگه دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران